میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۰
 
 
صف‌آرایی نظامی دهلی نو و اسلام آباد وارد ابعاد تازه‌ای شد
کشمیر در آتش هند و پاکستان
کشمیر در آتش هند و پاکستان
 

تنشهای مرزی بین و هند و پاکستان در دیروز وارد فاز جدیدی شد به گونه‌ای که طبق گفته اسلام آباد و دهلی نو، هر کدام از این دو کشور یک جنگنده طرف مقابل را ساقط کرده‌اند در حالی که مردم کشمیر بزرگترین قربانیان این درگیری‌ها هستند.
کشمیر منطقه‌ای حائل میان هند و پاکستان با جمعیتی مسلمان در طول چند دهه همواره تحت تاثیر روابط این دو کشور بوده و قربانی تنشهای آنها شده است. اکنون نیز فاز جدید این وضعیت در حال تکرار شدن است آنجا که تنش میان دو کشور به حوزه نظامی وارد شده است. دیروز منابع محلی از سرنگونی یک جنگنده متعلق به ارتش هند در حریم هوایی پاکستان برفراز منطقه تحت مناقشه کشمیر، خبر دادند. خبرگزاری رویترز گزارش داد درپی سقوط این جنگنده، هر دو خلبان آن و یک غیرنظامی کشته شدند. این در حالی است که برخی منابع تعداد جنگنده‌های هندی سرنگون شده را دو فروند اعلام کردند.
ارتش پاکستان اما دقایقی بعد اعلام کرد که جنگنده‌های این کشور، آن جنگنده هندی را در حریم هوایی خود در کشمیر ساقط کرده‌ و نیروی زمینی نیز یکی از خلبانان را زنده بازداشت کرده است. تنش تازه میان هند و پاکستان پس از آن آغاز شد که یک اتوبوس حامل نظامیان هندی در نزدیکی منطقه مورد مناقشه کشمیر هدف حمله انتحاری قرار گرفت و بیش از ۴۰ نفر از سرنشینان آن کشته شدند. دهلی نو، اسلام‌آباد را به پناه دادن به «تروریست‌ها» متهم کرده و دیروز هم به مناطقی از پاکستان حمله کرد. در حالی که هند مدعی است که در این حمله پناهگاه‌ها و مراکز آموزش شبه‌نظامیان را هدف قرار داده، اما پاکستان ادعا کرده که مناطق مسکونی و غیرنظامی هدف قرار گرفته‌اند بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی حاضر به سرمایه‌گذاری در بازار بورس بمبئی نشدند که این موضوع نیز روی سقوط بازار بورس تأثیر داشت.
از سوی دیگر قیمت دلار در هند به شدت افزایش یافته و بیشتر معاملات تجاری را متوقف کرده است. همچنین تمام پروازهای خارجی و داخلی پاکستان به علت تنش با هند لغو شده و این کشور در حالت فوق العاده به سر می‌برد. هیچ هواپیمای تجاری یا مسافربری نمی‌تواند بدون دریافت اجازه رسمی از ارتش و دولت اقدام به پرواز کند. «آصف غفور» سخنگوی ارتش پاکستان با تأیید این خبر گفت تمام پروازهای پاکستان به هند نیز لغو شده است. وی افزود: هیچ هواپیمای مسافربری و تجاری هند نمی‌تواند از دالان هوایی پاکستان عبور کند.
رسانه‌های هندی مدعی شده‌اند که یک فروند جنگنده پاکستانی پس از ورود به حریم هوایی هند هدف قرار گرفته و ساقط شده است. شبکه «اِی‌اِن‌آی» هند به نقل از منابعی در نیروی هوایی این کشور گزارش داده که یک فروند جنگنده «اف-۱۶» نیروی هوایی پاکستان پس از ورود به حریم هوایی هند هدف قرار گرفته و ساقط شده است. بر اساس این گزارش، لاشه هواپیما در منطقه‌ای در پاکستان افتاده و خلبان آن هم موفق شده که پیش از سقوط خود را نجات دهد. برخی دیگر از منابع هندی هم ادعا کرده‌اند که پدافند هوایی پاکستان جنگنده خودی را هدف قرار داده و ساقط کرده است. همزمان دولت پاکستان در بیانیه‌ای ادعای هند در مورد سقوط یک جنگنده پاکستانی را رد کرده است.
در این میان سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به درگیری‌های نظامی بین پاکستان و هند در کشمیر، از این دو کشور خواست که «خویشتنداری» کنند. واکنش سخنگوی وزارت خارجه چین ساعاتی بعد از اعلام ساقط شدن دو جنگنده هندی در منطقه تحت کنترل این کشور در کشمیر صورت گرفته است. از سوی دیگر سخنگوی ارتش پاکستان گفت: پاسخ ما به هند متفاوت خواهد بود؛ زمان و مکان را خودمان انتخاب می‌کنیم اما هندی‌ها متعجب و غافلگیر خواهند شد.وی افزود: جنگنده‌های هند فقط ۴ دقیقه داخل خاک پاکستان بودند و هنگام بازگشت ۴ بمب به منطقه «بالاکوت» شلیک کردند که هیچ خسارتی به دنبال نداشت. غفور تأکید کرد: اگر جنگنده‌های هند شبه‌نظامیان را هدف قرار می‌دادند باید اجساد آن‌ها در محل پیدا می‌شد. توپخانه ارتش پاکستان که در نقاط بلند به ویژه مرز سیاچن مستقر است نقاط مختلف کشمیر تحت کنترل هند را هدف قرار می‌دهد.
وزیر امور خارجه هند در حاشیه نشست سه‌جانبه هند، چین و روسیه (RIC) در شهر «اوجان» چین گفت: دهلی‌نو خواهان ادامه تنش با پاکستان نیست. نخست وزیر پاکستان نیز در یک کنفرانس خبری که به صورت زنده از شبکه‌های خبری این کشور پخش شد بار دیگر به هند پیشنهاد صلح داد. وی افزود: به خاطر اتفاقی که دیروز پیش آمد متأسفم و اقدام امروز ارتش برای جلب اعتماد مردم در زمینه دفاع از کشور بود. خان گفت: بعد از حمله «پلوامه» به هند پیشنهاد کردیم که در این زمینه تحقیق شود اما این کشور با اقدام عجولانه جنگ را انتخاب کرد.

کد مطلب: 108135
 
Share/Save/Bookmark