شرایط کسب و کار و رونق اقتصادی در سال 95 ....
بهتر می شود
بدتر می شود
فرقی نمی کند
 
داخلی جامعه گزارش
۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۹
 
 
تکلیف تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان چه شد؟!

در حالی که چند ماه از افشای تخلفات صورت گرفته در صندوق فرهنگیان می‌گذرد اما هنوز معلوم نشد پرونده این تخلفات که گسترده نیستند به کجا رسیده است اینها در حالی است که رئیس‌جمهور به جای پیگیری جدی ماجرا از آن به عنوان"بدهی معوق" یاد می‌کند.

فساد در آموزش و پرورش
اما در همین زمینه دبیرکل کانون تربیت اسلامی با اشاره به برگزاری هم‌اندیشی دبیران این کانون در تاریخ ۲۵ آذر گفت: متأسفانه فساد اقتصادی به حوزه آموزش و پرورش نیز وارد شده و سرمایه فرهنگیان به تاراج رفته است.
محمود فرشیدی به تسنیم گفته که یکی از مسائل روز کشور فساد اقتصادی است و فرهنگیان نیز نسبت به این مسئله نگرانی‌هایی دارند متأسفانه فساد اقتصادی به حوزه آموزش و پرورش نیز وارد شده و سرمایه فرهنگیان به تاراج رفته است و این نگرانی وجود دارد که فساد مالی صندوق ذخیره همانند حقوق‌های نجومی به فراموشی سپرده شود؛ در جلسه هم‌اندیشی دبیران کانون تربیت اسلامی آقای دکتر توکلی که در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی اقدام کرده‌اند، سخنرانی خواهند داشت.
دبیرکل کانون تربیت اسلامی گفت:‌ کار آموزش و پرورش و تعلیم و تربیت بسیار گسترده است بنابراین انجام فعالیت‌های اقتصادی برای این وزارتخانه دشوار است و باید یک ساختار قانونی بهتری را پیش‌بینی کرد مثلاً شورای عالی اقتصاد برای کمک به آموزش‌وپرورش تشکیل شود و افراد صاحب‌نظر در حوزه اقتصاد در این رابطه کمک کنند تا شرایط مالی و اقتصادی آموزش و پرورش بهبود یابد چراکه تخصص وزیر آموزش و پرورش در حوزه اقتصاد نیست بنابراین افراد فرصت‌طلب با نفوذ به صندوق فرهنگیان، سرمایه معلمان را حیف و میل می‌کنند و این صندوق باری از دوش معلمان برنداشته است.
فرشیدی بیان کرد:‌ در جلسه هم‌اندیشی دبیران کانون تربیت اسلامی آقای زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز حضور دارند و درباره آخرین اقدامات مجلس برای بودجه و جایگاه آموزش و پرورش در برنامه ششم توسعه توضیح می‌دهند و دبیران استانی کانون گزارش‌هایی را از حوزه آموزش و پرورش استان‌های خود ارائه خواهند کرد.
وزیر اسبق آموزش‌ و پرورش در ادامه گفت:‌ در این هم‌اندیشی بحث نفوذ دشمن به خصوص در حوزه‌‌های فرهنگی را بررسی خواهیم کرد و دغدغه‌هایی را در زمینه نفوذ به آموزش ‌وپرورش به ویژه حذف برخی مباحث از کتب درسی، برنامه ۲۰۳۰ یونسکو و مسکوت ماندن سند تحول بنیادین داریم.نمی‌خواهیم قضاوت کنیم اما وقتی یک جریان خطرناک وجود دارد طبیعی است که نسبت به هر مصداق آن جریان حساس باشیم و در شرایطی که آن جریان به سرعت پشرفت می‌کند خوشبینی مصداق ندارد و باید حساس بود چراکه نهادهایی مانند یونسکو توسط استکبار جهانی اداره می‌شوند و سازمان‌های مستقلی نیستند.

مجلس با قدرت پیگیر پرونده فساد صندوق ذخیره فرهنگیان است
اما در همین زمینه رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و اداری مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس با قدرت پیگیر پرونده فساد متخلفان در صندوق فرهنگیان است و تا حصول نتیجه موضوع را دنبال خواهد کرد.
امیر خجسته اظهار کرد: ۳۰ نفر در این پرونده دست داشته‌اند اما ۱۰ نفر از آنها اعضای اصلی به شمار می‌روند که در مجموع هشت هزار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند.
وی اضافه کرد: این ۱۰ نفر عامل اصلی بین ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در قالب ایجاد شرکت‌های مختلف دریافت کرده‌اند و افراد با نفوذ و خاص محسوب می‌شوند.
خجسته اظهار کرد: با فشارهای صورت گرفته بخشی از این تسهیلات دریافتی بازگشت داده شده و برای برگشت مابقی تسهیلات دریافت شده توسط این عوامل خاص بازهم باید فشار وارد شود. وی بیان کرد: این عوامل از افراد بانفوذ اقتصادی به شمار می‌روند که پرونده تخلف آنها برملا شده و تا رسیدن به نتیجه قطعی به پیگیری این پرونده اقدام می‌کنیم.
خجسته افزود: صندوق ذخیره فرهنگیان به یک میلیون فرهنگی مظلوم تعلق دارد اما در با تاسف ۹۰ درصد تسهیلات صندوق به ۳۰ نفر و ۱۰ درصد باقی مانده به این تعداد فرهنگی زحمت‌کش پرداخت شده است. وی خاطرنشان کرد: اجازه نمی‌دهیم حقی از فرهنگیان مظلوم خورده شود و مجلس شورای اسلامی با قدرت تمام این تخلف بزرگ را رسیدگی می‌کند.
وی یادآور شد: به زودی تخلفات پشت پرده این پرونده علنی می‌شود تا همگان نسبت به جزئیاتی دیگری از این مفاسد اقتصادی آگاه شوند. وی افزود: هدف ما ریشه‌کنی مفاسد اقتصادی در حوزه‌های مختلف کشور است. 

دستبرد ۸ هزار میلیاردی تحت پوشش وام
همچنین نماینده مردم ورامین در مجلس تصریح کرد در صندوق ذخیره فرهنگیان ۸ هزار میلیارد تومان به ۳۰ نفر بدون دریافت وثایق مطمئن وام داده شده است که مصداق آشکار دزدی از بیت‌المال تحت پوشش وام است.
سیدحسین نقوی‌حسینی با بیان اینکه در صندوق ذخیره فرهنگیان مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان به ۳۰ نفر بدون دریافت وثایق مطمئن داده شده است، نیز به فارس گفته که این موضوع مصداق آشکار دزدی از بیت‌المال است و به نام و تحت پوشش وام به صندوق ذخیره فرهنگیان دستبرد زده شده است. وی ادامه داد: رئیس جمهور اعتقاد دارد از تریبون مجلس اظهار می‌دارد که معوقه بانکی است و این موضوع نشان می‌دهد که اراده برای مقابله و مبارزه با فساد بزرگ صندوق ذخیره فرهنگیان در دولت وجود ندارد.
نقوی‌حسینی با بیان اینکه قوه قضاییه مسئولانه به این فساد ورود پیدا کرده است، تصریح کرد: این قوه با تعهد کامل، افراد اصلی این فساد را دستگیر و موضوع را رسیدگی می‌کند اما ظاهراً در وزارت آموزش و پرورش و دولت اراده‌ای برای مقابله و مبارزه با چنین فسادی وجود ندارد.
وی با اشاره به انتصاب نیکدل به عنوان سرپرست صندوق ذخیره فرهنگیان، اظهار داشت: این نوع انتصابات قبلاً هم انجام شده است و تخلفات مالی که صورت گرفته بود بخاطر همین‌گونه انتصابات بوده است. نقوی‌حسینی افزود: در زمان انتصاب فرد قبلی در صندوق ذخیره فرهنگیان به دولت و وزیر وقت، تذکر داده شده بود و انتصابی که انجام شد، اکنون حاصلش را مشاهده می‌کنیم.

هنوز اعضای هیأت رئیسه کمیته تحقیق از صندوق ذخیره فرهنگیان تعیین نشدند
همه اینها در حالی مطرح می‌شود که عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز اعضای هیأت رئیسه کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان تعیین نشدند، گفت: اطمینان می‌دهیم اعضای تحقیق و تفحص از این صندوق، کار خود را در چارچوب قانون انجام می‌دهند.
اسدالله عباسی از ابلاغ اعضای کمیته تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان توسط رئیس مجلس خبر داد و اظهار داشت: قرار بر این بود در این هفته جلسه‌ای تشکیل شود که به هفته بعد موکول شد و در آن جلسه هیأت رئیسه تعیین و کار آغاز می‌‌شود.
وی درخصوص انتخاب مدیرعامل جدید صندوق ذخیره فرهنگیان، گفت: انتخاب مدیرعامل در حوزه اختیارات وزیر آموزش و پرورش و هیأت مدیره است و اعضای تحقیق و تفحص از این صندوق کار خود را در چارچوب قانون انجام می‌دهند و اگر این انتصاب مغایر با قانون باشد، در دستور کار کمیته تحقیق و تفحص از این صندوق قرار خواهد گرفت.
عباسی با بیان اینکه از زمانی که مسئله سوءاستفاده در صندوق ذخیره فرهنگیان مطرح شده بود، باید سریع فردی به عنوان مسئول جدید معرفی می‌شد تا این صندوق از بلاتکلیفی خارج شود، تصریح کرد: تلاش می‌شود اگر تخلفاتی انجام گرفته باشد، با مستندات روشن به سمع و نظر نمایندگان مجلس، مردم و فرهنگیان برسد.
باید به آنهایی که در این صندوق متضرر شده‌اند اطمینان داد که کارها به سرعت در حال انجام و متخلفان مجازات می‌شوند وگرنه با افزایش بی‌اعتمادی به دولت رئیس‌جمهور باید قید رای فرهنگیان را بزند. 

سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 97802
 
Share/Save/Bookmark
 


همسر فرهنگی
۱۳۹۵-۰۹-۲۳ ۰۹:۲۲:۲۰
ماخانواده فرهنگیان اجازه نخواهیم داد حتی یک نفر از بستگانمان به رو حانی رای بدهند ما کردها طایفه ای رای میدهیم ومطمین باشید که به روحانی رای نخواهیم داد چون روحانی برای ارتقای معیشتی فرهنگیان هیچ کاری نکرد پس ماهم برایش کاری نخواهیم کرد