میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران خبر داد
بررسی افزایش مجدد دستمزد کارگران در شورای عالی کار

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به تأثیر گرانی‌ها بر جامعه کارگری گفت: به دنبال این هستیم که در جلسه شورای عالی کار بحث افزایش دستمزد مجدد کارگران را بررسی کنیم چراکه حقوق فعلی پاسخگوی هزینه‌ای معمولی زندگی نیست.
ابوالفضل فتح‌الهی گفت:افزایش قیمت مسکن (خرید و اجاره‌بها) بخش عظیمی از درآمد کارگران را شامل می‌شود. در چند ماه گذشته با افزایش ۳۰تا۴۰ درصدی قیمت مسکن شرایط کارگران برای زندگی بسیار دشوار شد.
وی با بیان اینکه درآمد کارگران کفاف خرید مسکن را نمی‌دهد گفت: اگر تا چند سال گذشته جامعه کارگری با قرض و گرفتاری می‌تواند منزلی در ابعاد کوچک را خریداری کند، افزایش قیمت مسکن طی چند ماه گذشته به سمتی رفت که در حال حاضر کارگران برای اجاره‌بهای مسکن غصه‌دار هستند. اکثر کارگران به حاشیه شهرها رفته تا شاید بتوانند مسکنی با قیمت مناسب را تهیه کنند. امکان خرید مسکن برای کارگران دیگر وجود ندارد. کارگران پس اندازی برای خرید مسکن ندارند چراکه از هزینه‌های روزمره خود عقب هستند. افزایش دستمزد سال ۹۷ کارگران نتوانست پوشش تمام هزینه‌های زندگی را بدهد،تا حد بسیار اندک عقب‌ماندگی مزدی سال ۹۶ را جبران کرد.
فتح‌الهی با تأکید بر اینکه هیچ قانونی مبنی بر اینکه دستمزد کارگران تنها یکبار در سال افزایش یابد وجود ندارد اظهار داشت: در جلسه‌های آینده شورای عالی کار به طور ۱۰۰ درصد بحث افزایش مجدد دستمزد را بررسی خواهیم کرد. با توجه به شرایطی که تمام کالاها گران شده‌اند، درخواست بررسی مجدد افزایش دستمزد را داریم و در جلسات شورای عالی کار افزایش دستمزد را بازنگری می‌کنیم.
رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به تعدیل‌های متعدد در سال ۹۷ گفت: تولید کنندگان با مشکلات متعدد در افزایش قیمت مواد اولیه و رکود در فروش محصولات خود مواجه هستند و در حال حاضر تورم بالایی در بازار و جامعه دیده می‌شود، اما تولیدکنندگان برای کنترل هزینه‌های خود از اولین اهرم که تعدیل نیروی کار است استفاده می‌کنند.کارگران در کنار گرانی‌ها و عقب‌ماندگی مزدی مشکل بیکاری و عدم امنیت شغلی را دارند.
وی با بیان اینکه ثباتی در اقتصاد وجود ندارد و تولیدکنندگان نمی‌توانند روی اقتصاد برنامه‌ریزی کنند گفت: تعدیل نیروی کار به دلیل افزایش دستمزد نیست، عده‌ای تصور می‌کنند که افزایش مزد باعث تعدیل نیروی کار می‌شود، این در حالی است تولیدکنندگان مشکلات مالیاتی، بی ثباتی بازارتولید و مصرف، افزایش قیمت مواد اولیه، افزایش نرخ دلار، افزایش نرخ تورم، افزایش رکود حاکم بر اقتصاد تنها بخشی از مشکلات تولیدکنندگان است. در ۳ماهه ابتدای سال۹۷ مواد اولیه برخی کارخانه‌ها تا ۲برابر قیمت قبلی افزایش یافت و همین موضوع باعث می‌شود که تولیدکنندگان نیروی کار را تعدیل کنند.آمارها نشان می‌دهد بین ۸ تا ۱۰ درصد هزینه‌های سربار را هزینه دستمزد تشکیل می‌دهد اما متأسفانه برخی از افزاد تصور می‌کنند که تنها دلیل تعدیل و بیکاری کارگران افزایش دستمزد است.
فتح‌الهی گفت: یکی از دغدغه‌های مهم کارگران در کنار امنیت شغلی، تامین معاش است و معیشت کارگران سال‌های سال است که از تورم واقعی عقب افتاده و قدرت خرید کارگران به شدت تنزل یافته است. تسنیم

کد مطلب: 104850
 
Share/Save/Bookmark