میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
۱
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۷
 
 
محمدرضا شریفی‌نیا:
دیدن معمای شاه برای جوانان به مثابه مطالعه هزار جلد کتاب است
دیدن معمای شاه برای جوانان به مثابه مطالعه هزار جلد کتاب است
 

محمدرضا شریفی‌نیا با بیان اینکه مهمترین و ضروری‌ترین چیزی که امروز برای جوانان جامعه نیاز است تماشای همین نوع سریال است گفت: امروز اتفاقات و هجمه‌هایی در جامعه علیه ما رخ می‌دهد و هیچ ملجا و پناهگاهی وجود ندارد که برای ما دلگرمی باشد و از ما دفاع کند.
این بازیگر افزود: جریان اپوزیسیون در فضای مجازی بسیار فعال است و علیه ما کار می‌کند ولی دوستان ما و آنهایی که طرفدار این نوع تفکر هستند در فضای مجازی هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند و به نوعی با یکدیکر اتحاد ندارند.
این بازیگر پرکار سینمای ایران با اشاره به اینکه امروز یک کاری به نام سریال معمای شاه با همه سختی‌هایی که دارد انجام شده است ولی بعد از آن باید گروه‌های دیگر بیایند و در ارتباط با آن کار کنند تأکید کرد: مهمترین و ضروری ترین چیزی که امروز برای جوانان جامعه ما نیاز است تماشای همین سریال است.
بازیگر سریال معمای شاه با تاکید بر اینکه نطفه انقلاب اسلامی در همین ۵۰ سال اخیر شکل گرفته است، گفت: جوانان ما باید بدانند چه کسانی برای انقلاب زحمت کشیدند و چه خون‌هایی ریخته شد تا انقلاب اسلامی شکل گرفت. وی با بیان اینکه علیه سریال معمای شاه هجمه‌های بسیاری انجام گرفته است و ما توقع داشتیم از ما دفاع شود تاکید کرد: شما وقتی می‌خواهید روند یک جریان انقلابی را برجسته کرده و به نمایش بگذارید و بگویید چه کسانی در مقاطعی مانع تکامل جامعه بودند، خب معلوم است جریان‌های ضد انقلاب خارج از کشور علیه شما تبلیغات گسترده ای انجام می‌دهند.
بازیگر سریال معمای شاه خاطرنشان کرد: ما حتی فرزندان خودمان را تشویق نکردیم که این سریال را ببینند. اگر یک جوانی این سریال را مشاهده کند در واقع هزار جلد کتاب مطالعه کرده است.
وی با تاکید بر اینکه هیچ کسی برای این سریال در شبکه‌های مجازی تبلیغ نکرد، گفت: امروز در شبکه‌های مجازی علیه ما پر از فحش و فضیحت است چون یکی از ما یا در قلاده‌های طلا و اخراجی ها بازی کرده و یا یکی دیگر از مدافعان حرم حمایت کرده است.
بازیگر سریال معمای شاه اظهار کرد: ما توقع داریم از سریالی که برایش آنقدر زحمت کشیده شده است بصورت سازماندهی شده دفاع شود.
وی با بیان اینکه ما حق داریم چند روایت را در مورد یک موضوع بشنویم.عنوان کرد: معمای شاه یک روایت از تاریخ معاصر ما است که به نظر من روایت جذابی است. ممکن است ۸۰، ۹۰ درصد آن واقعی باشد. یک بخشی از آن غیرواقعی نمی دانم ما وقتی متوجه می‌شویم که چقدر این روایتها واقعی است که آثار دیگر را هم ببینیم یا بخوانیم ولی اینکه چشممان را به روی این روایت گفته شده ببندیم به نظرم غلط است.
بازیگر سریال معمای شاه اضافه کرد: در هر موقعیت و جایگاهی که هستید این یک روایت تاریخی است که تعدادی آدم با پیشینه تاریخی و تبحر در این زمینه نشسته‌اند و همه چیز را با هم چک کردند و این روایت را تهیه کرده اند. بر همه جوانهای این مملکت واجب است که حداقل از ۴۰، ۵۰ سال از تاریخ مملکتشان مطلع شوند با یک روایت. یک روایتی که از جانب چند تاریخدان طرح شده و حالا شما می‌توانید بروید به دل تاریخ و نظرات دیگر را هم بشنوی. همین امروز درباره ماجرایی که اتفاق می‌افتد چند نظر و تفکر و نگاه وجود دارد.
وی اظهار داشت:حتی ممکن است بعضی از افراد حکومت نسبت به همین روایتی که دارد ساخته می‌شود نقد داشته باشند یا ممکن است که در جزئیات افراد با هم اختلاف نظر داشته باشند اما با توجه به علاقه من کتاب‌های تاریخی حس کردم روایت‌های مختلف مثلا خاطرات فردوست، خاطرات اشرف، خاطرات اعلم، خاطرات هویدا، خاطرات خود شاه، خاطرات فرح تمام اینها به شکلی با هم تضاد دارند. شما می‌توانی وقتی یک موضوع را طرح می‌کنی حتی اگر مغرض هم باشی می‌توانی از اختلاف نظر آنها استفاده کنی یعنی می‌خواهم بگویم شما وقتی نظرات مختلف را می‌خوانی کلی از مسائل برای شما آشکار می‌شود. در معمای شاه از این اختلاف نظرات هم است، اسنادش هم موجود است.
شریفی خاطرنشان ساخت: برای من قرار گرفتن در این چالش و موقعیت تاریخی خیلی جذاب بود. بخشی از آن هم به عهده کارگردان است که نمی خواهد کار مستند بسازد، می‌خواهد یک بخشی از نظرات، یک بخشی از درام را وارد قصه می‌کند تا روایتش را جذاب شود و نقاطی از تاریخ را روشن کند.
وی تصریح کرد: اگر این کار بتواند یک تلنگر کوچک در ذهن جوانان ما ایجاد کند این سریال به هدف خودش رسیده است. حداقل جوان ها را وادار می‌کند که بروند یک صفحه از تاریخ را دنبال کنند، حتی اگر مخالف روایت مخالفان این کار باشند. همه این مسائل باعث شد من بیایم و در خدمت کار باشم.

کد مطلب: 97677
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۱۱:۱۵:۴۹
و البته برای بزرگتر ها دروغی بیش نیست