میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۲
 
 
آزمایشگاه حاوی مواد شیمیایی تروریست‌ها در دوما کشف شد
رسوایی پرونده‌سازان علیه سوریه
رسوایی پرونده‌سازان علیه سوریه
 

آمریکا و شرکای غربی آن در حالی با بمباران موشکی سوریه به دنبال جوسازی علیه سوریه بودند که کشف مراکز تولید سلاح‌های شیمیایی مورد استفاده تروریست‌ها در دوما واهی بودن این ادعاها را نشان می‌دهد.
بازرسان سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی وارد شهر دوما شدند تا بار دیگر خط بطلانی بر ادعاهای غرب باشد. اما کشورهای غربی در فراری رو به جلو مدعی هستند که ادله مربوط به وقوع حمله شیمیایی پنهان شده است. خبرگزاری «ریانووستی» به نقل از منابعی در دولت سوریه گزارش داد که بازرسان به همراه «نزار یازجی» وزیر بهداشت سوریه وارد دوما شدند و این مسئله پس از ادعاهای کشورهای غربی صورت گرفت که مدعی بودند سوریه و روسیه اجازه نمیدهند بازرسان وارد دوما شوند. یک منبع دولتی سوریه اعلام کرد که کارشناسان قصد دارند اطلاعات حمله ادعایی شیمیایی به دوما را جمع کنند که شامل نمونه برداری از خاک و سایر نمونه هاست.
«پیرسون شارب» یکی از گزارشگران آمریکایی گفته است که در جریان بازدید از شهر دوما هیچ اثری از حمله شیمیایی مشاهده نکرده است. شارپ تأکید کرد، ساکنان محلی که با آنان ملاقات داشته، چیزی درباره این حادثه نشنیده و ندیده‌اند. وی به نقل از یک پزشک که در بیمارستان دوما در روز حمله ادعایی شیمیایی کار می‌کرد، گفت که یک گروه ناشناس در هفتم آوریل به زور وارد بیمارستان شد و اعلام کردند که حمله شیمیایی رخ داده است. «رابرت فیسک» روزنامه نگار مشهور انگلیسی نیز پس از اینکه با ساکنان محلی دوما سخن گفت، در خصوص حمله شیمیایی اظهار شک و تردید کرد. روزنامه الوطن سوریه هم اعلام کرد که ارتش روسیه در دوما آزمایشگاهی متعلق به تروریست‌ها را کشف کرده که حاوی مواد لازم برای تولید سلاح شیمیایی است.
موادی که در این آزمایشگاه کشف شده سیودیگ لیکل (Thyodiglycol) و دی اتانول آمین (Diethanolamine) است؛ موادی که برای تولید باروت و گاز خردل ضروری است. کما اینکه یک انباری در شهر دوما یافت شده که حاوی ماده کلر است و متعلق به تروریستهاست. این آزمایشگاه در طبقه پایین یک ساختمان مسکونی قرار داشته است. یک کارشناس روس نیز در این زمینه اعلام کرد که گروههای تروریستی حاضر در دوما از این آزمایشگاه استفاده می‌کرده‌اند. خبر دیگر رئیس پارلمان اروپا ضمن اعلام اینکه اروپا می‌تواند مانند میانجی میان روسیه و آمریکا اقدام کند گفت که باید در زمینه صلح و دیپلماسی هر چه بیشتر در سوریه تلاش شود.
«آنتونی تایانی» رئیس پارلمان اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا می‌تواند پلی میان روسیه و آمریکا ایجاد کند. وی در این مورد به روداو گفت: «این حمله‌ای علیه تسلیحات شیمیایی بود و اکنون ما باید برای مذاکره، صلح و دیپلماسی هر چه بیشتر تلاش کنیم ما باید ایران، عربستان و ترکیه را ترغیب کنیم تا در جهت صلح به توافق روی بیاورند.»
در این میان نماينده سوريه در سازمان ملل با اشاره به جنايات سه کشور غربي عليه سوريه گفت اين تجاوز براي انتقام از ارتش سوريه و تلافي شکست در غوطه شرقي انجام شد.
نماينده سوريه در سازمان ملل متحد با اشاره به جنايات سه کشور غربي عليه سوريه گفت اين تجاوز براي انتقام از ارتش سوريه که بازوهاي تروريستي اين کشورها را در غوطه شرقي شکست داده است انجام شد. بشار الجعفري گفت برخي کشورها از جمله فرانسه و کشورهايي که تجاوز بزدلانه عليه سوريه انجام دادند هنوز نفهميده‌اند که اراده ملت‌ها براي دستيابي به آزادي و استقلال به يک حقيقت راسخ تبديل شده و دوره سلطه سال‌هاست پايان يافته است. سفير روسيه در سازمان ملل متحد از کشورهاي غربي خواست از اقدامات تهاجمي عليه دمشق خودداري کنند و به حق حاکميت و تماميت ارضي سوريه احترام بگذارند.
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در جلسه شورای امنیت درباره اوضاع انسانی رقه و اردوگاه الرکبان گفت: اولا بحران سوریه هیچ راهکار نظامی ندارد و اصول حل و فصل سیاسی بحران برای همه شناخته شده‌اند. باید برای اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت که بر حمایت از مذاکرات در چارچوب روند آستانه و تأیید نتایج مذاکرات ملی سوریه در سوچی مبتنی است، همکاری کرد.
وی از آمریکا و هم‌پیمانانش خواست تهدیدات علیه سوریه را که نقض منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی محسوب می‌شود، متوقف کنند.

کد مطلب: 104003
 
Share/Save/Bookmark