میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
۲
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۰
 
 
اظهارات جدید روحانی درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین
اظهارات جدید روحانی درباره سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین
 

رئیس‌جمهور گفت: از آنجایی که حدس زدم سقوط هواپیما عادی نبوده، دستور دادم تا تحقیقات و بررسی‌ها در زمانی کوتاه‌تر انجام شود.
حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در بازدید از نمایشگاه دستاوردهای وزارت جهاد کشاورزی، با اشاره به سانحه سقوط هواپیما گفت:‌ همکاری خوبی از طرف نیروهای مسلح که تنها مسیر ما برای یافتن حقیقت در این بخش بود انجام گرفت. از آنجایی که حدس زدم سقوط هواپیما عادی نبوده، دستور دادم تا تحقیقات و بررسی‌ها در زمانی کوتاه‌تر انجام شود بلافاصله بعد از آنکه برای من مشخص شد که یک خطای بسیار دردناک و نابخشودنی انجام گرفته در همان لحظه به مسئولین امر اعلام کردم که بلافاصله به مردم اطلاع دهند.
روحانی اظهار داشت: این حادثه، حادثه بسیار تلخی و تحملش برای مردم بسیار سنگین است حتی اگر این هواپیما به خاطر نقص فنی هم سقوط کرده بود بازهم غم‌بار بود اما بعد از اینکه مشخص شد خطا واشتباه انسانی منجر به این فاجعه شده غم مردم را چندین برابر کرد؛ اینجا به همه خانواده‌های عزیز جانباختگان در ایران و سایر کشورها تسلیت می‌گویم. وزیر راه، مسؤلان دولتی،‌ استانداران و همه در کنار خانواده‌های جان‌باختگان قرار بگیرند. من به عنوان یک پدر احساس می‌کنم غم از دست دادن جوان نخبه سطح بالا که سرمایه‌ای برای کشور و مردم بوده تا چه حد سخت و مشکل است.
روحانی با بیان این مطلب که "اینکه نیروهای مسلح ما با صراحت لهجه خطای خود را اعلام کردند و از مردم عذرخواهی کردند گام اول خوبی بوده که در این راستا برداشته شده و گام‌های بعدی هم باید برداشته شود، افزود:‌ من به دلیل آشنایی کم و بیش که با پدافند هوایی دارم عرض می‌کنم که نمی‌تواند فقط یک فرد مقصر باشد. در این میان دیگرانی هم هستند. من می‌خواهم این مسأله با صداقت برای مردم بیان شود. مردم می‌دانند این حادثه غیرعمدی بوده است، اما اینکه چه شرایطی پیش آمده که این حادثه صورت گرفته است؟ باید مشخص شود.
وی بر همین اساس خاطرنشان کرد: درست است که ریشه همه این اتفاقات به آمریکا برمی‌گردد و آمریکا بود که باعث شد چنین حوادثی رخ دهد. اما این دلیل نمی‌شود ما در این حادثه به تمام ریشه‌های مسأله نپردازیم. مسئولان باید پروسه را که از صبح چهارشنبه تا جمعه که موضوع در شورای‌عالی امنیت ملی مطرح شد، توضیح دهند، مردم ما در این غم سهیم و شریک هستند، امّا می‌خواهند بفهمند آیا مسئولان آن‌ها طبق قاعده و در چارچوب اصول اخلاقی، به‌درستی رفتار کرده‌اند یا نه؟ به‌عنوان نماینده ملّت ایران و رئیس‌جمهور، این را دنبال خواهم کرد و در مراحل بعدی به هر نتیجه‌ای که برسیم به مردم خبر خواهیم داد.
وی افزود: حادثه، حادثه کوچکی نیست. مسئله امنیت فضای ایران است. تنها بحث ۱۷۶ نفر نیست که البته آن‌ها خیلی عزیز بودند، اما امنیت فضای ایران برای ملّت ما و دنیا بسیار اهمیت دارد. برای مردم ما بسیار مهم است که هر آن کس در هر حدی که در این حادثه مقصر بوده یا قصور داشته، معرفی بشود. هرکسی که باید به مجازات برسد، برسد.
روحانی تصریح کرد: دولت خود را در قبال مردم عزیز و اتباع دیگر کشورها مسئول می‌داند و به همه وظائف حقوقی و قانونی خودش عمل خواهد کرد، از همه این‌ها مهم‌تر اینکه مردم ما مطمئن بشوند این حادثه تکرار نمی‌شود. مهم‌ترین مسئله برای مردم ما، مردم جهان و هوانوردی این است که این حادثه غیرقابل تکرار باشد و این نیاز به بازنگری در آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌‌ها و مقررات دارد.
وی ادامه داد: همه مسئولیت داریم یک بار دیگر تمام این مقررات را بازنگری کنیم. چرا؟ به چه دلیل؟ و کدام ضعف در کدام مقررات وجود داشته که این حادثه رخ داده است؟ در اجرا، کجا ضعف وجود داشته است که این حادثه بسیار غم‌انگیز اتفاق افتاده که در تاریخ کشور ما بی‌نظیر بوده است. هیچ وقت این اتفاق نیفتاده که یک افسر پدافندی در کشور ما نسبت به هواپیمای مسافربری آن هم در پایتخت کشور، چنین خطایی را مرتکب شود. به همه خانواده‌های عزیزی که این مصیبت به آن‌ها رسیده، اعلام می‌کنم این راه را ادامه خواهیم داد از مشخص شدن همه جوانب امر تا مجازات آن‌هایی که در این حادثه دخیل بوده‌اند و در نهایت اطمینان‌بخشی به مردم که این حادثه تکرار نخواهد شد.

کد مطلب: 112428
 
Share/Save/Bookmark
 


عبداله خاکزاد
۱۳۹۸-۱۰-۲۵ ۰۹:۲۷:۳۶
به نظر شما آقای رئیس جمهور که خود رئیس شورای عالی امنیت ملی هستند باید به درخواست خود که از شورا خواسته بود لحظه به لحظه بعد ازسقوط را به مردم توضیح دهند باید توضیح دهد؟ و یا این توضیح را بدهد که بعنوان رئیس شورای مذکور چرا پرواز ها لغو نشد ایشان که کاملا در جریان روز کشور بوده اند یا اینکه بازهم خواب بودن
رضا
۱۳۹۸-۱۰-۲۴ ۲۲:۳۷:۱۳
حالتون خوبه آقای رئیس جمهور؟!!!
شما خودتون جز کسانی هستید که باید به مردم جواب بدید، نیازی نیست نماینده ما باشید، شما همون خدمتگزار مردم باشی کافیه.