میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۴۲
 
 
نماینده ایران در نشست شورای حقوق بشر:
رویکرد انفعالی اروپا در قبال تحریم‌های آمریکا مردود است

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل در ژنو در نشست شورای حقوق بشر، تحریم‌های یکجانبه را جنایت علیه بشریت خواند و رویکرد انفعالی اروپا در قبال تحریم‌های ثانویه آمریکا را مردود دانست.
اسماعیل بقایی هامانه با تاکید بر اینکه تحریم‌های یکجانبه، اقدام متخلفانه بین‌المللی بوده و مسئولیت بین‌المللی واضعان و مجریان آنها را در پی دارد، این تحریم‌ها را به دلیل تبعات حقوق بشری آن بر شهروندان عادی، جنایت علیه بشریت خواند و خواستار وحدت نظر جامعه بین‌المللی در برابر این بی‌عدالتی آشکار شد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در جریان گفت‌وگوی تعاملی با خانم «آلنا دوهان» گزارشگر ویژه موضوع آثار منفی اقدامات قهری یکجانبه بر بهره‌مندی از حقوق بشر سخن می‌گفت، ضمن اشاره به بی توجهی آمریکا به درخواست‌های متعدد دبیرکل سازمان ملل، کمیسر عالی حقوق بشر و همچنین سازوکارهای حقوق بشری برای لغو ‌تحریم‌ها، این رویکرد رژیم آمریکا را زنگ‌ خطری جدی برای جامعه بین المللی برشمرد و خواستار مقابله با آن شد.
بقایی هامانه ادعای اخیر آمریکا مبنی بر بازگرداندن یکجانبه قطعنامه‌های لغو شده شورای امنیت، به رغم مخالفت قاطع اعضای شورای امنیت با آن را نشانه دیگری از قلدرمآبی آمریکا و بی اعتنایی هیأت حاکمه این کشور به حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد توصیف کرد.
وی تصریح کرد که حتی نهادهای قضایی بین‌المللی مثل دیوان بین‌المللی کیفری نیز از شر اعتیاد آمریکا به ابزار تحریم و ارعاب مصون نمانده است.
لازم به ذکر است، وزیر خارجه آمریکا اخیرا دادستان و چند نفر از قضات دیوان بین‌المللی کیفری را به دلیل پیگیری پرونده اتهامی علیه ارتش آمریکا در افغانستان، تحریم کردو
نماینده جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر مسئولیت کشورهای تحریم‌کننده، به بقیه کشورها نیز یادآوری‌ ‌کرد که طبق حقوق بین‌الملل نباید اقدامات متخلفانه کشورهای دیگر را مورد شناسایی قرار داده و یا اجرا کنند، زیرا بر خلاف حق حاکمیتی و تعهدات بین‌المللی آنها در زمینه حقوق بشر است.
بقایی هامانه با بیان اینکه در عمل‌ هیچ استثنای بشردوستانه‌ای وجود نداشته و این‌ ادعاها کاملا فریب و ریاکاری است، تاکید کرد که ایران به سیاست مقاومت حداکثری خود در برابر فشار غیر قانونی و ناعادلانه آمریکا ادامه خواهد داد. لازم به ذکر است در جریان جلسه بررسی موضوع اقدامات قهرآمیز یکجانبه، تعداد زیادی از کشورهای در حال توسعه با اشاره به آثار و تبعات تحریم‌های یکجانبه بر حقوق بشر، از ادامه کار گزارشگر ویژه سازمان ملل در این زمینه حمایت کردند. کشورهای اروپایی به همراه ژاپن، کانادا، استرالیا و کره جنوبی در اقدامی که به نظر می‌رسد از قبل هماهنگ شده بود از هرگونه مشارکت و اعلام موضع در رابطه با موضوع تحریم‌های یکجانبه خودداری کردند.
همچنین بنا به پیشنهاد سفیر کشورمان، شورای حقوق بشر به احترام مرحوم ادریس جزایری، گزارشگر قبلی سازمان ملل در حوزه تحریم‌های یکجانبه، با یک دقیقه سکوت به وی ادای احترام کرد. ادریس جزایری به عنوان اولین گزارشگر ویژه بررسی تبعات حقوق بشری تحریم‌های یکجانبه، با تهیه گزارش‌ها و بیانیه‌های متعدد در مورد آثار منفی تحریم‌های یکجانبه آمریکا، خدمات ماندگاری در عرصه حقوق بشر و تبیین ماهیت غیرقانونی و ضدبشری تحریم‌های یکجانبه داشت.
گفتنی است؛ جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره ادعای آمریکا مبنی بر بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در بیانیه‌ای گفت: اینجانب در جریان اعلانیه آمریکا در مورخه ۱۹ سپتامبر در خصوص آنچه «مکانیسم بازگشت تحریم‌ها» ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ خوانده می‌شود قرار گرفته‌ام. همان‌طور که در بیانیه خود در مورخه ۲۰ آگوست و همچنین در بیانیه رئیس کمیسیون برجام بعد از نشست این کمیسیون در ۱ سپتامبر خاطرنشان کرده‌ام، آمریکا در اطلاعیه ریاست‌‌جمهوری خود در مورخه ۸ مه ۲۰۱۸ به‌صورت یکجانبه مشارکت خود در فعالیت‌های مرتبط با برجام را متوقف کرده است، بنابراین این کشور نمی‌تواند کشور مشارکت‌کننده در برجام تلقی شود و روند بازگرداندن تحریم‌ها به‌موجب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را آغاز کند، در نتیجه، تعهدات مربوط به رفع تحریم‌ها طبق مفاد برجام کماکان اجرایی باقی می‌مانند. بورل در این بیانیه تأکید کرده است: اینجانب در کسوت هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، تمامی اقدامات ممکن برای اطمینان از حفظ و اجرای کامل برجام را انجام خواهم داد. برجام با توجه به پرداختن جامع به مسئله برنامه هسته‌ای ایران کماکان یکی از ستون‌های کلیدی معماری منع اشاعه در دنیا است که به امنیت و صلح جهانی کمک می‌کند. اینجانب همه را به انجام بیشترین اقدامات برای حفظ این توافق و اجتناب از انجام اقداماتی که ممکن است به‌عنوان اقدامات تشدیدکننده تنش‌ها در شرایط فعلی تعبیر شوند دعوت می‌کنم..

کد مطلب: 115470
 
Share/Save/Bookmark