میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۶
 
 
مردم، انتخابات، نامزدها و وعده‌ها
مردم، انتخابات، نامزدها و وعده‌ها
 

حال و هوای انتخابات ریاست جمهوری که ۲۹ اردیبهشت برگزار خواهد شد روز به روز گرم‌تر می‌شود.
همه گروه‌ها و احزاب سیاسی، از طیف اصلاح طلب گرفته تا اصولگرایان، اعتدالیون، جبهه پایداری و دولتی‌ها تلاش‌های خود را آغاز کرده اند.
در فضای انتخاباتی همواره اقدامات تخریبی هم شکل می‌گیرد، هم اکنون چنین رفتارهایی از سوی برخی طیف‌ها و گروه‌های سیاسی و احزاب که هوادار نامزد مورد علاقه خود هستند، دیده می‌شود، البته هیچگاه چنین فضایی نزد افکار عمومی و مسئولین ارشد نظام مقبولیت نداشته بلکه با واکنش هم روبرو بوده است.
برخی در این میان قصد دارند فضای انتخاباتی را به سوی دو قطبی سوق دهند و با ایجاد یک جنجال انتخاباتی، از برگزاری یک انتخابات پرشور و رقابتی جلوگیری کنند.
عواملی در خارج و رسانه‌های بیگانه مدتی است دست به کار شده‌اند و برای تحریم انتخابات تلاش می‌کنند، برنامه‌هایی که در این زمینه در برخی شبکه‌های ماهواره‌ای ساخته می‌شود و میهمانانی که به عنوان کارشناس از آنها استفاده می‌شود، بوی تحریم انتخابات دارد.
شبکه‌ها و رسانه‌های ماهواره‌ای معاند، نبود تکثر در نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را یک پدیده غیر دموکراتیک تلقی می‌کنند حال آن که همواره بیشتر از ۵ نفر برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده و تأیید صلاحیت شده اند. با نگاهی به روش برگزاری انتخابات در کشورهای مدعی، می‌توان پی برد که دموکراسی آنها با چه تبعضات و تناقضاتی روبه‌رو است.
البته تخریب برخی نامزدهای انقلابی انتخابات ریاست جمهوری که هنوز ثبت نام هم نکرده بلکه تنها اعلام آمادگی کرده اند، یکی دیگر از برنامه‌هایی است که در دستور کار رسانه‌های بیگانه معاند و برخی عمله آنها در کشور قرار دارد.
همواره تلاش نظام جمهوری اسلامی ایران در زمان برگزاری انتخابات بر این بوده است که به دور از دو قطبی سازی، جلوگیری از بی‌اخلاقی‌های انتخاباتی، تخریب‌های غیر اخلاقی و تنش‌های هزینه زا، یک انتخابات پرشور با مشارکت حداکثری برگزار شود که البته مشارکت مردمی همواره وجود داشته و حتی باعث خشم و شگفتی دشمنان هم شده تا جایی که مجبور به اعتراف این واقعیت و حقیقت شده اند.
اما در این میان به نظر می‌رسد که رفتارهای گروه‌های سیاسی و احزابی که تصور می‌کنند در زمینه انتخابات آن هم ریاست جمهوری حق آب و گل دارند و اگر نباشند تنور انتخابات داغ نمی‌شود، باید نکاتی را فرا بگیرند و در اجرای آن نکات هم کوشا باشند.
بدون شک اگر چنین احزاب و گروه‌هایی هم در عرصه انتخاباتی نباشند، باز هم حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رأی اتفاق خواهد افتاد. باید پذیرفت که ساختار جمهوری اسلامی ایران حزبی نیست و مردم هم علاقه‌ای به چنین احزابی ندارند.
سیستم حکومتی جمهوری اسلامی ایران بر اساس مردم سالاری دینی است که از رهبری نظام تا ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و شورای شهر با رأی مردم برگزیده می‌شوند و نمی‌توان برای احزاب و تشکل‌های سیاسی آنگونه که در برخی از کشورها وجود دارند، نقش آنچنانی قائل شد.
دیده شده است که برخی از همین احزاب سیاسی بارها با رفتارهای غلط خود برای انقلاب، نظام و مردم هزینه‌های زیادی را تراشیده‌اند که حتی همت جبران آن را هم نداشتند.
رفتار چنین گروه‌های سیاسی و احزاب زاویه‌دار و ساختار شکن بارها باعث شده تا چالش‌ها و تنش‌هایی در فضای سیاسی کشور به ویژه فضای انتخاباتی به وجود بیاید.
گروه‌ها و احزاب خاص سیاسی در کشور نتوانسته‌اند بلوغ و شعور سیاسی خود را بالا ببرند، به همین خاطر رسیدن به قدرت تنها هدف آنها و کنار زدن دیگران و هموار کردن راهی است که قرار است آنها را به قدرت برساند.
اما می‌توان با رعایت قانون، دوری از بداخلاقی‌های سیاسی و حزبی انتخاباتی به دور از تنش و دو قطبی را تجربه کرد. شرایط منطقه و برخی مسائل ایجاب می‌کند تا همگان نسبت به رفتارهای سیاسی خود با توجه به بحران‌هایی که در غرب آسیا دیده می‌شود و توطئه‌ها و دشمنی‌هایی که از سوی آمریکا و عمله‌های منطقه‌ای او تدارک دیده شده، رفتاری منطقی، معقول و به دور از تنش و چالش بروز کند.
وظیفه همه نامزدها به هر گروه و حزبی که وابستگی دارند، دوری از ایجاد فضایی است که مطلوب دشمنان است. مراقبت‌های سیاسی در میان نامزدها و هواداران آنها باید افزایش یابد.
یک بار در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با لجبازی‌های سیاسی که از خود بروز دادند، فرصتی را مهیا کردند تا آمریکا از آن آب گل‌آلود ماهی بگیرد.
هزینه‌های آن فتنه علیرغم گذشت نزدیک به ۸ سال، همچنان بر دوش کشور، مردم و نظام است. یک تجربه ناگوار کام همگان و آنهایی که دل در گرو انقلاب اسلامی دارند، تلخ کرد.
انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ را با حلاوت حضور حداکثری، شعور سیاسی و حرکت در مسیر قانون به کام مردم و انقلاب شیرین‌تر کنیم و نگذاریم برخی حرکات باعث سوء استفاده اجانب شود.
مردم ایران اسلامی رأی به هر قیمتی را نمی‌خواهند، بلکه خواهان خدمت بدون حاشیه و وعده‌های عملیاتی هستند.

کد مطلب: 98936
 
Share/Save/Bookmark