میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۷
 
 
ملت و مسئولان عراقی در یادبود چهلمین روز شهدای مقاومت تاکید کردند
برچیدن سفره اشغالگری آمریکا
برچیدن سفره اشغالگری آمریکا
 

مراسم اربعین سرداران مقاومت سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نایب رئیس حشدالشعبی و همرزمانشان دیروز با حضور مردم و مسئولان عراقی در حالی برگزار شد که همگان بر اصل اخراج آمریکا و پایان دادن به اشغال کشورشان تاکید کردند.
رئیس ستاد ارتش عراق در مراسم اربعین شهدای مقاومت، ارتش را پیرو دستورات مرجعیت و نیروهای آن را سربازان راه شهادت توصیف کرد. سرلشکر ستاد «عثمان الغانمی» رئیس ستاد ارتش عراق در مراسم بزرگداشت اربعین شهدای مقاومت، که با حضور «فالح الفیاض» رئیس سازمان «الحشد الشعبی»، «هادی العامری» رئیس ائتلاف «الفتح» و رئیس سازمان بدر و شماری از مقامات سیاسی و نظامی کشور برگزارشد، سخنرانی کرد.
وی تصریح کرد: مایه افتخار من است که به نمایندگی از ارتش عراق، در جمع حاضران عزادار این مراسم حضور دارم. برای کسانی که از ما در این مراسم حضور دارند و گرانبهاترین دارایی خود را در راه عراق می‌دهند، می‌گوییم: «آنها پیشرو هستند و ما پیرو آنهاییم»؛ تا وطن ما سربلند باقی بماند و پرچم عراق برافراشته باشد و مرزها در سایه کلیه تنش‌های کنونی کشور، مصون بماند.رئیس ستاد ارتش عراق افزود: شهید «ابومهدی المهندس» و سایر فرماندهان شهید نقش بزرگ و موثری در جنگ با داعش و شکست آن داشتند و دستهای آنها در طول جنگ با داعش، همواره بر روی ماشه بود و ما آنها را این‌گونه به یاد می‌آوریم. شهید المهندس یک سرباز اصیل و به تمام معنا، مرد، فداکار و ایثارگر بود. الغانمی افزود: با وجود کلیه تنش‌هایی که کشور در حال حاضر با آنها مواجه است، مرزها همچنان حفظ خواهند شد.
اگر فداکاری‌های شهدا نبود، عراق به جایگاه‌ منطقه‌ای و بین‌المللی و عربی خود بازنمی‌گشت. نکته قابل توجه آنکه نماینده ائتلاف سائرون عراق اعلام کرد که تنها در صورتی که دولت جدید طرح اخراج نظامیان آمریکایی را اجرایی کند، رأی اعتماد خواهد گرفت. «سلام الشمری» عضو پارلمان عراق از ائتلاف «سائرون» گفت که اغلب فراکسیون‌های سیاسی بر موضع خود مبنی بر ضرورت اخراج نیروهای خارجی به ویژه آمریکایی از خاک عراق اصرار دارند. در همین حال سازمان الحشد الشعبی عراق در آستانه برگزاری مراسم چهلم نایب رئیس این سازمان که در حمله پهپادی آمریکا به شهادت رسید، آدمک رئیس‌جمهور این کشور را در بغداد به چوبه‌های دار آویخت. در یادبود چهلمین روز شهادت سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، گردان‌های حزب الله عراق تاکید کرد حق واکنش به این اقدام و اخراج نیرو‌های اشغالگر از عراق را برای خود محفوظ می‌شمارد. نکته دیگر آنکه سفر هفته گذشته ژنرال مکنزی فرمانده نیروهای تروریستی سنتکام به عراق برای اخذ مجوز انتقال سامانه های ضد موشکی پاتریوت به این کشور با ناکامی همراه بود.
دولت عراق تاکنون ضمن عدم صدور مجوز برای انتقال این سامانه ها به خاک این کشور با تصمیم امریکا برای استقرار سامانه های پاتریوت در پایگاههای عین الاسد و الحریر مخالفت کرده است. در این میان یکی از رهبران ائتلاف «دولة القانون» عراق گفت که شرکت‌های امنیتی وابسته به سفارت آمریکا، عامل قتل تظاهرات‌کنندگان عراقی هستند. «حیدر اللامی» به شبکه خبری «العهد» گفت که «شرکت‌های امنیتی وابسته به سفارت آمریکا، تظاهرات‌کنندگان [عراقی] را به قتل رساندند». از سوی دیگر سخنگوی دفتر سیاسی جنبش عصائب اهل الحق عراق، باقی ماندن نیروهای آمریکایی در منطقه کردستان عراق را در راستای توطئه تجزیه این کشور دانست.

کد مطلب: 112789
 
Share/Save/Bookmark