میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۵
 
 
تهدید جنگی آل‌سعود علیه ایران جدی است؟

عربستان سعودی بازی خطرناکی با جمهوری ‌اسلامی ایران آغاز کرده است. سران سعودی که چند سالی است دشمنی‌های خود را با ایران افزایش داده و عیان کرده‌اند، روز به روز بر طبل دشمنی می‌کوبند و رفتارهای تحریک‌آمیز همراه با تهدید علیه ایران از خود نشان می‌دهند.
حکام سعودی درپی ‌بهانه و فرصت هستند تا با رفتارها و مواضع غیراصولی و غیرعقلانی خود، جنگی را بپا کنند که جز نابودی برای سعودی‌ها سودی نخواهد داشت.
جنگی که آل‌سعود علیه یمن به راه انداخته و به این کشور تجاوز نظامی کرده، با جنایات جنگی این رژیم همراه است. اما نیروهای مردمی، ارتش و انصار‌الله یمن به مقابله با حمله نظامی ائتلاف عربی علیه یمن رفته و توانسته‌اند با مقاومت خود، ضربات سنگینی را نیز به ارتش این کشورها به رهبری عربستان وارد کنند. نیروهای یمن مدتی است با بهره بردن از توان موشکی ارتش خود، هراس جدی بر جان سعودی‌ها انداخته‌اند. عربستان سعودی تصور نمی کرد که نیروهای یمن دست به حمله موشکی بزنند و اهدافی را در خاک سعودی هدف قرار دهند. اما این واکنش از سوی نیروهای یمن صورت گرفت و باعث وحشت و هراس سعودی‌ها به خاطر حملات موشکی یمن شد.
موشک‌هایی که نیروهای یمن از آن بهره می‌برند، موشک‌های قدیمی روسی از نوع اسکاد است که صدام از آنها در زمان جنگ علیه ایران استفاده می‌کرد. زیرساخت ارتش و سلاح‌های یمن روسی است و اکنون نیز این سلاح‌ها مقابل سلاح‌های آمریکایی در دست عربستان سعودی عملیاتی شده و موشک‌های آن نیز با بهینه سازی علیه دشمن متجاوز به کار گرفته شده است.
سه سال است که یمن زیر آماج حملات عربستان و ائتلاف عربی علیه این کشور مقاومت کرده است. این مقاومت در شرایط بسیار دشوار صورت گرفته، اما اصابت دو موشک به فرودگاه ریاض باعث به هم ریختگی روحی و روانی سران سعودی شده است.
هدف قرار گرفتن فرودگاه ریاض با موشک‌های یمنی، بهانه بی‌اساسی شد تا عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی تبلیغات منفی علیه ایران را دامن بزنند. آنها به دروغ ادعا می‌کنند که موشکی که به فرودگاه ریاض برخورد کرده ایرانی بوده است، اما مقامات جمهوری اسلامی با صراحت و قاطعیت این ادعا را رد کرده‌اند. سعودی‌ها بدون در دست داشتن اسناد و مدارکی برای اثبات ادعای خود همچنان به فرافکنی در زمینه اصابت موشک یمن به فرودگاه ریاض اصرار دارند و این اصرار آنها آینده خوبی را نشان نمی‌دهد.
آنطور که اتاق خبر ۲۴ نوشته، جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه تهدیدی علیه همسایگان نبوده و حتی باعث ایجاد امنیت در منطقه شده، اما با تهدیدات جدی امنیتی روبه‌رو بوده است.
جالب اینجاست که ولیعهد عربستان در تماس تلفنی با وزیر خارجه انگلیس مدعی شد که حمایت تسلیحاتی ایران از شبه‌نظامیان حوثی تجاوز نظامی مستقیم علیه عربستان به شمار می‌رود. وزیر خارجه انگلیس قبل از این ضمن حمایت از عربستان، حمله موشکی انصارالله یمن به ریاض را محکوم کرده بود. این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که امیر حاتمی وزیر دفاع کشورمان در این زمینه گفته است: دشمن از هر فرصتی برای اتهام‌زنی علیه ایران استفاده می‌کند و قطعا ما این اتهام ساده را رد می‌کنیم. بنا نیست هر اتفاقی در منطقه رخ دهد، ایران را متهم کنند البته این موارد از دشمن بعید نیست. همچنین عزیز جعفری فرمانده سپاه پاسداران در واکنش به این ادعاها تاکید کرده است: ما امکان انتقال موشک به آنجا (یمن) را نداریم و موشک‌ها برای خودشان است که بازسازی کرده و برد آن را زیاد کرده‌اند و بدین وسیله انتقام خون شهدای مظلوم یمن را گرفته‌اند.
عربستان سعودی مهمترین رکن تهدید امنیتی علیه ایران است، تاریخچه رفتاری این رژیم با جمهوری اسلامی ایران ثابت می‌کند که سران سعودی همواره در صدد وارد کردن ضربه به جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند.
اما ایران با سعه صدر و رعايت ادب اسلامي و حرمت برادری در دنیای اسلام، سعی کرده است تا فضا بیش از این ملتهب نشود.
عربستان اما، سعی دارد به گونه‌ای و حتی هر طور شده یک درگیری نظامی را با ایران آغاز کند. سعودی‌ها باید به این نکته اشراف و دقت داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه آغازگر جنگ نخواهد بود، اما اگر علیه او جنگی آغاز شود، واکنشی درخور و قاطع خواهد داشت. امکانات و تجهیزات لازم را هم به اندازه کافی و حتی فراتر از آن در اختیار دارد و به خوبی می‌تواند متجاوز را سر جای خود بنشاند.
عربستان بارها جمهوری اسلامی ایران را تهدید نظامی کرده است، سران این رژیم ادعا کرده‌اند که جنگ را به داخل ایران خواهند کشاند، همه این تهدیدات در حالی صورت می‌گیرد که منطقه غرب آسیا به خاطر سیاست‌های غلط سعودی‌ها در آتش می‌سوزد و کشورهای اسلامی را به نابودی می‌کشاند. حتی دیپلماسی حج هم نتوانست راه بجایی ببرد و باعث شود تا عربستان دست از دشمنی‌های خود با ایران بردارد. سعودی‌ها از برقراری حج واجب برای ایران درپی‌بهره برداری سیاسی خود بودند و البته توانستند استفاده خود را ببرند. موضوعی که تحلیلگران و رسانه‌های داخلی به آن پرداخته و تأکید می‌کردند که رفتن به حج در شرایطی که آل‌سعود دشمنی‌های تندی علیه ایران دارد منطقی نیست.
ائتلاف نظامی به رهبری عربستان، ایران را مسئول پرتاب یک موشک به سوی فرودگاه بین‌المللی ملک خالد در ریاض دانست. عربستان گفت این اقدام را تعرض مستقیم نظامی ایران تلقی می‌کند و ممکن است به آن پاسخ دهد. عادل الجبیر که ید طولایی در دشمنی و اظهارات ضد ایرانی دارد، پس از اصابت موشک‌های یمنی به فرودگاه ریاض بار دیگر علیه ایران سخن گفت.
وزیر خارجه عربستان سعودی مدعی شد که موشک شلیک شده به سمت ریاض، ایرانی بوده و با حمایت سپاه و حزب‌الله لبنان به سمت عربستان شلیک شده است. وی با مطرح کردن این موضوع که ریاض این اقدام را به منزله «عملی جنگی» می‌بیند گفت: ایران نمی‌تواند به سمت شهرهای عربستان موشک شلیک کند و از ما توقع داشته باشد که اقدام متقابل انجام ندهیم.
وی همچنین در ادامه سخنان خود به ماده ۵۱ منشور سازمان‌ملل درخصوص محفوظ بودن حق هر کشوری برای حمله به کشور متجاوز را یادآور شد. وی با بیان این ادعا که این کار، اقدامی بسیار خصمانه بود افزود: ما از سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۸ شمسی) دست دوستی خود را همواره به سوی ایران دراز کرده ایم و آنچه به عنوان پاسخ دریافت کردیم، مرگ و تخریب بوده است.
عادل الجبیر ظاهراً فراموش کرده است که در جنگ عراق علیه ایران، حامی اصلی و اساسی صدام در منطقه عربستان سعودی بود و میلیاردها دلار کمک مالی به رژیم صدام کرد که با آنها سلاح خریداری و علیه ایران به کار گرفته شد.
همه این بازی‌های خطرناکی که رژیم سعودی با همزبانی با رژیم اسرائیل آغاز کرده، برای تسکین شکست‌هایی است که در سوریه و عراق متحمل شده است.
فرافکنی‌های آل‌سعود از یک سو دامن زدن به بحران غرب آسیا است و حتی آغاز جنگی دیگر در منطقه اما اینبار با جمهوری اسلامی ایران؛ و دیگر این که بحران انسانی که در یمن و به دست سران سعودی ایجاد شده به فراموشی سپرده شود.
یمن در میان آتش جنگ مقاومت می‌کند و هزاران نفر از مردم این کشور کشته و ده‌ها هزار نفر دیگر زخمی حملات وحشیانه آل‌سعود شده‌اند و گوش جهان صدای مظلومیت مردم یمن را نمی‌شنود اما صدای یک فروند موشکی که برای دفاع از خود شلیک شده و اتفاقاً هیچ تلفاتی هم نداشته، به همه دنیا مخابره می‌شود!
مردم یمن از خود مقابل حملات متجاوزانه عربستان سعودی دفاع می‌کنند و اکنون که موشک آنها به ریاض برخورد کرده، شرایط حصر برای یمن شدیدتر می‌شود.
ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی، دستور داد مرزهای یمن کاملاً بسته شود.
خبرگزاری دولتی عربستان سعودی گزارش داد برای جلوگیری از استمرار قاچاق موشک‌ها و تجهیزات نظامی به شبه‌نظامیان وابسته به ایران در یمن، تصمیم گرفت تا همه گذرگاه‌های هوایی، دریایی و زمینی یمن را به صورت موقت ببندد.
ادعای پوچ عربستان سعودی در حالی مطرح می‌شود که ارسال موشک به یمن با وجود محاصره شدید این کشور از سوی ائتلاف غیر ممکن است.
سعودی‌ها به گونه‌ای سخن می‌گویند که ارسال سلاح و موشک، صادرات سوزن به یمن است! اگر عربستان سعودی دراین ۳ سال گذشته، تاکنون سندی و مدرکی برای اثبات ادعای خود به دست آورده بود آن را منتشر می‌کرد. اما هیچ سند و مدرکی وجود ندارد برای همین است که تنها ادعا می‌کند و به ایران اتهام می‌زند.
موضوع اصلی اکنون بحران وخیمی است که در یمن به خاطر جنایات آل‌سعود به وجود آمده است و برای جلوگیری از فاجعه انسانی در یمن، هر چه زودتر باید حملات سعودی به این کشور پایان یابد. 

عربستان چراغ سبزهای ترامپ را اشتباه تفسیر نکند
رئیس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی از اقدامات اخیر آمریکا در منطقه با نام "آتش تهیه" یاد کرد و گفت: عربستان سعودی نباید حمایت‌های ترامپ را نادرست تفسیر کند و بزرگ‌ترین اشتباه تاریخ حکومتش را انجام دهد.
جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار داشت: ایالات متحده آمریکا به دنبال این است که فضای منطقه را علیه ایران تحریک کند و این عادت آمریکایی‌هاست، هنگامی که می‌خواهند اقدامی را انجام دهند از چند ماه قبلش شروع به آتش تهیه ریختن می کنند.
وی افزود: اقدامات اخیر آمریکا همانند تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، انتشار اسنادی در مورد ارتباط ایران با القاعده، نسبت دادن حمله موشکی یمنی ها به ایران، استعفای آقای حریری با این عنوان که حزب الله قصد ترور او را داشته، تمدید شرایط اضطراری علیه ایران و ... آتش تهیه های اقدام اصلی آمریکا هستند تا ایران را در منطقه پررنگ کنند، این ها تکه های پازل هستند و باید ببینیم نقشه شوم و اصلی آمریکا علیه ایران چه چیزی است.
نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: خیلی به این اتفاقات خوشبین نیستم و فکر می کنم آمریکا نقشه شومی در مورد خاورمیانه و غرب آسیا با محوریت تقابل با ایران دارد و در حال انجام آن است.
رحیمی جهان آبادی اظهار داشت: آمریکایی ها در کل منطقه هم تقابل با ایران را پیش می برند و در حال متحد کردن عرب ها هستند و دو سفر وزیر امور خارجه‌شان و همچنین سفر ترامپ به عربستان هم حاکی از این مسئله است.
این عضو فراکسیون امید گفت: صحنه گردان این اقدامات اخیر در خاورمیانه ایالات متحده آمریکا است و تلاش دارد اقدامات علیه ایران را به اوج خود برساند تا به صورت جنگ نیابتی یا حتی اگر بتواند به صورت جنگ مستقیم چالش در منطقه ایجاد کند. رحیمی جهان آبادی خاطرنشان کرد: صدام حمایت آمریکایی ها از خود را اشتباه تفسیر کرد و فکر کرد زمانی که به کویت حمله کند آمریکا حمایتش خواهد کرد اما اینطور نشد و عربستان هم نباید حمایت ها و چراغ سبزهای ترامپ را اشتباه تفسیر کند و وارد جنگ احتمالی با ایران شود چراکه ایران در صورت بروز هرگونه تنش در منطقه با سرعت عمل بالایی می تواند به کنش ها واکنش نشان دهد.

کد مطلب: 101762
 
Share/Save/Bookmark