میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۹
 
 
یمنی‌ها با موشک‌های بالستیک جواب متجاوزان را دادند
مزدوران سعودی زیر آتش قاهر
مزدوران سعودی زیر آتش قاهر
 

در واکنش به تجاوزات اخیر ائتلاف آمریکایی- سعودی، یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله چند فروند موشک بالستیک دیگر را به سمت مواضع شبه نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی در سواحل غربی یمن شلیک کردند.
یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله یک فروند موشک بالستیک دیگر از نوع «قاهر ام۲» را به سمت محل تجمع شبه نظامیان ائتلاف سعودی در سواحل غربی این کشور شلیک کردند. نیروهای یمنی همچنین یک فروند موشک بالستیک کوتاه بُرد را به سمت غرب عربستان سعودی شلیک کردند.
بر اساس آخرین آمار منتشر شده، یگان موشکی ارتش یمن و انصارالله در سال گذشته میلادی(۲۰۱۷)، ۴۵ فروند موشک بالستیک را به عمق خاک عربستان و امارات و پایگاه‌‏های نظامیان آنها و مزدوران ائتلاف سعودی از جمله سه فروند برکان ۲، سه فروند موشک برکان ۱، سه فروند موشک برکان اچ۲ و سه موشک بالستیک زلزال شلیک کردند. حمله هوایی عربستان سعودی به یک رستوران در استان الحدیده واقع در غرب یمن به کشته و زخمی شدن ۱۸ نفر انجامید. منابع خبری یمن اعلام کردند که در این حمله هوایی، ۹ نفر از مشتریان و خدمه‎های رستوران کشته و ۹ نفر دیگر نیز زخمی شدند. در تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۱۷ نیز بازار «شهره» در منطقه الحیمه استان تعز هدف حمله هوایی عربستان قرار گرفته است که در پی آن بیش از ۱۲۰ نفر کشته و زخمی شدند.
در این میان تحت حمایت سعودی، در اقدامی بحران ساز، وزیر خارجه دولت مستعفی یمن اعلام کرد که این دولت که در ریاض مستقر است، ۵ شرط جدید برای انجام هرگونه گفت‎وگوی جدید با انصارالله معین کرده است.
«عبدالملک المخلافی» وزیر خارجه و معاون نخست‎وزیر دولت مستعفی در گفت‎وگو با روزنامه سعودی الشرق الاوسط اعلام کرد که موافقت دولت مستعفی مستقر در ریاض با شرکت در هرگونه مذاکرات با انصارالله، منوط به پذیرفتن پیش‎شر‌ط جدید این دولت است. وی افزود: شروط پنج‎گانه شامل «توقف حملات علیه سیاسیون و شهروندان یمنی، آزادی همه زندانیان بدون استثنا، توقف شلیک موشک‎ها، توقف حمله به شهرها و اجازه دادن به کاروان‎های امدادرسانی برای کمک به غیرنظامیان یمنی» است.
لازم به ذکر است مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر در توئیتی نوشت در حالی که از هر ۱۰ یمنی ۶ نفر چیزی برای خوردن ندارند ولیعهد عربستان در حال خوشگذرانی در قایق ۵۰۰میلیون دلاری خود است. "کنت روت" مدیر اجرایی دیده‌بان حقوق بشر در پیامی در صفحه توییتر خود با اشاره به توییتر صلیب سرخ جهانی که نوشته بود "یمنی‌ها به‌سبب قحطی در معرض مرگ هستند. از هر ده یمنی، شش تن از آنها چیزی برای خوردن ندارند" نوشت: آن وقت ولیعهد عربستان در قایق پانصد میلیون دلاری و کاخ سیصد میلیون دلاری‌اش جشن می‌گیرد. این سازمان‌ها در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که ۷۵ درصد از مردم یمن نیازمند کمک‌های انسان‌دوستانه هستند و بیش از ۱۱ میلیون کودک یمنی بدون کمک نمی‌توانند نجات پیدا کنند. در این بیانیه آمده است که ۶۰ درصد از ملت یمن از فقدان امنیت غذایی رنج می‌برند و ۱۶ میلیون شهروند از آب‌های بهداشتی یا سرویس‌های بهداشتی مناسب برخوردار نیستند.
جنایات سعودی در یمن در حالی ادامه دارد که مسئولان و نهادهای حقوق بشری سازمان ملل در بیانیه‎ای مشترک خواستار آزادی ده‎ها نفر از شهروندان بازداشت شده عربستان بویژه پس از ولیعهدی محمد بن سلمان شدند. پنج مسئول حقوق بشری سازمان ملل در پی تشدید بازداشت‎های ماه‌های گذشته در عربستان و همچنین دوره پس از تکیه زدن محمد بن سلمان بر مسند ولیعهدی، بیانیه‏‌ای مشترک در خصوص آزادی بازداشت‎شدگان صادر کردند.

کد مطلب: 102591
 
Share/Save/Bookmark