میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۲
 
 
بزرگترین جنگ تجاری جهان

تنش‌های اقتصادی میان پکن - واشنگتن در حال ادج گرفتن است چنانکه ترامپ اعلام کرد تشریفات اداری مربوط به اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر ۳۲۵ میلیارد دلار دیگر از کالا‌های چینی آغاز شده است.
در تنشی دیگر میان دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان، اداره گمرک و حفاظت مرزی آمریکا نیز اعلام کرد از دیروز تعرفه گمرکی جدید آمریکا بر کالا‌های چینی به میزان ۲۵ درصد بر ۳۲۵ میلیارد دلار از کالا‌های وارداتی از این کشور اعمال می‌شود. این اداره افزود عوارض ۲۵ درصدی مشمول ۵۷۰۰ قلم کالای چینی خواهد شد. با اقدام آمریکا در افزایش تعرفه بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالا‌های چینی، مناقشه تجاری این دو کشور بالا گرفت. وزارت بازرگانی چین اعلام کرد علیه آمریکا اقدام متقابل می‌کند. وزارت بازرگانی چین اعلام نکرده واکنش این کشور به افزایش تعرفه‌های آمریکا چه خواهد بود اما اعلام کرد از این وقایع عمیقا متاسف است. انتظار می‌رفت دو طرف پیش از پایان این مهلت ضرب‌الاجل برای بالا بردن تعرفه‌ها به توافقی برسند که محقق نشد. گفت‌وگوهای تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهان جمعه ادامه می‌یابد.
با این وجود سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد مذاکرات میان آمریکا و چین با هدف پایان دادن به جنگ تجاری دو کشور دیروز پیگیری شد. جود دیر اعلام کرد رابرت لایتزر، مذاکره‌کننده اقتصادی ارشد دولت آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری با ترامپ دیدار کردند تا با وی در مورد مذاکرات تجاری کنونی با چین رایزنی کنند. در ادامه تنش‌ها میان دو کشور، سخنگوی وزارت خارجه چین در انتقاد از تصویب طرح حمایت از تایوان در کنگره آمریکا تاکید کرد: چین قاطعانه مخالف این اقدام آمریکا است. جنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین با انتقاد از تصویب طرح حمایت از تایوان در کنگره آمریکا تاکید کرد: چین قاطعانه مخالف این اقدام آمریکا بوده و اعتراض خود را به واشنگتن ابلاغ کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه چین از آمریکا خواست تا با رعایت اصل «چین واحد»، ضمن جلوگیری از تصویب این طرح در کنگره و حل مطلوب مسایل مربوط به تایوان، از آسیب زدن به همکاری‌‌های ۲ کشور در زمینه‌ صلح و ثبات در تنگه تایوان جلوگیری کند. گفتنی است، مجلس نمایندگان آمریکا چندی پیش و در بحبوحه جنگ تجاری پکن- واشنگتن، لایحه‌ای را در حمایت از تایوان به تصویب رساند.
در ادامه تحرکات آمریکا علیه پکن، منابع خبری اعلام کردند هند، آمریکا، ژاپن و فیلیپین رزمایش شش روز دریایی را در آب‌های مورد اختلاف دریای جنوب چین آغاز کردند. با توجه به اختلافات چین با کشورهای همسایه خود در دریای جنوب چین، دهلی‌نو بارها اعلام کرده است که کشورها باید به قوانین بین‌المللی جهانی احترام بگذارند.

کد مطلب: 108837
 
Share/Save/Bookmark