میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۴۰
 
 
تا پایان سال ۹۷؛
قراردادهای مطالعه تمامی میادین نفتی و گازی منعقد می‌شود

وزیر نفت در متن ابلاغیه «خط مشی و راهبرد توسعه و بهره‌برداری صیانتی از مخزن‌های نفت و گاز» دستور انعقاد قراردادهای مطالعه تمامی میادین نفتی و گازی را تا پایان سال ۹۷ صادر کرد.
به گزارش تسنیم، «بیژن زنگنه» وزیر نفت «خط مشی و راهبرد توسعه و بهره‌برداری صیانتی از مخزن‌های نفت و گاز» (راهبرد توسعه مخازن) را ابلاغ کرد.
متن ابلاغیه وزیر نفت بدین شرح است:"به استناد اختیارات و وظایف وزارت نفت ناشی از جزء ۱ و ۲ بند الف و جزء‌های ۱ و ۵ بند ب ماده ۳ قانون و اختیارات وزارت نفت مصوب ۱۳۹۱ مجلس محترم شورای اسلامی، موارد زیر در خصوص خط مشی و راهبرد توسعه و بهره‌برداری صیانتی از مخزن‌های نفت و گاز (راهبرد توسعه مخازن) ابلاغ می‌شود.
به موازات اقدام‌هایی که شرکت ملی نفت ایران در اجرای مصوبه دولت در خصوص شرایط عمومی، ساختار و الگوی قراردادهای بالادستی نفت و گاز در دست اقدام دارد، لازم است با توجه به اهمیت صیانت از مخازن نفت و گاز اقدامات زیر را انجام برساند:
الف- عملیات توسعه‌ای هر میدان/مخزن توسعه نیافته (Green Field) یا در قالب قراردادهای IPC به انجام خواهد رسید و یا در غیر این صورت حتما قبل از شروع به هر اقدامی در مخزن باید مطالعات لازم برای ارائه طرح توسعه میدان/مخزن توسط مشاور معتبر ذی‌صلاح به انجام رسیده و این مشاور، گزینه‌هایی را برای توسعه میدان ارائه نماید.
ب- در میدان‌های در حال بهره‎برداری، لازم است به ترتیبی که ذیلا تحت عنوان «فرآیند مطالعات میدان‌ها/مخزن‌های نفت و گاز» آمده است، ابتدا با انتخاب مهندسان مشاوره ذی‌صلاح، مطالعات این میدان‌ها انجام و طرح‌هایی برای نحوه بهره‌برداری صیانتی/توسعه میدان/مخزن توسط ایشان ارائه گردد.
ج- در همه موارد موضوع ذیل بند «الف» و بند «ب» لازم است طرح‌هایی پیشنهادی مهندسان مشاور طرف قرارداد، پس از بررسی و تایید ابتدایی کمیته مشاوران مدیریت مخازن در شرکت ملی نفت ایران برای تایید نهایی از طریق وزیر به شورای عالی مهندسی مخازن نفت و گاز ارجاع شود.
د- پس از تصویب طرح برداشت/بهره‌برداری صیانتی/توسعه میدان/مخزن، به ترتیب مقرر در بند «ج» لازم است گزارش توجیه فنی، اقتصادی و مالی هر طرح تهیه و ارائه شود. ترجیحا در عمده موارد باید گزارش‌های توجیه فنی، مالی و اقتصادی طرح‎ها با اتکای به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، تهیه شود تا مصوبه‌های لازم اخذ گردد.
ﻫ- پس از اخذ مصوبات لازم برای هر طرح توسعه میدان‌های توسعه نیافته (Green Field) یا در حال بهره‌برداری (Brown Field) باید اقدامات اجرایی برای انتخاب پیمانکار/ پیمانکاران، مطابق نظام اجرایی که متعاقبا ابلاغ خواهد شد، برای توسعه میدان‌ها/مخزن‌ها به انجام برسد.
در اجرای بند «ب» لازم است در میدان‌های در حال بهره‌برداری، با انتخاب مهندسان مشاور ذی‌صلاح، مطالعات این میدان‌ها انجام و طرح‌هایی برای نحوه بهره‌برداری صیانتی/توسعه میدان/ مخزن توسط ایشان به ترتیب زیر ارائه گردد.

فرآیند انجام مطالعات میدان‌ها/ مخزن‌های نفت و گاز در حال بهره‌برداری
۱-باید صلاحیت مشاوران داخلی بالادستی نفت و نیز مشاوران خارجی معتبر از سوی معاونت مهندسی وزارتخانه مجددا ارزیابی و ظرفیت کاری ایشان تعیین شود.
۲-در مرحله نخست کار، باید اسامی میدان‌ها/مخزن‌های منتخب در حال بهره‌برداری دارای اولویت برای مطالعه توسط شرکت ملی نفت ایران به وزارتخانه ارائه شود( تا تاریخ ۱۳۹۶.۰۷.۱۵) این میدان‌ها/مخزن‌ها، مواردی هستند که در فهرست قرارداد IPC (به شمول قراردادهای موضوعی مصوب شماره ۱۹۸۶-۳۲۸۷۷ هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران) و قراردادهای یا دانشگاه‌های داخلی قرار ندارند.
تبصره- مطالعات میدان‌ها/ مخزن‎هایی که قراردادهای با دانشگاه‌ها گنجانده شده اند، باید از همان طریق به انجام برسد و در همان قالب پیگیری شود.
۳-باید به نحوی عمل شود که قراردادهای مطالعات همه میدان‌ها/ مخزن‎هایی دارای اولویت در حال بهره‌برداری با این روش (با اتکای به همه اطلاعات موجود) تا ۱۳۹۷.۰۴.۳۱ منعقد شده و قراردادهای مطالعات دیگر میدان‌ها/مخزن‎ها نیز تا پایان سال ۱۳۹۷ منعقد شود.
تبصره مشاوران باید مطالعات خود را صرفاً بر پایه اطلاعات موجود و یا مطالعاتی که تاکنون در خصوص هر میدان / مخزن انجام شده و در اختیار آنها قرار خواهد گرفت، به انجام برسانند.

کد مطلب: 100836
 
Share/Save/Bookmark