میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۸
 
 
یمنی‌ها در واکنش به تجاوزات ائتلاف سعودی، فرودگاه دبی را بمباران کردند
گوشمالی امارات
گوشمالی امارات
 

جنایات امارات و عربستان علیه مردم یمن در حالی ادامه دارد که، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در واکنش به حملات نظامی امارات در این کشور، برای دومین‌بار - طی یک ماه -، فرودگاه بین‌المللی «دبی» را با پهپاد هدف قرار دادند.
یک منبع آگاه در یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در گفت‌وگو با پایگاه خبری شبکه «المسیرة» اعلام کرد که دیروز، پهپاد «صماد-۳» طی چندین حمله، فرودگاه بین‌المللی دبی را که در فاصله ۱۲۰۰ کیلومتری یمن قرار دارد، هدف قرار داده است. این دومین‌بار است که به دلیل مشارکت امارات در تجاوز به یمن و ارتکاب «جنایت جنگی» علیه شهروندان یمنی از چهار سال پیش تاکنون، دبی به عنوان پایتخت اقتصادی این کشور، هدف حمله نیروهای یمنی قرار می‌گیرد.
یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در ۲۷ آگوست گذشته نیز چندین حمله علیه فرودگاه بین‌المللی دبی، انجام داده بود و پیش از آن در ۲۶ ژوئیه نیز فرودگاه بین‌المللی ابوظبی را با همین نوع پهپاد هدف قرار داده بود.
بیست روز بعد، محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله اعلام کرد که این حمله حداقل ۱۴ زخمی بر جا گذاشت و به بخش‌هایی از فرودگاه نیز آسیب زد. سرتیپ «شرف لقمان» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در همان زمان هشدار داد که حمله به فرودگاه دبی پس از فرودگاه ابوظبی، «در پاسخ به جنایات متجاوزان» [سعودی - اماراتی] انجام شده و دیگر همه نقاط امارات در تیررس است لذا بهتر است شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی از امارات دوری کنند.
امارات بعد از عربستان سعودی، عضو شماره دو «ائتلاف عربی» علیه یمن است که جنگ نظامی را از ششم فروردین ۱۳۹۴ علیه یمن آغاز کرده است. امارات علاوه بر حضور در جنگ، بعد از شکست‌های متوالی عربستان در جبهه‌های مختلف یمن، فرماندهی عملیات اخیر این ائتلاف در جبهه ساحل غربی یمن را برعهده گرفت اما جز موفقیت‌های محدود در نزدیکی باب‌المندب (شامل مناطق ذوباب، کهبوب و المخا) این عملیات بزرگ نیز که از اواخر اردیبهشت‌ماه آغاز شده، تاکنون شکست خورده است. «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن درباره حمله پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمنی به فرودگاه بین‌المللی دبی گفت: امارات بالاخره یک روز مقابل عملیات بزرگتر ما مجبور خواهد شد که اعتراف کند.
در همین حال نیروی دریایی یمن ، عملیات ویژه‌ای را در بندر «جیزان» عربستان سعودی انجام داد و طی آن خسارات زیادی به قایق‌های گارد مرزی این کشور وارد آورد. یک منبع آگاه از نیروی دریایی یمن در گفت‌وگو با پایگاه خبری شبکه «المسیرة» اظهار داشت که در این عملیات خسارات زیادی به این قایق‌ها وارد آمد و برخی از آنها طی حمله دریایی در داخل بندر «جیزان» در آتش سوخت.
شهر جیزان که از شهرهای ساحلی کرانه دریای سرخ است در جنوب عربستان و در مرز مشترک با یمن واقع است و داری بندری با همین نام در مسافت ۱۹۰ مایلی از شمال تنگه باب‌المندب یمن است. این دومین‌بار است که طی یک ماه اخیر، نیروی دریایی یمن، اهداف نظامی عربستان را در سواحل جیزان هدف قرار داده است. اول سپتامبر جاری نیز، یک قایق سعودی در سواحل این منطقه هدف قرار گرفته بود. عربستان در حالی به کشتار یمن ادامه می‌دهد که وزارت دارایی عربستان پیش‌بینی کرد که کسر بودجه سال آینده (۲۰۱۹ ) این کشور حدود ۱۲۸ میلیارد ریال سعودی معادل ۳۴.۱ میلیارد دلار باشد.
در این میان مقامات سعودی و اماراتی از تمدید فعالیت هیات تحقق سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در یمن و احتمال تحت تحقیب قرار گرفتنشان از سوی دیوان کیفری بین‌المللی به دلیل ارتکاب جنایات غیرانسانی در یمن بشدت نگرانند.

کد مطلب: 106235
 
Share/Save/Bookmark