میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۶
 
 
کنعانی:
ایران برای توسعه روابط با مصر هیچ محدودیتی قائل نیست

رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره گفت که ایران برای توسعه روابط با مصر هیچگونه محدودیتی قائل نیست و رکود در روابط دو کشور را به نفع آنها و منطقه ندانست.
ناصر کنعانی در نشست همفکری با حضور جمعی از اصحاب رسانه‌های گروهی، روزنامه نگاران و خبرنگاران مصری به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مسیر جمهوری اسلامی ایران در طول چهل و یک سال پس از پیروزی انقلاب را پر فراز و نشیب، اما رو به جلو و به سمت پیشرفت خواند و تأکید کرد: حرکت ایران در زمینه‌های گوناگون به رغم همه سختی‌ها، فشارها و تحریم‌ها، رو به پیشرفت بوده و ایران امروز یک قدرت مؤثر منطقه‌ای و یک بازیگر بین‌المللی است. چرا که ملت و دولت ایران یاد گرفته‌اند که چگونه تهدیدها را به فرصت‌ها تبدیل کنند.
ناصر کنعانی در این نشست همچنین خاطرنشان کرد: استقلال، یکی از سه شعار اصلی ملت ایران در زمان انقلاب بود. امروز ایران بدون اجازه از هیچ قدرتی، در خصوص مسائل داخلی و خارجی خود به طور مستقل تصمیم می‌گیرد. ایران منتظر اجازه کسی برای به فعلیت رساندن تصمیم‌های ملی خود نمی‌ماند.
این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به شعار آزادی به عنوان یکی دیگر از شعارهای ملت در زمان انقلاب ادامه داد: ملت ایران بیش از چهار دهه است که از قید حکومت موروثی پادشاهی و وابسته به قدرت بیگانه آزاد شده است. آزادی فکر، آزادی بیان در چارچوب قانون اساسی، آزادی فعالیت سیاسی در چارچوب قانون و آزادی انتخاب، آزادی دین و مذهب و عبادت از مصادیق آزادی در ایران است.
کنعانی جمهوری اسلامی را شعار سوم مردم و اصل سوم در انقلاب ملت ایران برشمرد و خاطرنشان کرد: در راستای حکومت بر مبنای اسلام و براساس رأی مردم، ملت ایران در طول ۴۰ سال گذشته در ۳۷ انتخابات شرکت کرده و با رأی خود سرنوشت سیاسی خود را رقم زده‌اند و تا چند روز دیگر در یازدهمین انتخابات برای تعیین نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی به صندوق‌های رأی مراجعه می‌کنند.
رئیس دفتر حفاظت منافع ایران با اشاره به درون زا بودن ایران در حوزه اقتصادی، افزود: ایرانیان با درک شرایط تحریم آمریکا، به سمت اقتصاد غیرنفتی حرکت کرده‌اند. در بودجه سال جدید ایرانی، وابستگی به درآمد نفتی به کمتر از ۲۰ درصد رسیده، بنابراین ایران به تحقق بودجه غیرنفتی بسیار نزدیک شده است.
وی با یادآوری پویایی ایران در حوزه روابط خارجی، مبتنی بر ایجاد روابط توأم با احترام و از موضع برابر با تمام کشورهای دور و نزدیک تاکید کرد: روابط با همسایگان مرزی و اقلیمی و نیز کشورهای اسلامی از اولویت اصلی سیاست خارجی ایران است و همواره در طول چهار دهه گذشته بر همین مسیر حرکت کرده است. ایران در برقراری و توسعه رابطه سیاسی با هیچ کشوری در دنیا به جز رژیم صهیونیستی، محدودیتی قائل نیست. رژیم صهیونیستی یک استثناء است و دلایل آن نیز روشن است.
کنعانی افزود: اسرائیل یک رژیم غاصب و نامشروع و اشغالگر و اهرم آمریکا و قدرت‌های مستکبر در منطقه و عامل اصلی بی ثباتی در خاورمیانه است.
رئیس دفتر حفاظت منافع ایران در قاهره همچنین در این نشست طرح آمریکایی- صهیونیستی موسوم به معامله قرن را در راستای سیاست توسعه طلبی این رژیم و زمینه سازی برای سیطره قطعی بر سرزمین‌های اشغالی و توسعه سرزمینی و جغرافیایی خواند و تاکید کرد: تهدید رژیم صهیونیستی، به جغرافیای فلسطین محدود نخواهد ماند.
وی افزود: راه‌حل مورد نظر ایران برای حل مسئله فلسطین، اولا مقاومت همه جانبه و ثانیا راه‌حل دموکراتیک براساس یک رفراندوم با مشارکت همه ساکنان اصلی سرزمین فلسطین است که اصول آن توسط رهبر معظم انقلاب ایران بیان شده است.
ناصر کنعانی افزود: ایران معتقد به گفتگو با همه طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به جز رژیم صهیونیستی برای حل و فصل مشکلات، رفع اختلافات و یا برطرف کردن سوء تفاهمات است. با این حال ایران مایل به گفتگو با دولت آمریکا به ویژه دولت کنونی آن نیست، چرا که آمریکا اثبات کرد که اولا حاضر نیست از موضع برابر و تساوی با دیگران گفتگو کند، ثانیا آمریکا اعتقادی به گفتگو ندارد و گفتگو را صرفا یک تاکتیک می‌داند و ثالثا آمریکا به نتایج حاصل از گفتگو متعهد نیست و با تغییر شرایط از آن خارج می‌شود.

کد مطلب: 112905
 
Share/Save/Bookmark