میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۹
 
 
توسط ایمیدرو و شرکت ملی صنایع پتروشیمی صورت گرفت
امضای تفاهم‌نامه ساماندهی طرح‌های پتروشیمی در منطقه ویژه پارسیان

تفاهمنامه همکاری بین سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران به منظور ساماندهی طرح‌های پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان (هرمزگان ) امضا شد.
«مهدی کرباسیان» رئیس هیات عامل ایمیدرو و «مرضیه شاهدایی» مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی این تفاهمنامه را دیروز سه شنبه در محل سازمان ایمیدرو امضا کردند.
بر اساس سیاست‌های برنامه پنجساله چهارم توسعه کشور، از سال ۱۳۸۴ مطالعات مکان یابی استقرار صنایع انرژی بر در چارچوب جلوگیری از خام فروشی گاز طبیعی، تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر، تکمیل زنجیره تولید پتروشیمی و فولاد از مواد اولیه تا محصولات نهایی و افزایش صادرات غیرنفتی آغاز شد.
صنایع انرژی بر به آن گروه از صنایع اطلاق می‌شود سهم انرژی مصرفی آنها در هزینه‌های تمام شده محصول نهایی، نسبت به دیگر عوامل تولید در مقایسه با صنایع دیگر بالا بوده و نقش تعیین کننده‌ای در قیمت نهایی محصول آنها داشته باشد، از قبیل صنایع پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم، بنابراین منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان با مساحتی نزدیک به ۱۰ هزارهکتار در ۳۰ کیلومتری شرق عسلویه، در منتهی الیه غربی استان هرمزگان و مرز سه استان هرمزگان، بوشهر و فارس به عنوان گزینه‌های محل استقرار صنایع انرژی بر انتخاب شد.
براساس این تفاهمنامه کارگروه مشترکی با حضور نمایندگان دو طرف به منظور تسهیل امور تشکیل می‌شود و روند اجرای پروژه‌ها و همکاری میان دو طرف به شکل دائمی مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
همچنین فراهم سازی زیر ساخت‌های مورد نیاز برای سرمایه‌گذاران از سوی منطقه ویژه اقتصادی پارسیان در دستور کار قرار دارد.
شرکت ملی صنایع پتروشیمی وظیفه تعیین صلاحیت واحدهایی را که بخواهند در منطقه مزبور مستقر شوند، برعهده خواهد داشت.
این یادداشت تفاهم ضمن تسهیل استقرار شرکت‌های پتروشیمی در منطقه وِیژه اقتصادی پارسیان، برای سرعت بخشیدن به شروع عملیات اجرایی پنج شرکت پتروشیمی که اکنون در محل زمین دریافت کرده‌اند، نقش دارد.
قرار است در منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان امکان استقرار و تولید چهار میلیون تن فولاد، ۱۸ میلیون تن محصولات پتروشیمی، ۱.۲ میلیون تن آلومینیوم فراهم شود .
علاوه براین تامین ۶ هزارمگاوات برق در سال و احداث بندر پارسیان با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه ۴۰ میلیون تن و تاسیسات آب شیرین کن که نیاز به سرمایه‌گذاری بالغ بر۳۷.۴ میلیارد دلار در بخش غیردولتی معادل ۱۴۰ هزار میلیارد تومان خواهد داشت.
انتظار می‌رود در مرحله نخست تا فعال سازی طرح امکان اشتغال پنج هزار نفر فراهم شود و هر یک از طرح‌های پتروشیمی قابلیت اشتغال پنج تا هفت هزار نفر را خواهند داشت .
این تفاهمنامه پس از هشت ماه مطالعات لازم و فعالیت‌های کارشناسی از سوی دو طرف به منظور سرعت بخشیدن در جذب سرمایه‌گذاران و پیاده‌سازی طرح‌های مربوطه، به امضای مقام‌های ارشد دو دستگاه ذیربط رسید.

کد مطلب: 99648
 
Share/Save/Bookmark