میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۲
 
 
حمله تروریستی کابل ده‌ها کشته و زخمی بر جای گذاشت
پس‌لرزه‌های افزایش نظامیان آمریکایی
پس‌لرزه‌های افزایش نظامیان آمریکایی
 

آمریکا در حالی از طرح افزایش نیرو در افغانستان سخن گفته است که این اخبار زمینه ساز تشدید بحران امنیتی در این کشور جنگ زده شد.
افغانستان از سال ۲۰۰۱ تا کنون شاید بتوان گفت که حتی یک روز خوش نیز ندیده است که ریشه اصلی آن حضور نیروهای غربی است که با ادعای مبارزه با تروریسم به ترویج و گسترش تروریسم پرداخته‌اند. اسناد نشان می‌دهد که این حضور نه تنها به امنیت منجر نشده بلکه بر میزان بحران‌ها و درگیری‌ها افزوده است. این روزها در حالی آمریکا بر افزایش اعزام نیرو به افغانستان تاکید می‌کند که این امر زمینه ساز تشدید بحران‌های امنیتی در این کشور شده است. به گفتۀ منابع بیمارستانی، انفجار بمب در مرکز شهر کابل و نزدیک سفارت امریکا، دستکم ۸ کشته و ۲۵ زخمی برجای گذاشته است. افراد وابسته به گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله انتحاری دیروز به خودروی نظامیان خارجی در شهر کابل را که دهها کشته و زخمی بر جای گذاشت به عهده گرفت. گروه تروریستی داعش با انتشار بیانیه‌ای در حالی مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است که نیروهای آمریکایی با استفاده از مادربمب‌ پناهگاه‌های تروریستی این گروه در شرق افغانستان را هدف قرار داد. اما ظاهرا با وجود عملیات مشترک نیروهای ویژه آمریکایی علیه داعش، افراد وابسته به این گروه تروریستی فعال‌تر از گذشته خود را نشان داده است.
از سوی دیگر، برخی از رسانه‌ها گزارش دادند که سروان «سالوین» مسئول مطبوعاتی نیروهای آمریکایی در افغانستان زخمی شدن سه سرباز آمریکایی را تائید کرده است.
چندی قبل حمله گروه تروریستی افراد وابسته به داعش به بیمارستان نظامی «سردارداودخان» در کابل دست‌کم ۱۵۰ کشته و زخمی برجا گذاشت.
با این حال پس از حملات به تظاهرات مردمی «جنبش روشنایی»، «مدرسه امام محمد باقر علیه السلام» و بیمارستان «سردارداودخان» این چهارمین حمله مرگبار این گروه در شهر کابل محسوب می‌شود.
این حمله در حالی رخ داده است که دو روز قبل سفارت آمریکا در بیانیه‌ای به منظور هشدار به شهروندان آمریکایی در افغانستان از احتمال حملات انتحاری به تاسیسات نظامی و مهمانخانه‌های خارجی در شهر کابل خبر داده بود. پیش از این برخی کارشناسان، از همکاری آمریکا با افراد وابسته به داعش در افغانستان خبر داده بودند. اسناد نشان می‌دهد آمریکا همچنان با ایجاد شبکه‌های تروریستی به دنبال بحران سازی در صحنه جهانی است که بخشی از آن در حوزه افغانستان اجرا می‌شود که هدف آن چالش امنیتی برای ایران، روسیه، چین و حتی آسیای مرکزی و قفقاز است.

کد مطلب: 99151
 
Share/Save/Bookmark