میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۱
 
 
همزمان با خروج نیروهای آمریکا خبرها از افرایش نظامی‌گری ترکیه در سوریه حکایت دارد
کلاه آمریکایی بر سر اردوغان
کلاه آمریکایی بر سر اردوغان
 

رسانه‌های ترکیه در حالی دیروز گزارش دادند این کشور نیروی نظامی کمکی جدید به مرز سوریه اعزام کرد که ترامپ ادعا کرده ترکیه به آنها وعده ادامه مبارزه با داعش در سوریه را داده است.
ترکیه در طی سال‌های اخیر اشتباهات محاسباتی بسیاری در قبال سوریه داشته چنانکه از ابتدای بحران‌ این کشور در سال ۲۰۱۱ تحت تاثیر وعده‌های غرب اقدام به گزینه نظامی علیه این کشور کرده است. اکنون در حالی نیروهای آمریکایی در حال فرار از سوریه هستند که گویا باردیگر ترکیه در حال تکرار اشتباه محاسباتی گذشته است.
ترکیه ادعا کرده خود را برای حمله احتمالی به مواضع نیروهای کُرد تحت حمایت واشنگتن بعد از خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه آماده می‌کند حال آنکه این اقدام بیشتر می‌تواند برای پر کردن جای خالی آمریکا باشد.
این امر زمانی بیشتر قوت می‌گیرد که رئیس‌‌جمهور آمریکا با تاکید بر اینکه ترکیه می‌تواند آنچه از داعش در سوریه باقی مانده را نابود کند، از قول «رجب طیب اردوغان» به او در این‌باره خبر داده است. «دونالد ترامپ» در توئیتر خود نوشت: «رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه قویا به من اطلاع داده است که او هرآنچه از داعش در سوریه باقی مانده را ریشه‌کن خواهد کرد». رئیس‌جمهور آمریکا افزود: «او (اردوغان) مردی است که می‌‎تواند این کار را بکند. مضاف بر آن اینکه، ترکیه دقیقا "در مجاورت" (سوریه) است. سربازان ما به خانه برمی‌گردند».
اظهارنظر تازه ترامپ درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه در حالی مطرح شده که بامداد امروز دوشنبه در خبرها آمده بود که «جیمز متیس» وزیر دفاع مستعفی او در آخرین روزهای قبل از ترک منصب خود فرمان ترامپ برای خروج نظامیان از سوریه را امضا کرد.
یک مقام ارشد پنتاگون به «سی‌ان‌ان» گفت که دستور رسمی برای خروج نظامیان آمریکایی از سوریه توسط وزیر دفاع امضا شده است. به دلیل اختلافاتی که منجر به خروج متیس از کابینه ترامپ شده، برخی تحلیلگران معتقد بودند که وی تا قبل از کناره گیری این دستور اجرایی را امضا نخواهد کرد. بعد از اعلام تصمیم ترامپ برای خروج نظامیان آمریکایی از سوریه، وزیر دفاع این کشور و همچنین نماینده ویژه رئیس‌جمهور در ائتلاف به رهبری واشنگتن برای آنچه «مقابله با داعش» خوانده شده، در اعتراض به این موضوع و برخی دیگر از مسائل از سمت خود استعفا دادند. در این میان وزیر دفاع آمریکا که تا چند روز دیگر از سمت خود کنار می‌رود دستور ترامپ مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را امضا کرد.
لازم به ذکر است هزاران غیرنظامی سوری از بیم وقوع درگیری در شرق فرات از این منطقه خارج شدند. مرکز موسوم به دیدبان حقوق بشر سوریه وابسته به مخالفان این کشور اعلام کرد که ده ها خودرو حدود چهار هزار غیرنظامی سوری را از شرق فرات خارج کردند. این بزرگترین عملیات خروج دسته جمعی غیرنظامی از مناطق نزدیک به مواضع داعش در شرق فرات به شمار می‌آید. گروه تروریستی داعش کسانی را که از این منطقه فرار کنند اعدام می‌کند.
رسانه‌های سوری از کشف یک مخفیگاه متعلق به تروریست‌ها با مقادیر زیادی تسلیحات آمریکایی و اسرائیلی در نزدیکی مرزهای جولان اشغالی خبر دادند. نیروهای ارتش سوریه یک مخفیگاه زیرزمینی متعلق به معارضان را در نزدیکی مرزهای جولان اشغالی در منطقه «جبط الخاشب» در استان قنیطره کشف کرده‌اند.
براساس این گزارش، نیروهای ارتش در طول عملیات خود با کمک مردم محلی به این مخفیگاه که در داخل یک حفره و غار زیرزمینی بنا شده بود دست یافته‌اند. خبر دیگر آنکه «حسام زکی» معاون دبیرکل اتحادیه عرب امروز دوشنبه گفت که هیچ نشانه‌ای دال بر تغییر موضع اتحادیه عرب در خصوص بازگشت سوریه به کرسی خود در این اتحادیه وجود ندارد.

کد مطلب: 107325
 
Share/Save/Bookmark