میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
سیاست روز گرانی چندباره تخم‌مرغ را بررسی می‌کند؛
واردات تخم‌مرغی
واردات تخم‌مرغی
 

داستان مرغ و تخم‌مرغ چند ماهی است که بازار را سرگرم خود کرده است و آنطور که از شواهد امر بر می‌آید هنوز چندین و چند صد کانتینر حامل تخم‌مرغ در راه است و تا این بار از مرزهای کشور واردنشود نمی توان امیدوار بود که قیمت آن به تعادل برسد تعادلی که در مقایسه با قیمت پایه آن در سال‌جاری رشد قابل توجهی داشته است.
براساس آمار بانک مرکزی به عنوان یک نهاد رسمی دراعلام نرخ تورم، رشد اقتصادی و البته گرانی و... طی یکسال اخیر قیمت تخم‌مرغ چیزی حدود ۳۶ درصد آن هم به شکل رسمی را تجربه کرده است و پیش‌بینی می‌شود با روند پیش‌روی آن به زودی این رقم به مرز ۵۰ درصد هم برسد.

رشد ۳۶ درصدی
بانک مرکزی گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران را در هفته منتهی به ۲۹ دی‌ماه منتشر کرد اعلام کرد در یک سال منتهی به بیست و نهم دی‌ماه سال جاری نرخ لبنیات ۹ درصد، تخم‌مرغ ۳۵.۸ درصد، برنج ۰.۶ درصد، میوه‌های تازه ۳۰.۴ درصد، سبزی‌های تازه ۳۹.۹ درصد، گوشت قرمز ۱۱.۸ درصد، گوشت مرغ ۷.۷ درصد، چای ۱۵.۵ درصد و روغن نباتی ۲.۵ درصد رشد کرده است.
افزایش قیمت تخم‌مرغ در حالی است که در حدود یک ماه بیش معاون اول رئیس‌جمهور مدعی شد که تدابیر لازم برای تامین مرغ و تخم‌مرغ در ایام پایانی سال اتخاذ شده و نگرانی از این بابت وجود ندارد.
اسحاق جهانگیری در سخنان آن جلسه خود مرغ و تخم‌مرغ را دو کالای پراهمیت و تعیین‌کننده در سبد غذایی و مصرفی زندگی مردم دانست و بر لزوم برنامه‌ریزی دقیق برای مدیریت و تامین این دو محصول به ویژه

در حال حاضر گفته می‌شود که سرانه مصرف مستقیم خانوار و صنعت در ایران حدود ۱۹۸ عدد تخم‌مرغ است و طبق مصوبه ستاد کشوری ترویج مصرف تخم‌مرغ، بناست تا پایان برنامه ششم توسعه سرانه مصرف برای هر نفر به ۲۵۰ عدد برسد. گفتنی است سرانه مصرف تخم‌مرغ در اروپا برای هر نفر ۲۷۰ عدد است و با اثبات علمی عدم تاثیر کلسترول تخم‌مرغ بر بدن انسان؛ در آمریکا نیز سرانه مصرف این محصول بعد از ۱۰ سال به ۲۶۵ عدد رسیده است.
در ایام پایانی سال تاکید کرد.

چراغ سبز واردات
با اعلام این نقطه نظرات از سوی جهانگیری؛ متولیان وزارت جهادکشاورزی نیز براین موضوع تاکید کردند و اعلام کردند مجوز واردات تخم‌مرغ را صادر کرده‌اند و زین پس گرانی نخواهیم داشت.
مهرفرد معاون وزیر کشاورزی در حدود ۸ بهمن‌ماه بود که با بیان اینکه قیمت هر شانه تخم‌مرغ در مرغداری‌ها حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان است تا زمانی که به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد شانه‌ای ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان می‌شود گفت: تخم‌مرغ محصولی تجاری به حساب نمی‌آید و با وجود اینکه واردات این محصول را اعلام عمومی کرده‌ایم و همه می‌توانند با شرایط و ضوابط مشخص آن را وارد کنند، با برخی محدودیت‌ها از سوی کشورهای مختلف مواجه شده‌ایم چراکه به عنوان مثال قیمت تخم‌مرغ در ترکیه هشت تا ۱۰ دلار به ازای هر کارتن افزایش یافته است‌. وی با اشاره به اینکه در هر کارتن تخم‌مرغ ۱۰ شانه وجود دارد، اظهار کرد: هر کارتن تخم‌مرغ ۲۱ تا ۲۲ دلار قیمت داشت اما زمانی که تجار ایرانی به بازار ترکیه وارد شدند به کیلویی بیش از ۳۰ دلار رسید‌.
مهرفرد گفت: البته در کنار ترکیه، واردات تخم‌مرغ از اوکراین نیز شروع شده و تاجران می‌توانند از هر کشوری براساس ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای ایران و با توجه به قیمت‌های کنونی بازار، تخم‌مرغ وارد کنند‌ ضمن اینکه برای تنظیم بازار، دستگاه‌های نظارتی فعال‌تر شدند و مردم هرجا با اجحاف مواجه می‌شوند می‌توانند ناظران را در جریان بگذارند‌.

قیمت افسار گسیخته
باگذشت چند هفته از آن وعده و وعیدها همچنان به نظر می‌رسد که سیاست اتخاذ شده در زمینه تعادل بخشیدن به قیمت تخم‌مرغ بی‌اثر بوده و دلیل این ادعا را می‌توان در افزایش دوباره قیمت آن برشمرد به طوریکه طی روزهای گذشته مجددا قیمت تخم‌مرغ افزایش یافته و به شانه‌ای حدود ۱۸ هزار تومان (دانه‌ای ۶۰۰ تومان) رسیده است.
نکته قابل توجه درخصوص گرانی تخم‌مرغ آن است که متولیان تا پیش از این برای توجیه گرانی مساله باز شدن دروازه‌های واردات را مورد نظر قرار می‌دادند و حال که دروازه‌ها چارطاق باز است اما همچنان تخم‌مرغ گران‌تر می‌شود عنوان می‌کنند که این رقم در مقایسه با کشورهای اروپایی رقم ارزانی است. این ادعای متولیان در شرایطی است که مردم کشورهای اروپایی به دلار و یورو حقوق می‌گیرند و طبق آمارهای اعلام شده یک کارگر اروپایی چندین و چند برابر کارگر ایرانی حقوق می‌گیرد و بخش اعظمی از ناتوانی امروز کارگر ایرانی و افت تولید در کشور به آن باز می‌گردد که متولیان و دست‌اندرکاران دروازه‌های واردات از هر نوع کالایی را باز کرده‌اند و هر روز کمر تولید در کشور را خم‌تر می‌کنند.
طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی، هم‌اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ در بازارهای اروپایی حدود ۱.۸ تا ۲ یورو در خرده‌فروشی‌هاست اما قیمت این محصول در حال حاضر در بازار ایران که با آنفلوآنزا دست و پنجه نرم می‌کند، ارزان‌تر است.
رسیدن قیمت تخم‌مرغ به ۱۸ هزار تومان شانه‌ای در حالی است که در حدود یک هفته پیش این رقم در مرز ۱۴ هزار تومان قرار داشت و این افزایش قابل توجه تاکنون هیچگونه پاسخی از سوی متولیان نداشته و شواهد امر نشان می‌دهد که این‌بار دست‌اندرکاران با شکست سیاست‌های وارداتی خود تصمیم به روزه سکوت گرفته‌اند که حتی حاضر به پاسخگویی نیستند.

کد مطلب: 103130
 
Share/Save/Bookmark
 


احمد
۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۰۹:۰۴:۴۳
این چه تفکر نا معقولی است که تا میخواهند گرانی کالایی را توجیه کنند بی تامل مقایسه میکنند با نرخ ان کالا در اروپا وخلیج فارس وکشورهای عربی ،ولی هیچگاه درامد مردم را با ان کشورها مقایسه نمیکنند ،پس بهتر است دولت منت سر مردم نگذارد ودرامد ها را نیز مقایسه کند