میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۱۹
 
 
لیست کابینه دوازدهم به خانه ملت ارائه شد
انتقاد رئیس‌ مجلس از سلفی‌بگیران با موگرینی
انتقاد رئیس‌ مجلس از سلفی‌بگیران با موگرینی
 

در نشست دیروز خانه ملت لیست کابینه دولت دوازدهم اعلام شد که بر این اساس نام وزیر علوم در آن دیده نشد. همچنین رئیس مجلس از سلفی‌بگیران با موگرینی انتقاد کرد.
جلسه علنی دیروز نمایندگان مجلس به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس برگزار شد.
در ابتدا،‌ رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود ضمن تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه، گفت: حضور ۵۰۰ نفر میهمان خارجی که ۱۳۰ نفر آن از مقامات عالی‌رتبه ۱۰۵ کشور بودند در مجلس نوعی ارج‌نهادن به مردم‌سالاری دینی بود و دلالت برا حترامی داشت که ملت‌ها و دولت‌ها برای ملت ایران قائلند.
وی با اشاره به اینکه دولت‌ها کاملا نشان دادند پروژه منزوی‌سازی ایران تا چه اندازه پوچ و بیراهه است، افزود: حضور نمایانگر علاقه کشورها به داشتن رابطه با ایران بود و نشان داد تحریم‌های آمریکا تا چه اندازه بی‌مقدار است.
لاریجانی خاطرنشان کرد: با این وجود تلاش شد تا احترام کشورهای مختلف به ملت ایران که دستاوردی برای منافع ملی بود با برخی‌ حاشیه‌‌سازی‌ها دیده نشود. وی افزود: متاسفانه چند سالی است که آفتی گریبانگیر کشور شده که موضوعاتی که مربوط به امنیت و منافع ملی کشور است به سرعت به موضوعات جنایی تبدیل شده و موجب خسارت می‌شود و تلاش می‌شود اقدامات پرارزش با حاشیه‌سازی ضایع شود که این اجلاس هم از این آسیب مصون نبود.
رئیس مجلس اظهار داشت: به عنوان مثال نام چند کشور کوچک و کمتر شناخته شده را برجسته کردند و آن را بزرگنمایی کردند.
لاریجانی خاطرنشان کرد: چرا احترام اکثر کشورهای مهم دنیا را بی‌جهت و بخاطر برخی دسته‌بندی‌های سیاسی داخلی کم مقدار جلوه می‌دهید. وی افزود: همچنین تصویربرداری چند نفر از نمایندگان با یکی از میهمانان گرچه نوعی سهل‌انگاری بود اما تبدیل آن به یک موضوع اساسی و ندیدن اثرات مهم اجلاس در امنیت ملی کشور درست‌اندیشی و نگاه ملی در آن نهفته نیست.
لاریجانی با اشاره به موضوع تشکیل کابینه آینده خاطرنشان کرد: گاهی در برخی رسانه‌ها درباره برخی تعاملات بین مجلس و دولت درخصوص انتخاب وزرا سخن گفته شده است که متاسفانه این امر هم ذهنیات، حدسیات و غیرواقعی است.
رئیس مجلس گفت: فراکسیو‌ن‌های مجلس با رئیس‌جمهور جلسه داشتند وتا آنجا که من اطلاع دارم فراکسیون‌ها بیشتر معیارهای خود را درمورد انتخاب افراد صالح بیان کردند و راجع به افراد نظری ندادند. حداقل درمورد رئیس مجلس قطعا اینگونه است. لذا خواهش می‌کنم به اصل موضوع توجه شود و به حواشی که واقعیت ندارد تمرکز نداشته باشید.

دولت بیمه، مسکن و بازنشستگی پیش از موعد خبرنگاران را به سرانجام برساند
در ادامه، نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه طی سخنانی روز خبرنگار را تبریک گفت.
وی همچنین از دولت خواست، بیمه، مسکن و بازنشستگی پیش از موعد خبرنگاران را پیگیری کند و به سرانجام برساند.

بازگشت «طرح تخفیف مجازات محکومین موادمخدر» ً به کمیسیون قضایی
نمایندگان در ادامه جزئیات طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با موادمخدر را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
وکلای ملت سپس با پیشنهاد رئیس مجلس مبنی بر ارجاع مجدد ماده واحده این طرح به کمیسیون حقوقی و قضایی به منظور بررسی بیشتر موافقت کردند.

مشمولان دیپلمه نمی‌توانند برای ادامه تحصیل به خارج بروند
وکلای ملت همچنین لایحه اصلاح ماده ۳۵ قانون خدمت وظیفه عمومی را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.
نمایندگان با ۱۳۶ رأی موافق، ۴۴ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در مجلس، ماده واحده این طرح را به تصویب رساندند. پیش از این مصوبه مشمولان دیپلمی که در یکی از دانشگاه‌های خارج از کشور پذیرفته شده بودند، می‌توانستند با استفاده از معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل به خارج بروند که نمایندگان مجلس با این مصوبه این امکان را برداشتند.

طرح تعیین تکلیف قانون استخدامی دانشگاه‌های غیردولتی و آزاد مسترد شد
سپس محمدعلی وکیلی عصو هیأت رئیسه مجلس موارد اعلام وصولی را قرائت کرد.
بر این اساس، طرح اصلاح ماده ۵۷ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، طرح اصلاح موادی از قانون تجارت در خصوص ورشکستگی و طرح اصلاح شمول مشاغل سخت و زیان‌آور در خصوص متصدیان تجزیه و توزیع در شرکت پست اعلام وصول شدند.
همچنین در راستای اجرای ماده ۱۳۲ آیین‌نامه داخلی مجلس، تقاضای استرداد طرح تعیین تکلیف قانون حاکم بر امور استخدامی دانشگاه‌های غیردولتی و آزاد به دلیل پس گرفتن امضای طراحان نیز اعلام وصول شد.

حکم اعدام باید تنها برای افراد مستحق صادر شود
نمایندگان همچنین مقرر کردند برای چندمین بار طرح الحاق یک ماده به قانون مبارزه با موادمخدر در رابطه با تخفیف مجازات اعدام برای محکومین قاچاق موادمخدر به کمیسیون قضائی ارجاع شود.
این تصمیم با ۱۶۳ رأی موافق، ۴۸ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۹۴ نماینده حاضر در جلسه اخذ شد.
بنابراین گزارش لاریجانی اشکال این طرح را به تبصره یک بند «ت» ماده ۴۵ آن وارد دانست و در این رابطه گفت: علاوه بر اشکال به تبصره یک برخی موارد چندین بار تکرار شده است لذا بهتر است کمیسیون حقوقی قضائی با کمک از معاونت حقوقی این طرح را بررسی دقیق تر کرده و پس از آن مجددا به صحن بیاورد.
در جریان بررسی این طرح در صحن علنی نماینده دولت با کلیات آن موافقت و با جزئیات آن مخالفت کرده و آن را نیازمند بررسی بیشتر از سوی ستاد مبارزه با قاچاق موادمخدر دانستند.
همچنین حجت‌الاسلام حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی در دفاع از این طرح گفت: ما در این طرح نگفته‌ایم که اعدام حذف شود بلکه معتقدیم این حکم باید تنها برای افراد مستحق اعدام صادر شود چراکه بسیاری از این افراد به دلیل فقر مالی و مشکلات معیشت زندگی مورد سوءاستفاده مافیای موادمخدر قرار گرفته‌اند.

تاخیر۳ ماهه در پرداخت بهای برگ سبز چای
در ادامه، اسدالله عباسی در نطق میان دستور خود با اشاره به اینکه حضور مردم در انتخابات نشان دادکه آنها انتخابات را در سرنوشت خود موثر می‌دانند گفت : حضور گسترده چهره‌های صاحب‌نام دنیا در مراسم تحلیف نشان داد آنهایی که فریاد ایران هراسی سر می‌دادند و بر طبل انزوای ایران می‌کوبیدند شاهد انزوای خود بودند.
عضو هیات رئیسه مجلس همچنین در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی افزود : مهندس حجتی اگر حقوق کارکنان وزارت جهاد کشاورزی یک هفته به تأخیر بیفتد جرأت حضور در محل کار خود دارید ؟ این در حالی است که بسیاری از کشاورزان به دلیل ندانم‌کاری برخی از مسئولین ۳ ماه است که برای دریافت بهای برگ سبز چای به انتظار نشسته‌اند.
نماینده مردم رودسر ظهارداشت: قبل از انتخابات با دستپاچگی مبالغی به چایکاران پرداخت شده و از آن زمان تاکنون حقوق آنها پرداخت نشده است.

دولت به نظرات منتقدین توجه کند
حجت‌السلام سیدناصر موسوی‌لارگانی نماینده مردم فلاورجان نیز در نطق میان دستور خود ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار داشت: ناامنی شغلی و دریافت‌های نه چندان مطلوب از مهمترین معضل خبرنگاران در شرایط کنونی کشور است و باید از سوی وزارت ارشاد مورد توجه قرار گیرد. وی در ادامه ریشه‌کنی فقر و فساد،‌ عمل کردن طبق برنامه ششم، اهمیت دادن به اتحاد مردم و مسئولان، توجه به نظرات منتقدین و استفاده از نیروهای انقلابی را از جمله مهمترین توصیه‌های رهبری در مراسم تنفیذ عنوان کرد و گفت: لازم است دولت دوازدهم با کمک سایر قوا در عمل به آن بکوشند.
موسوی‌لارگانی ادامه داد: از هم گسیختگی و تفرقه‌ بین قوا موجب بی‌ثباتی و سوء‌استفاده دشمن می‌شود و همچنین بر روند رو به رشد کشور تاثیر منفی می‌گذارد.

ارسال گزارش کمیسیون اقتصادی درباره «کاسپین» به قوه قضاییه
همچنین گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس درباره رسیدگی به نقص و عدم اجرای کامل قوانین ناظر بر فعالیت مؤسسه اعتباری کاسپین با ۱۸۳ رأی موافق، ۱۶ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع به تصویب نمایندگان مجلس رسید که مستقیماً جهت رسیدگی به قوه قضاییه ارسال می‌شود.

لیست کابینه دوازدهم تقدیم مجلس شد
لیست کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم توسط حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد.
پزشکیان اعلام کرد که وزیر علوم بعداً به مجلس معرفی می‌شود.

کد مطلب: 100420
 
Share/Save/Bookmark