میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۵
 
 
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در برنامه یه روز تازه:
گرانی خودروها ربطی به تحریم‌ها نداشت
نمی‌گذارند انحصار دو خوردوساز داخلی را به هم بزنید
گرانی خودروها ربطی به تحریم‌ها نداشت
 
آقای روحانی در چند ماه آخر یادش افتاده دولت از خودروسازی باید بیرون رود، خودروسازی برای حکومت ضرر دارد اما برای مدیرکل‌ها و عروس و دامادها سود است. دولت کجا ورود کرده که موفق شده؟
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما گفت: انحصار دو خودروساز را نمی‌شکنند و مدام حمایت می‌کنند برای همین خودرو گران و بی‌کیفیت است.
به گزارش روابط عمومی شبکه پنج سیما؛ مهدی دادفر در برنامه یه روز تازه درباره اینکه آیا خودرو داخلی که با قیمت ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلیونی به دست مردم می‌رسد با خودروی وارداتی که تا یکی دو میلیارد مردم باید هزینه بدهند می‌توانند با یکدیگر رقابت کنند. گفت: موضوع واردات خودرو به عنوان شاخص قیمت‌گذاری و سقف تعیین‌کننده قیمت خودروی داخلی است ما در سال ۹۴ سقف خودروهای وارداتی‌مان حتی در خودروهای شاسی‌بلند به سختی به ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسیدند و اگر به خاطر داشته باشید هایما در آن زمان ۹۰ میلیون تومان بود که ۵۰ میلیون ابتدا پرداخت می‌شد و مابقی مبلغ به صورت قسطی پرداخت می‌شد. براساس یک مهندسی خاص پیش از تحریم‌ها که این را تاکید کنم که هیچ ارتباطی به موضوع تحریم‌ها نداشت آقایان آمدند و واردات را ممنوع کردند و توانستند قیمت را به یک نحوی برسانند که الان می‌دانید که خودروهای شاسی‌بلند و وارداتی تقریبا ۲ میلیارد تومان در بازار قیمت می‌خورد.
وی افزود: پیش از اینکه خدمت شما برسم مجدد توییتی زدم و از دوستان نظراتشان را جمع‌آوری کردم که اگر یک دقیقه به شما فرصت بدهند که آنتن صداوسیما در اختیارتان باشد؛ چه می‌گویید؟ ۹۸ درصد توییت‌ها را واقعا نمی‌شود خواند چون با عصبانیت بوده و عده‌ای تشکر کردند از خودروسازها که در شرایط تحریمی هنوز کارگرانشان را بیکار نکردند اما آنچه که منطقی بود این بود که علی‌رغم اینکه همه امکانات را در اختیار دو خودروساز کشور قرار دادید از کمک‌های دولت و آزادسازی قیمت که به زودی اتفاق می‌افتد و در داخل بورس این کار را خواهند کرد استفاده شده چرا خودرو گران است و کیفیت ندارد. یعنی آخرین آرزوی خودروسازهای داخلی این بود که قیمت‌گذاری نه در حاشیه بازار خودرو، نه زیر نظر شورای رقابت و نه سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و یک آزادی عمل در قیمت‌گذاری داشته باشند و این هم محقق خواهد شد به یمن تصمیم‌گیری که برای اجازه عرصه در بورس داده می‌شود.
وی گفت: در بورس شما وقتی می‌توانید بگویید که بازار رقابتی است که محصول را به صورت انبوه عرضه کنید و آن موقع قیمت بورسی بخورد؛ شما یک بازار محدودی را می‌خواهید در بورس بیاورید یعنی یقین داشته باشید با این محدودیت عرضه از این قیمتی هم که هست بالاتر خواهد رفت.
دادفر در ادامه در پاسخ به اینکه واردات خودروی خارجی چند سال هست که با ممنوعیت مواجهه شده گفت: چهار سال هست که واردات ممنوع است و من معتقدم که اگر واردات آزاد شود قیمت‌ها را کنترل می‌کند. دوستانم به می‌گویند که تیززبان هستم اما من می‌گویم فرقم با یک آقای وزیر این است که یک تهدید را می‌توانم به فرصت تبدیل کنم.
وی ادامه داد: ما در موضوع محدودیت ارز که در شرایط تحریمی هستیم و می‌دانیم که نباید ارز حاصل از فروش نفت یا میعانات گازی و یا حتی صادراتمان را به خودروی وارداتی اختصاص بدهیم؛ اینکه خب کار غلطی است اما وقتی ما می‌گوییم که سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور را می‌شود به وسیله خودرو وارد ایران کرد آن هم با تایید سفارتخانه‌هایمان باید باور کرد. شما تصور کنید خارج از کشور هستید و یک میلیون یورو داخل حساب بانکی‌تان دارید و مراجعه کنید به سفارت ایران و بگویید که من این پول را می‌خواهم وارد کشور کنم آن هم به صورت خودرو؛ اما با این تصمیم هم موافقت نمی‌کنند و نه با این تصمیم؛ با اعتبار سرمایه‌های خود شرکت‌های نمایندگی که در ایران هستند. ما ۱۱ پیشنهاد به آقایان دادیم که با هیچ‌کدامش که اتفاقا متکی به بحث ارز داخلی نبود حتی مترادف بود با تعهدات اینکه این وجوهات که وارد می‌شود به صورت خودرو دیگر از کشور هم خارج نشود. یعنی شما در شرایط حقیقی بتوانید چنین فضایی ایجاد کنید هنرمندی است اما نکته این است اگر بخواهید انحصار بازار را که به نفع دوخودروساز است و مالکش دولت است به هم بزنید خب یقینا موافقت نخواهند کرد.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: از سال ۱۳۷۴ تا امروز که من در خدمتتون هستم کلا ۷۰۰ هزار خودرو وارد کشور شده است. به طور متوسط دو و نیم درصد ارزش ارزی خروج ارز از کشور متعلق به خودرو است یعنی واقعا خودرو آنقدر برای آقایان سخت است که چهار سال برایش برنامه‌ریزی کنند که بخواهند انحصار خودروسازی را مطلق در اختیار این دو خودروساز قرار دهند. نکته اصلی معاون فنی گمرک دیشب فرموده بودند که رکورد صادرات محصول کشاورزی را در شرایط تحریمی با افزایش ۲۸ درصدی زدیم آیا ما در خودروسازی که یک صنعت بسیار های‌تکی است و چهل سال است از جیب مردم دارید برای اینها هزینه می‌کنید نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم. که اعلام می‌کنند ۵۰ هزار میلیارد تومان زیان دارید خب در این صنعت آیا ما دارای مزیت هستیم؟ به دنبال چه می‌گردیم این را باید برای مردم معلوم کنیم.
وی گفت: خودروسازی باید باشد اما در دست چه کسی بودن خیلی مهم است. از سال ۱۳۷۰ در راستای اصل ۴۴ اقتصاد مقاومتی قرار بود خودروسازی به بخش خصوصی واگذار شود. وقتی خودروسازی در بخش خصوصی باشد دیگر ۱۰۰ هزار نفر در آن مشغول نمی‌شوند. دیگر دنبال نوآوری می‌روند و می‌بینید بازار چه می‌خواهد و آن را با کمترین قیمت و کمترین هزینه بالاترین کیفیت و بیشترین مطلوبیت و استاندارد می‌سازند اما وقتی دست دولت باشد یک دیوار بلند به نام محدودیت‌های تعرفه‌ای می‌کشد و بازار را انحصاری در اختیارت قرار می‌دهد و آن وقت می‌توانید پراید را ۱۵۰ میلیون تومان بفروشی؛ خب این آرزوی هر تولیدکننده‌ای است. نه فقط در بحث خودروسازی همین چای، گلدان، ماسک و... هم اینطور می‌شود. ماسک هم چنین شده بود انحصارش را شکستند. ما مشکلمان در جای دیگری است؛ از سال ۱۳۷۰ قرار بود دولت از این صنعت خارج شود اما خارج نشد قانون می‌گوید باید خارج شود اما این علامت سوال بزرگ است که چرا دولت علاقه‌ای به خروج از این صنعت ندارند؟
وی ادامه داد: اتفاقا حضور در خودروسازی برای حاکمیت ضرر دارد اما برای کسانی که در پست‌های مدیرکل و معاونت می‌نشینند برای آنها و خانواده‌هایشان بودن خودروسازی در بخش دولتی سود دارد. همین الان در یکسال گذشته ببینید چقدر دامادها و عروس‌های مسئولین کشوری و لشگری خودشان و فرزندانشان و نمایندگانشان و نمایندگان مجلس در هیات مدیره شرکت‌های خودروسازی حضور دارند. ۱۸۶ شرکت فقط در این دو شرکت خودروسازی وجود دارد. خودروسازی پستوهای بسیار بزرگی دارد صنایع مختلفی با آن ارتباط دارد که شما باید از آنها خرید کنید یا بفروشید در این فرایندها آنقدر جای سوءاستفاده هست و آنقدر فضا باز است که شما به راحتی می‌توانید هر کاری که دلتان می‌خواهد بکنید.
دادفر ادامه دد: اصلا اگر در بخش خصوصی مشغول کار باشی و بازدهی نداشته باشید بیرونتان می‌کنند اما در خودروسازی اینطور نیست نگاهی به آنهایی که جذب شدند بیندازید. همان جا می‌نشینند و حداقل این است که اگر آدم خوب و سلامتی باشد حقوقش را می‌گیرند. خودروسازهای جهانی مجبور هستند در رقابت تنگاتنگ برای خودشان حفظ اعتبار کنند اما خودورساز ما هیچ اجباری ندارند؛ درآمدها را می‌برد در جاهای مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند؛ در بانکداری، داروسازی و... می‌برد و هر کاری بخواهند می‌کنند.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره اینکه ما در خارج از کشور کارخانه خودروسازی راه‌اندازی کرده‌ایم نیز خاطرنشان کرد: نه راه‌اندازی نکرده‌ایم ما آمدیم سرمایه‌های مردم را از طریق خودروسازی از کشور خارج کردیم و بالغ بر ۱۳ پروژه را استارت زدیم که هیچ‌کدام از اینها جواب نداد. اینها می‌شود زیان انباشته و وقتی بخواهید جبران کنید از کجا باید این کار را کنید؛ قیمت تمام شده ساخت را بالا می برید. تا دولت از این صنعت خارج نشود وضع همین است. تعجب می‌کنم؛ یک ماه پیش بود که آقای رئیس‌جمهور گفتند باید از صنعت خودروسازی خارج شویم. باید گفت ببخشید در این چند ماه آخر یادتان افتاد؟ هشت سال شما رئیس‌جمهور بودید این همه مکاتبه و مصاحبه افراد دلسوز و منتقدین دلسوز گفتند خب چرا گوش نکردید؟ چرا بیرون نمی‌آیید؟ چرا همیشه مدیرعامل ایران‌خودرو یا معاون تولید وزیر صنعت است و یا از مدیران کل هستند و یعنی یک حلقه‌ای در وزارتخانه. من یک سوال از شما دارم و اینکه کجا دولت حضور داشته و موفق بوده به غیر از صنایع نظامی و موشکلی که آن هم تازه دولت نبوده و نیروهای نظامی بوده‌اند. تنها چیزی که از مردم نظرخواهی کردم برای مهار قیمت خودرو این بود که راه واردات خودرو را باز بگذارند تا خودرو از انحصار خارج شود و یقینا مجبورند که برجشان را کاهش بدهند که این به نفع مردم خواهد بود.
برنامه یه روز تازه کاری است از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما که از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۹ صبح به مدت ۱۲۰ دقیقه پخش می‌شود.
کد مطلب: 115613
 
Share/Save/Bookmark