میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۲
 
 
وزیرخارجه کشورمان:
برای حفظ شیعه و سنی باید مسیر اعتدال را بپیمائیم

وزیر امور خارجه تاکید کرد: خوشبختانه شیعیان در کنار برادران و خواهران اهل سنت همواره نیروی عمده مقابله با افراط و داعشی­‌گری بوده­‌اند البته اندیشه­‌های افراطی، شیعه و سنی نمی­‌شناسد و برای حفظ شیعه و سنی باید همین مسیر اعتدال را بپیمائیم.
محمدجواد ظریف در پیامی برای همایش آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: به دلیل انجام سفر پیش‌بینی نشده نخست‌وزیر پاکستان به تهران نتوانستم در جمع شما عزیزان، دانشجویان، طلاب، فضلا و اندیشمندان حضور پیدا کنم، عذرخواهی کرده و امیدوارم در زمان مناسب دیگری، افتخار حضور در آن دانشگاه نصیب بنده شود.
وی با بیان اینکه در نظام جهانی در حال گذار، دولت­ها به دنبال تغییر جایگاه با هدف تبدیل خواست، اراده و نگرانی خود به خواست، اراده و نگرانی جمعی هستند، اظهار داشت: در این فرایند، آن دسته از کشورهایی که ارزیابی درستی از شرایط انتقالی، توانمندی‌ها و آسیب پذیری‌های خود ندارند، به تدریج موقعیت و نفوذ فعلی خود را از دست می‌دهند و به حاشیه رانده می‌شوند.
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه هدف تمام دولت‌ها، تغییر و ارتقای جایگاه‌شان در نظام جهانی است، تصریح کرد: تحقق چنین هدف کلانی، بدون برخورداری از دیپلماسی کارآمد، خلاق و مبتکر و استفاده بهینه، منسجم و هدفمند از اشکال مختلف دیپلماسی که در گذر زمان تکامل یافته است، امکان پذیر نخواهد بود. دیپلماسی در ارتقای کم هزینه اما کارآمد جایگاه یک کشور و هم چنین کاهش سطوح اصطکاک‌ها میان دولت‌ها نقش آفرینی بی‌بدیلی دارد و همواره به مثابه یک منبع قدرت کشورها کارکردهای ویژه‌ای دارد. ظریف با اشاره به جایگاه دیپلماسی فرهنگی و علمی خاطرنشان کرد: به باور بسیاری از صاحب نظران روابط بین‌الملل و سیاست خارجی، برای کسب توفیقات اثربخش، پایدار و بلندمدت در حوزه سیاست خارجی، استفاده درست از ظرفیت­ها و سازوکارهای فرهنگی و علمی در چارچوب دیپلماسی فرهنگی و علمی یک الزام اجتناب‌ناپذیر است. در کنار به کارگیری دیپلماسی متعارف و رسمی از سوی دستگاه‌های مرتبط با روابط خارجی، دیپلماسی فرهنگی و علمی بستر مناسبی برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی ایجاد می‌کند.
وی ادامه داد: همیشه تاکید کرده‌ام که این بخش، توجه ویژه‌ای از سوی همه دست‌اندرکاران را می‌طلبد و ضروری است که با برنامه‌ریزی حساب‌شده در حوزه‌های آموزشی، علمی و فرهنگی، هنری، ترویج ارزش‌های مطلوب و تأمین منافع کشور بیش از گذشته مدنظر قرار گیرد.
وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه دیپلماسی فرهنگی عرصه ظهور ظرفیت‌های اعتقادی،دینی و تاریخی تمدنی کشور در زیر شاخه‌های مختلف قدرت معنایی است، ابراز داشت: با ابزارهایی از جنس فرهنگ می‌توان در عمق باورها و اعتقادات سایر ملت‌ها رسوخ کرد و بسترهای لازم را برای همزیستی صلح آمیز، امنیت پایدار و بهره مندی از مواهب توسعه‌ای فراهم کرد.
ظریف با بیان اینکه با وقوع انقلاب اسلامی و گسترش پیام فرهنگی این انقلاب، خوشبختانه توان و ظرفیت لازم برای به منصه ظهور رسیدن بار قدرت معنایی جمهوری اسلامی ایران به بهترین نحو ممکن فراهم شده است، عنوان کرد: این ما هستیم که می‌توانیم با اندیشه، قلم، بیان و خلق آثار فرهنگی و هنری از این توان و ظرفیت به صورت بهینه در جهت تامین منافع ملی بهره ببریم. پس قدر این ظرفیت‌ها را بدانیم. 

کد مطلب: 111211
 
Share/Save/Bookmark