میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۸
 
 
ایران برای آزادی شیخ زکزاکی چه کرده است؟

جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر عدم مداخله در امور داخلی کشورها از جمله نیجریه، بارها آمادگی خود را برای کمک به آزادی شیخ زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه اعلام و در این زمینه رایزنی‌هایی را با دولت نیجریه صورت داده است.
روز پنجشنبه ۱۴ آذر ماه خبری منتشر شد مبنی بر اینکه شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه که از آذر ۱۳۹۴ در بازداشت خانگی به سر می‌برد، به زندان مرکزی ایالت کادونا در نیجریه منتقل شده است.
این اقدام موجی از اعتراضات را به همراه داشت و در همین خصوص تجمعاتی اعتراض آمیز در داخل ایران و در حمایت از شیخ زکزاکی برگزار و انتقاداتی نیز نسبت به دیدار اخیر محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری ایران با محمد بوهاری رئیس‌جمهور نیجریه در حاشیه پنجمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در گینه استوایی مطرح شد.
محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور که برای شرکت در پنجمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز به مالابو پایتخت گینه استوایی سفر کرده بود، روز جمعه هشتم آذر ماه در حاشیه این اجلاس با «محمد بوهاری» رئیس جمهور نیجریه دیدار و گفتگو کرد.
دیدار نهاوندیان با رئیس جمهور نیجریه را می‌توان بالاترین سطح تماس بین دو کشور بعد از سفر بوهاری به تهران در سال ۱۳۹۴ برشمرد. رئیس جمهور نیجریه در سفر به تهران ضمن شرکت در نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز و دیدار و گفت‌وگو با «حسن روحانی» رئیس جمهور، به حضور مقام معظم رهبری رفت و با ایشان دیدار کرد.
در همین خصوص مرتضی رحیمی زارچی سفیر ایران در ابوجا با اشاره به دیدار نهاوندیان با بوهاری، گفت: در این دیدار جنبه‌های مختلف روابط به ویژه در حوزه‌های مختلف اقتصادی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تصمیماتی در مورد گسترش همکاری‌ها در راستای منافع ملت‌های دو کشور اتخاذ شد.
از ابتدای بازداشت شیخ زکزاکی تاکنون، جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های زیادی را برای رفع حبس خانگی شیخ و درمان وی انجام داد.

کد مطلب: 111924
 
Share/Save/Bookmark