میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
صالحی:
اگر برجام به‌هم بخورد ما آنها را حیرت زده خواهیم کرد

رییس سازمان انرژی اتمی ایران بر مفید بودن برجام برای همه طرف ها تأکید کرد و گفت: امیدواریم این اتفاق (خروج از برجام توسط دیگران) پیش نیاید، ولی اگر برجام به‌هم بخورد ما آنها را حیرت زده خواهیم کرد.
به گزارش ایرنا، علی اکبر صالحی در مراسم گرامیداشت پنجاهمین سالگرد فعالیت راکتور تحقیقاتی تهران که در سالن دکتر حسابی این سازمان برگزار شد، ضمن تقدیر از اساتید دانشگاهی در حوزه صنعت هسته ای، گفت: ما در حال حاضر در امر رادیوداروها قدم های بلندی را برمی‌داریم و مسئولین بخوبی کار را پیش می‌برند.
وی افزود: در بحث جی ام پی کار ساختمانی و طراحی ها آغاز شده است. این کار، کار بزرگی است و قریب به ۶۰ میلیون یورو هزینه دارد که امیدواریم در چهار سال آینده تکمیل شود و تا بتوانیم درعرصه رادیودارو و در چارچوب (جی ام پی) در غرب آسیا حرفی برای گفتن داشته باشیم.
رییس سازمان انرژی اتمی در بخشی دیگر از سخنانش به امضای پیمان ان پی تی توسط ایران اشاره کرد و افزود: پس از مرور روند تحول علوم و فناوری هسته‌ای، متوجه شدم برای اینکه وارد عرصه فناوری هسته‌ای شویم با فشار امریکا باید ان پی تی را امضا می‌کردیم؛ با این وجود مسئولین وقت سازمان بسیار هوشمندانه حرکت کرده بودند.
وی ادامه داد: آنها نه فقط ساخت نیروگاه و تامین نیازهای آن، بلکه همه صنعت هسته‌ای را در نظر گرفته بودند.
صالحی افزود: پیش بینی شده بود تا اگر نیروگاهی خریداری می‌شود، نیروی انسانی لازم و دیگر الزامات از جمله سوخت آن را نیز تأمین کنند تا در ارتباط با ادامه حیات نیروگاه، اگر نگویم خودکفا، خوداتکا باشیم.
وی با تقدیر از پیش‌بینی های انجام شده، اضافه کرد: نمی‌توان نیروگاه داشت و میلیاردها دلار سرمایه گذاری کرد و نسبت به سوخت آن بی‌توجه بود.
وی به مقایسه شرایط پیشین با وضعیت امروز کشور در این حوزه پرداخت و گفت: قبلاً در شرایطی بودیم که اگر می‌خواستیم کاری انجام دهیم لاجرم باید سریع انجام می‌دادیم و خیلی زمان نداشتیم . الان زمانی است که می‌توانیم به صورت منطقی جلو برویم.
معاون رییس جمهوری ادامه داد: به عنوان مثال در زمینه سانتریفیوژ از ابتدای خلق فکر یک سانتریفیوژ جدید تا زمان تولید آن به ۸ سال زمان نیاز است و ما هم همین مسیر را طی می‌کنیم و خوشبختانه توفیق زیادی هم نصیبمان شده است.
رییس سازمان انرژی اتمی گفت: درحال حاضر با چین و کشورهای دیگر مذاکره می‌کنیم. البته این کشورها شرایطی مثل پیوستن به یک سری کنوانسیون ها، ایمنی و ... دارند و ما خیلی شتابی برای پیوستن به کنوانسیون‌های بین‌المللی نداریم لذا با تأمل جلو می‌رویم.
صالحی به ساخت دو نیروگاه با سرمایه گذاری ۱۰ میلیارد دلاری اشاره کرد و گفت: به خاطر شرایط آب و هوایی نیروگاه‌های بزرگ را باید در جنوب و یا در شمال ایجاد کنیم ولی نیروگاه های کوچک را می‌توانیم در محل مصرف ایجاد کنیم. صالحی به مذاکرات هسته‌ای نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در موضوع هسته‌ای طرف مقابل ممکن بود عهدشکنی کند، پیش‌بینی‌هایی را برای برگشت پذیری کرده بودیم. ما با خوش باوری در مذاکره شرکت نکرده بودیم.
وی برجام را برای همه طرف ها مفید دانست و تأکید کرد: این برنامه برای ما، برای جامعه بین‌المللی و هم برای استحکام بخشیدن به ان. پی. تی مهم است.
گفتنی است، آمریکایی ها همچنان بر سیاست های ضد ایرانی خود اصرار می‌ورزند و به دنبال باز کردن برجام های مختلف هستند و می خواهند ایران در موضوعات موشکی و توان نظامی پای میز مذاکره بیاید.

کد مطلب: 101825
 
Share/Save/Bookmark