میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۷
 
 
سفری نه چندان دوستانه
منابع خبری اعلام کردند که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای دیداری رسمی امروز راهی روسیه می‌شود چنانکه پیش از این نیز دفتر ریاست جمهوری

منابع خبری اعلام کردند که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای دیداری رسمی امروز راهی روسیه می‌شود چنانکه پیش از این نیز دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که اردوغان روز ۵ مارس به مسکو سفر می‌کند. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که طی هفته‌های اخیر روابط میان دو کشور با ابهامات و چالشهای قابل توجهی همراه شده که محور آن را نیز تحولات سوریه تشکیل می‌دهد. ترکیه ضمن اشغال اراضی سوریه، عملیات نظامی در ادلب را صورت داده و رسما به حمایت از گروه‌های تروریستی می‌پردازد. ترکیه همزمان تلاش دارد تا از بحران آوارگان برای امتیازگیری از اروپا بهره گیرد چنانکه اردوغان رسما اعلام کرده اروپا برای مقابله با این بحران باید از مواضع ترکیه در قبال ادلب دفاع نماید. محور بودن سوریه در مذاکرات طرفین چنان است که کاخ کرملین دیروز اعلام کرد امید دارد «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» همتای ترکیه‌ای او، بتوانند بر سر اقداماتی مشترک در قبال سوریه به توافق برسند.
دیمیتری پسکوف سخنگوی دولت روسیه گفت: قصد داریم بحران ادلب را به بحث بگذاریم. انتظار داریم بتوانیم با ترکیه بر سر بحران سوریه، علت بحران، اثرات مخرب این بحران به درک مشترکی دست یابیم و وارد روند انجام یک سری اقدامات مشترک ضروری شویم. این مواضع به ظاهر دوستانه در حالی است که طی روزهای اخیر روسیه بارها ترکیه را متهم به همکاری و حمایت از تروریست‌ها کرده است چنانکه کشته شدن بیش از ۳۰ نیروی ترکیه در حملات هوایی روسیه به دلیل حضور این نیروها در مقر تروریست‌ها عنوان شد. در همین حال لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز بارها آنکارا را به نقض توافقات سوچی متهم کرده و وزارت دفاع روسیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده است نیروهای ترکیه در مقر تروریست‌ها هستند. در نقطه مقابل آنکارا نیز روسیه را به حمایت از سوریه متهم و خواستار تغییر این مواضع است. ترکیه انتظار دارد که روسیه همراه با این کشور در ادلب اقدام نماید در حالی مسکو تاکید دارد که بر تمامیت ارضی سوریه تحت حاکمیت قاطع و یکپارچه نظام حاکم بر این کشور تاکید دارد. با توجه به این شاخصه‌ها می‌توان گفت که سفر اردوغان به روسیه نه یک سفر و دیدار دوستانه بلکه یک جدال دیپلماتیک است که مکمل تقابل‌های نظامی طرفین در ادلب می‌باشد. منافع طرفین در یک تضاد کامل قرار دارد و لذا نمی‌توان امیدی به توافق سیاسی طرفین داشت و این دیدار بیشتر نوعی اتمام حجت میان طرفین است در حالی که ترکیه تلاش دارد با القا تبعات توافق آنکارا با مسکو برای غرب، از این دیدار به عنوان مولفه‌ای برای باج گیری از آمریکا و اروپا نیز بهره گیرد. رفتارهای سینوسی که تجربه نشان داده در نهایت دستاورزی برای ترکیه نخواهد داشت. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 113102
 
Share/Save/Bookmark