میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۲
 
 
اذعان آمریکایی‌ها بر محبوبیت مردمی رئیس‌جمهور سوریه
اعتراف به رای ۹۰ درصدی اسد
اعتراف به رای ۹۰ درصدی اسد
 

سناتور آمریکایی:‌ اگر در سوریه انتخابات برگزار شود نود درصد مردم به بشار اسد رای می‌دهند.
در ادامه اذعان جهانیان به محبوبیت رئیس‌جمهور سوریه سناتور آمریکایی ریچارد بلیک با استناد به گزارشهای منابع اطلاعاتی آمریکا اعلام کرد در صورت برگزاری انتخابات سراسری در سوریه در نزدیکترین زمان ممکن، بشار اسد رئیس جمهور سوریه حدود نود درصد آرا را از آن خود خواهد کرد. ریچارد بلیک در مصاحبه با این خبرگزاری گفت : « من با افرادی که از نزدیک در زمینه گردآوری گزارشهای اطلاعاتی فعالیت داشته‌اند گفت وگو کرده‌ام .... و از گزارشهای دریافتی از آنها به چیزهای بسیار جالبی رسیدم،‌ از جمله اینکه اگر در شرایط کنونی امکان برگزاری انتخابات سراسری در سوریه وجود داشته باشد، بشار اسد رئیس جمهوری احتمالا با کسب نود درصد آرا بار دیگر به این سمت برگزیده خواهد شد و این موضوع حتی نواحی تحت اشغال تروریستها را نیز شامل می‌شود.»
خبر دیگر آنکه روسیه در پی توقف هماهنگی با آمریکا در سوریه، استقرار سامانه‌های پدافند هوایی خود را در سوریه آغاز کرده است.
این نشان می‌دهد روسیه قصد دارد بیشترین مساحت ممکن از آسمان سوریه را تحت کنترل رادارها و سامانه‌های موشکی خود قرار دهد. علاوه بر این هواپیماهای تهاجمی روسیه پروازهای خود را برای رهگیری هواپیماهای مهاجم به ویژه در مناطقی که نیروی هوایی روسیه و سوریه حضور دارند، بیشتر خواهد کرد. بنابراین اقدامات عملی در عرصه نظامی و میدانی صورت گرفته است و این اقدامات پیش از تصمیمات سیاسی اتخاذ می‌شود چراکه مسئولان نظامی عملا در میدان حضور دارند و بهتر می‌دانند چه تصمیم و اقداماتی لازم و ضروری است.»
در همین حال ارتش سوریه و نیروهای مقاومت موفق شدند پدافند هوایی و ارتفاع راهبردی الثعیلیه را از تروریست‌ها پس بگیرند. وبگاه خبری «عنب» گزارش داد که ارتش سوریه توانست پدافند هوایی را در جنوب درعا آزاد کند و بدین ترتیب راه ارتباطی ریف شرقی و غربی قطع شد. جنگنده‌های روسی نیز تروریستها را در محله‌های درعا البلد و «طریق السد» هدف قرار می‌دهند. در این حملات، نیروهای سوری از موشکهای زمین به زمین استفاده می‌کنند. خبر دیگر آنکه گروه تروریستی احرار الشام اعلام کرد اخباری که درباره موافقت یا درخواست این گروه برای پیوستن به آتش بس مطرح شده صحت ندارد. این نهاد روسی تأکید کرد، شمار گروههای مسلحی که به آتش بس پیوسته‌اند به ۲۲۳ گروه از جمله احرار الشام می‌رسد و آتش بس در ۱۷۱۷ شهرک برقرار شده است.
از سوی دیگر رئیس‎جمهوری سوریه به هیأت دولت دستور داد طرح ملی اصلاح ساختار اداری این کشور را آغاز کند. در ادامه بیانیه آمده است که بشار اسد در این نشست طرح ملی اصلاح ساختار اداری کشور را تقدیم هیأت دولت کرده است. در همین حال وزارت امور خارجه سوریه روز دوشنبه اعلام کرد اقدام آمریکا به سرنگون کردن جنگنده سوری در حومه الرقه بیانگر همکاری این کشور با گروه‌های تکفیری تروریستی است.
وزارت امور خارجه سوریه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست سکوتش را بشکند و چنین اقدامات بزدلانه‌ای را محکوم کند. این وزارتخانه در دو نامه جداگانه برای دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت اعلام کرد آمریکا و ائتلاف غیرقانونی آن چهره واقعی خود و هدف توطئه‌آمیزی را که برای محقق شدن آن در سوریه تلاش می‌کردند نشان دادند.
وزارت امور خارجه سوریه در این دو نامه خاطرنشان کرد تعرض جدید طرف آمریکایی به جنگنده سوری را نمی‌توان از دیگر جنایات این کشور و متحدان آن که در مناطق التنف و شمال و غرب منطقه الرقه مرتکب شدند و صدها شهروند غیر نظامی را کشتند و بیش از ۱۲۰ هزار نفر از ساکنان این شهر را آواره کردند جدا دانست. پس از آن که آمریکا یک هواپیمای سوریه را در شرق این کشور مورد حمله قرار داد و آن را سرنگون کرد، استفان دوژاریک، سخنگوی سازمان ملل اظهار داشت این سازمان از افزایش احتمالی تنش میان واشنگتن و دمشق به شدت نگران است.وزارت دفاع استرالیا نیز اعلام کرد موقتا حملات هوایی نیروهای خود در سوریه را متوقف می‌کند.
این در حالی است که جنگنده‎های ائتلاف آمریکایی در حملاتی جدید، روستایی در جنوب الرقه را بمباران کردند که در پی آن ۴۴ نفر از شهروندان سوری کشته شدند. حضور ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در سوریه به دلیل آنکه بر خلاف خواست دمشق است، غیرقانونی محسوب می‌شود. وزارت خارجه قزاقستان از برگزاری دور بعدی مذاکرات صلح سوریه در تاریخ ۱۳ و ۱۴ تیرماه در «آستانه» خبر داد.

کد مطلب: 99747
 
Share/Save/Bookmark