میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۱
 
 
خودداری وزارت کشور از پرداخت هزینه تعیین هویت شهدای حله و منا

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور می‌گوید وزارت کشور قول داده بود هزینه تعیین هویت زائران ایرانی در حادثه حلّه و منا را پرداخت کند اما تاکنون این کار را نکرده است.
احمد شجاعی با اشاره به حادثه حلّه هم گفت: در حادثه حلّه، ۴۰ الی ۵۰ جنازه سوخته با ۸۰ الی ۹۰ عضو بدن به پزشکی قانونی دادند و گفتند تشخیص هویت کنید این در حالی است که بانک ژنتیک هم در آن حد نداریم و باید از همه خانواده‌ها نمونه‌ بگیریم و برای اطیمنان، چند بار کار نمونه‌گیری را انجام می‌دهیم و چند هزار آزمایش انجام می‌دهیم که هر کدام از اینها هزینه‌بر و بار اضافی است و بابت این اقدامات هیچ بودجه‌ای به پزشکی قانونی داده نمی‌شود.
رییس سازمان پزشکی قانونی تصریح کرد: برای اینکه سازمان پزشکی قانونی در ساختار مدیریت بجران پیش‌بینی شود، رایزنی کردیم و به مسئولان مربوطه گفتیم و قول هم دادند اما عملی نکردند. وزارت کشور در همین حادثه حلّه، قول داد اعتباری به پزشکی قانونی بدهد اما هیچ اعتباری ندادند. قول می‌دهند اما عمل نمی‌کنند. پزشکی قانونی در دو حادثه حلّه و تصادف قطار در سمنان، هزینه‌های زیادی کرد اما کسی توجهی نکرد.
وی درباره اینکه در حادثه منا نیز به خاطر حجم زیاد کار پزشکی قانونی، وزارت کشور قول داده بود هزینه تعیین هویت جان‌باختگان را به این سازمان پرداخت کند گفت: روی کاغذ قول دادند اما عملی نشد.
این مقام مسئول درباره جایگاه پزشکی قانونی در زمان بحران و اینکه در چارت سازمان مدیریت بحران و کارگروه‌های این سازمان، هیچ اشاره‌ای به پزشکی قانونی نشده است گفت: متاسفانه در این طور مواقع، وقتی قرار است اعتبار و پولی اختصاص یابد، خیلی از سازمان‌ها حضور دارند اما وقتی پای کار می‌رسد، پزشکی قانونی تنها می‌شود.
وی اضافه کرد: در بسیاری از حوادث، پزشکی قانونی می‌ماند و خودش. اگر زلزله، آتش‌سوزی یا تصادفی شود، در ابتدای کار شلوغ می‌‌کنند و همه هستند اما بعد همه رها می‌کنند و می‌روند و پزشکی قانونی می‌ماند با تشخیص هویت، میزان صدمات، اجساد و پاسخگویی به خانواده‌ها.
شجاعی توضیح داد: متاسفانه در تشکیلات نامی از پزشکی قانونی برده نشده است و قطعاً هم در بودجه توجهی به این سازمان ندارند. مثلا وقتی یک هواپیمایی سقوط می‌کند، در ابتدای کار همه برای دیدن می‌آیند اما بعد می‌روند و این اجساد و اعضای بدن برای پزشکی قانونی می‌ماند تا تشخیص هویت کند و به خانواده‌ها پاسخ بدهد.
رییس سازمان پزشکی قانونی گفت: در تصادف قطار در سمنان که سال گذشته رخ داد، هیچ کاری نکردند و اجساد را تحویل ما دادند و از آن پس، پزشکی قانونی بود که فقط کار داشت و باید نمونه‌برداری و شناسایی می‌کرد و به خانواده‌ها پاسخ می‌داد و تا مدت‌ها درگیر بود.

کد مطلب: 102888
 
Share/Save/Bookmark