میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۸
 
 
سیدحسن‌ نصرالله فاز جدید مقابله با اشغال لبنان را کلید زد
طرح آزادسازی شبعا
طرح آزادسازی شبعا
 

در فاز جدید مقابله با اشغالگران، دبیرکل حزب‌الله لبنان در مراسم «عید دوم آزادسازی» اعلام کرد که پیروزی لبنان بر تروریست‌ها، نتیجه معادله طلایی «مردم، ارتش و مقاومت» است و بر همین اساس دولت لبنان برای آزادی شبعا از اشغال اسرائیل نیز طرح بدهد.
سید حسن نصرالله روز پنجشنبه در مراسم «عید دوم آزادسازی» لبنان سخنرانی کرد و این مناسبت را گرامی داشت. دبیرکل حزب‌الله لبنان، مناسبت «عید دوم آزادسازی»‌ را به همه تبریک گفت، و تأکید کرد که مردم و مقاومت و ارتش لبنان بر همه تروریست‌ها پیروز شدند.
نصرالله بعد از اشاره به مناسبت‌های دینی مثل روز عرفه و همچنین گرامی داشت یاد امام موسی صدر، اعلام کرد که پیروزی در مرز شرقی لبنان، بخشی دیگر از پیروزی‌هایی است که روزی امام موسی صدر برای لبنان مانند درختی کاشت و اکنون آن درخت به بار نشسته است همچنانکه پیروزی در سال ۲۰۰۰ و ۲۰۰۶ از میوه‌های این درخت است.
دبیرکل حزب‌الله به آزادسازی مرز شرقی لبنان از اشغال گروه‌های تروریستی پرداخت و گفت که «تروریسم بر مرز شرقی و شمالی ما سیطره داشت. کار شمالی به اتمام رسید و ارتش اکنون مستقر است. مشکل وقتی شروع شد که تروریسم بر مرز شرقی یعنی مرز لبنان با سوریه مستقر شدند و هزاران کیلومترمربع را تحت کنترل گرفتند و تهدیدی واقعی برای لبنان به وجود آوردند».
نصرالله گفت: از زمانی که این مشکل به وجود آمد، باز هم لبنانی‌ها مثل همیشه درباره مبارزه با آن به اختلاف برخوردند... لبنانی‌ها سه راه داشتند. اول این بود که برخی موضع بی‌طرف گرفتند. برخی دیگر با این مسئله به صورت مثبت برخورد کردند و تسهیلاتی برای این گروه‌های مسلح فراهم کردند و سوم کسانی بودن که گزینه مقابله را برگزیدند. ما در گزینه سوم در کنار ارتش سوریه قرار گرفتیم چون خاکی که اشغال شده بود، یکی بود و ما از [شهر] القصیر [در سوریه] آغاز کردیم و درگیری‌ها ادامه یافت...ما و ارتش سوریه شهدای زیادی دادیم و از یک پیروزی به یک پیروزی دیگر می‌رسیدیم و آماده شدیم تا اینکه به ژانویه ۲۰۱۷ رسیدیم. نصرالله با اشاره به اسنادی که از داعش در شرق لبنان به دست آمده گفت که داعش قصد داشت به دو شهرک «رأس بعلبک» و «القاع» که داعش آنان را [به این دلیل که مسیحی‌نشین هستند] صلیبی می‌نامد، حمله و آنان را اشغال کند. اینکه دولت لبنان تصمیم گرفت تا با تروریسم در شرق کشور مقابله کند، موفقیت بزرگی است. به صراحت باید گفت که این تصمیم‌گیری حاکمیتی یکی از دستاوردهای دوره جدید به ریاست آقای میشل عون در لبنان است. مردی که درباره او می‌گفتم که و هنوز هم به او اعتقاد داریم، او مردم شجاع و مستقل است که تحت تأثیر و تشویق و ارعاب کسی یا کشور قرار نمی‌گیرد.
ما در مقابل تجربه جدیدی در حکومت و اتخاذ تصمیم‌های حاکمیتی هستیم و سرانجام تصمیم شجاعانه گرفته شد که منافع کشور در آن بود. برخی یک روز می‌گویند بقای تروریست‌ها به نفع حزب‌الله است، روزی دیگر می‌گویند که به زیان حزب‌الله است. بر همین اساس، رئیس‌جمهور اعلام کرده است که ما منتظر تصمیم حاکمیتی دیگر هستیم زیرا هنوز بخشی از خاک لبنان هنوز تحت اشغال اشغالگران اسرائیلی است یعنی مزارع شبعا و بلندی‌های کفرشوبا. امروز روز عید دوم آزادسازی است که تکمیل روند عید اول آزادسازی است. ما همین‌جا خواستار طرح آزادسازی مزارع شبعا و بلندهای کفرشوبا براساس تصمیم حاکمیتی دیگری هستیم. من خواستار جنگ با اسرائیل نمی‌شوم بلکه خواستار طراحی طرحی کامل برای آزادسازی خاک لبنان و بازپس‌گیری حاکمیت خود بر خاک لبنانم و ما در حزب‌الله امیدواری زیادی داریم که این دستاورد در دوره ریاست میشل عون حاصل شود. [مردم لبنان] این پیروزی میوه ایمان، شکیبایی، جهاد، مقاومت مداوم و خون شهدا و نتیجه انتخاب گزینه صحیح و بصیرت نافذ شما است.می‌خواهم دوباره این را تکررا کنم که «این پیروزی نشان داد که هزینه مقاومت در مقایسه با تسلیم شدن بسیار کمتر است و این عید همه لبنانی‌ها و در درجه اول عید شماست.
خبر دیگر آنکه دبیر کل جنبش النجباء عراق درپیام به دبیر کل حزب‌الله لبنان تأکید کرد که این جنبش برای مقابله با استکبار و تروریسم در کنار مقاومت لبنان خواهد ایستاد. همچنین رهبر جنبش انصارالله یمن درپیامی پیروزی‌های محور مقاومت بر داعش در سوریه، عراق و لبنان را به مردم این کشور حزب‌الله تبریک گفت.
اسناد کشف شده از گروه تروریستی داعش در ارتفاعات شرق لبنان که اخیرا پاکسازی شد، نشان می‌دهد این گروه قصد داشته که دو شهرک لبنان را اشغال کند. همچنین معاون فرماندهی «الحشد الشعبی» در پیامی به نصرالله اعلام کرد: ما در جبهه‌ای واحد برای مقابله با تروریسیم قرار داریم.

کد مطلب: 100746
 
Share/Save/Bookmark