میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۳
 
 
ناتوانی در مقابل اعتراض‌های مردمی و عدم تحقق سیاست خارجی ترامپ ادامه دارد
آقای رئیس جمهور لای منگنه
آقای رئیس جمهور لای منگنه
 

ترامپ در حالی برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آماده می‌شود که در عرصه داخلی با اعتراض‌های ناتمام مردمی علیه سیاست‌هایش و تبیعض نژادی حاکم بر این کشور مواجه است و از سوی دیگر در عرصه سیاست خارجی رویاهایش در مناطق مختلف در حال بر باد رفتن است.
ترامپ این روزها، حال و روز خوبی ندارد چنانکه در کوران انتخابات ریاست جمهوری با بحران‌های شدید داخلی مواجه است. این وضعیت چنان بوده که ترامپ در مصاحبه‌ای علیه بایدن رقیب انتخاباتی دموکرات خود گفت، وی شستشوی مغزی شده و توسط چپ‌گرایان افراطی در حزبش مصادره شده است. بایدن روز چهارشنبه در یک سخنرانی ویدئویی گفت: ترامپ «مانند یک توله‌سگ» تحت کنترل رئیس‌جمهور روسیه قرار دارد.
اما در ادامه بحران‌های داخلی ترامپ شبکه آمریکایی در گزارشی از بحران همه‌گیری کرونا در زندان‌های آمریکا به دلیل تراکم جمعیت و نبود امکانات مبارزه با این بیماری خبر داده که جان زندانیان را تهدید می‌کند.
طبق آمار اداره اصلاحات و توانبخشی کالیفرنیا، در زندان ایالتی «سان کوئنتین» در جنوب سانفرانسیسکو واقع در ایالت کالیفرنیای آمریکا جایی که بیش از نیمی از مبتلایان به کرونا در زندان‌های این ایالت را در خود جای داده، ۷ زندانی قربانی این ویروس شدند.
در همین حال در ادامه اعتراض‌های مردمی به سیاست تبعیض نژادی حاکم بر آمریکا، عبارت «جان سیاه‌پوست ارزش دارد» که به شعار جنبش عدالتخواهانه و ضد تبعیض نژادی در جهان تبدیل شده، با حروف بزرگ و به رنگ زرد بر کف خیابان مشرف به برج دونالد ترامپ در شهر نیویورک نقش بست.در همین حال طبق متن آخرین سخنان شهروند سیاه‌پوست آمریکایی که توسط پلیس به‌قتل رسید، وی پیش از مرگش بیش از ۲۰ بار گفته بود نمی‌تواند نفس بکشد.
اما در حوزه سیاست خارجی نیز ترامپ وضعیت مناسبی ندارد چنانکه در افغانستان همچنان بحران ادعای نیویورک تایمز ادامه دارد چنانکه مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به صراحت گفت که ایالات متحده هیچگونه گواه و مدرک آشکاری دال بر پیشنهاد جایزه از سوی روسیه به شبه نظامیان طالبان برای ترور نظامیان آمریکایی در دست ندارد. روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از چند مقامات اطلاعاتی آمریکا که نامشان ذکر نشده، گزارش داد که روسیه به افراط گرایان وابسته به گروه طالبان برای ترور نیروهای نظامی آمریکا و ائتلاف در افغانستان جایزه می‌دهد.در این میان اما اسپر وزیر دفاع آمریکا صدور فرمان برای بررسی گزارش جنجالی رابطه طالبان با روسیه را تائید کرد.در ادامه تنشها میان روسیه و آمریکا نیز لاوروف وزیر خارجه روسیه با هشدار درباره افزایش خطر درگیری هسته‌ای در جهان، گفت آمریکا مسئول تضعیف امنیت بین‌المللی است زیرا می‌خواهد سلطه جهانی خود را باز یابد.لاوروف درباره معاهده هسته‌ای جدید با آمریکا نیز اظهار داشت که سرنوشت پیمان «نیو استارت» از همین الان مشخص است زیرا واشنگتن نمی‌خواهد آن را تمدید کند.
اما از کره شمالی نیز خبر می‌رسد خواهر «کیم جونگ اون»، رئیس کره شمالی گفته برادرش امسال با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار نخواهد کرد.
اما چین کانون بحران خارجی ترامپ همچنان به تهدیدات واشنگتن پاسخی جز مقابله به مثل نمی‌دهد. وانگ ئی وزیر خارجه چین، با بیان اینکه پکن امیدوار است شاهد یک آمریکای منطقی باشد عنوان داشت که چین نه می‌خواهد و نه می‌تواند به یک آمریکای دیگر تبدیل شود.وزارت خزانه داری آمریکا از وضع تحریمهای جدید علیه «دایره امنیت عمومی شین جیانگ» و چهار مقام کنونی و پیشین چین خبر داد. وزارت خارجه چین با خطرناک توصیف کردن اعمال تحریم‌های جدیدی از سوی آمریکا، گفت این اقدام را تلافی می‌کند.
در همین حال «ژائو لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین به اقدام امروز استرالیا مبنی بر لغو پیمان استرداد مظنونین با هنگ کنگ؛ واکنش نشان داد و گفت: برای خود، حق پاسخگویی به سیاست‌های جدید کانبرا را محفوظ می‌دانیم. اما در عراق که آمریکا با سیاست بحران سازی و ترس به دنبال تمدید حضورش است نیز روند تحولات همسو با خواست این کشور پیش نمی‌رود چنانکه عضو ائتلاف «دوله القانون» تاکید کرد که پارلمان عراق، مصوبه اخراج نیروهای خارجی از این کشور را تصویب کرده و دولت موظف به اجرای آن است.«کاطع الرکابی» نماینده پارلمان عراق و عضو ائتلاف «دوله القانون» به رهبری «نوری المالکی» بار دیگر بر لزوم اخراج نظامیان تروریست آمریکا از عراق تأکید کرد.این نماینده عراقی توضیح داد: حل کلیه اختلافات با منطقه کردستان در قانون اساسی و قانون نفت و گاز نهفته است که در صورت تصویب، همه چیز پایان خواهد یافت. در این صورت ما نیاز نداریم که کسی بین ما وارد شود و مداخله کند. ما امیدواریم که دولت منطقه کردستان روابط با بغداد را درک کند. ما نمی‌خواهیم که نمی‌خواهیم که به حقوق آنها یا ما تعدی شود. خبر دیگر از عراق آنکه فالح الفیاض رئیس سازمان حشد شعبی با اشاره به نقش مهم مرجعیت عراق در آزادسازی شهر «موصل» گفت: اگر فتوای جهاد کفایی مرجعیت عراق نبود شهر «موصل» آزاد نمی‌شد.
الفیاض در این بیانیه آورده است: اگر فتوای جهاد کفایی مرجعیت و لبیک به این فتوا نبود اکنون پیروزی بزرگ در موصل حاصل نمی شد. نیروهای حشد شعبی نقش بسیار مهمی در تحقق این مهم ایفا کردند؛ کما اینکه ارتش، پلیس فدرال و سازمان مبارزه با تروریسم نیز ایفاگر نقش مهمی در آزادسازی موصل بودند.
وی همچنین به نقش مهم و حیاتی شهید ابو مهدی المهندس در آزادسازی موصل نیز اشاره کرد و گفت: هرگاه از آزادسازی موصل یاد می شود باید نام شهید المهندس نیز در میان باشد.

کد مطلب: 114434
 
Share/Save/Bookmark