میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۶
 
 
رئیس جمهور آمریکا دیدار با رهبر کره‌شمالی را تایید کرد
جدال اون و ترامپ پای میز مذاکره
جدال اون و ترامپ پای میز مذاکره
 

کاخ سفید در حالی در تائید خبر توافق رئیس‌جمهور آمریکا برای دیدار با رهبر کره‌شمالی اعلام کرد که پیش از این ترامپ از طرح آمریکا برای حمله اتمی به کره‌شمالی خبر داده بود و لذا این مذاکره را می‌توان عقب‌نشینی آمریکا در برابر پیونگ یانگ دانست.
در ماه‌های اخیر ترامپ رئیس جمهور آمریکا از محورهای سیاست خارجی خود را جوسازی علیه کره‌شمالی قرار داده بود و حتی اعلام کرد که از تسلیحات هسته‌ای استفاده خواهد کرد. پنس معاون وی نیز در حالی در المپیک زمستانی کره‌جنوبی شرکت کرد که بر عدم مذاکره با کره‌شمالی تاکید و بر لزوم تحریم‌ها و فشارهای بیشتر بر این کشور تاکید داشت. در مقابل کره‌شمالی نیز عدم تسلیم شدن در برابر تهدیدات و حتی تقویت توان نظامی و هسته‌ای خود را اعلام کرد. مسئله‌ای که در نهایت عقب گرد آمریکا در برابر کره را رقم زده است.
دقایقی پس از اظهارات رئیس دفتر امنیتی رئیس‌جمهور کره‌جنوبی درباره توافق رئیس‌جمهور آمریکا برای دیدار با رهبر کره‌شمالی، کاخ سفید در این باره اظهارنظر کرد. کاخ سفید اظهارات «چونگ اوی یونگ» رئیس دفتر امنیتی رئیس‌جمهور کره‌جنوبی درباره توافق رئیس‌جمهور آمریکا برای دیدار با رهبر کره‌شمالی را تایید کرد.
البته کاخ سفید اعلام کرده که دیدار رئیس‌جمهور آمریکا با رهبر کره‌شمالی، در «مکان و زمانی که بعدا مشخص خواهد شد»، انجام می‌گیرد.پیشتر مقام ارشد کره جنوبی گفته بود که ترامپ موافقت کرده در ماه می با رهبر کره‌شمالی دیدار کند. این مقام البته اشاره‌ای به مکان این دیدار احتمالی نکرد. رئیس دفتر امنیتی رئیس‌جمهور کره جنوبی که به واشنگتن سفر و با مقام‌های ارشد آمریکایی دیدار کرده، بامداد دیروزدر مقابل خبرنگاران از توافق ترامپ برای دیدار با رهبر کره‌شمالی خبر داده بود. او گفت: «به رئیس‌جمهور ترامپ گفتم رهبر کره‌شمالی آماده دیدار با رئیس‌جمهور آمریکا در اسرع وقت است و رئیس‌جمهور ترامپ گفت که او در ماه می با کیم جونگ اون به منظور خلع سلاح اتمی دائمی(کره‌شمالی) دیدار خواهد کرد».
رئیس‌جمهور آمریکا ضمن تأکید بر ادامه «تحریم‌ها علیه کره‌شمالی تا زمان حصول به توافق نهایی» با این کشور، گفت که پیشرفت زیادی حاصل و برای دیدار با رهبر این کشور برنامه‌ریزی شده است. رئیس دفتر امنیتی رئیس جمهور کره‌جنوبی در اظهاراتی کوتاه پس از دیدار با مقام‌های واشنگتن در کاخ سفید، از آمادگی رئیس‌جمهور آمریکا برای دیدار با رهبر کره‌شمالی خبر داد. دور اول گفت‌و‌گوها با اعزام هیات عالی رتبه کره‌شمالی به کره‌جنوبی برای شرکت در افتتاحیه مسابقات المپیک زمستانی صورت گرفت که در آن خواهر رهبر این کشور و رئیس پرزیدیوم کره‌شمالی به کره‌جنوبی سفر و با رئیس‌جمهور این کشور دیدار کردند.
از سوی دیگر شبکه آمریکایی در خبری کوتاه به نقل از یک منبع دیپلماتیک خارجی گزارش داد: هیات اعزامی کره‌جنوبی، نامه رهبر کره‌شمالی را به آمریکا تحویل داد. «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا که سفر خود به چند کشور آفریقایی را آغاز کرده، در کنفرانسی خبری مشترک با «موسی فکی محمد» رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا در آدیس ‌آبابا پایتخت اتیوپی شرکت کرد.تیلرسون در این کنفرانس اعلام کرد: کشورهای آفریقایی می‌توانند از ما برای تشویق کره شمالی به خلع سلاح حمایت کنند. لازم به ذکر است منابع روسی اعلام کردند که «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در جریان سفر به آفریقا و در اتیوپی، دیداری با «رکس تیلرسون» همتای آمریکایی خود نداشت.
این مذاکرات در حالی مطرح می‌شود که آمریکا رویکرد تقابلی با اقتصاد جهانی را نیز ادامه می‌دهد چنانکه رئیس‌جمهور آمریکا فرمان اجرایی افزایش تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد به آمریکا را امضا کرد؛ اقدامی که پیش از این مقام‌های بین‌المللی درباره آن هشدار داده بودند. علی رغم هشدارهای بین‌المللی درباره احتمال آغاز «جنگ تجاری» در نتیجه اقدام آمریکا در افزایش تعرفه‌های واردات آلومینیوم و فولاد، دونالد ترامپ فرمان اجرایی برای انجام این کار را امضا کرد.
ترامپ که از همان زمان انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶، از توافقات تجاری آمریکا با دیگر کشورها به عنوان ضرباتی مهلک بر ساختار تولید داخلی کشورش یاد می‌کرد، هفته گذشته گفته بود که تعرفه واردات فولاد را به ۲۵ درصد و تعرفه واردات آلومینیوم را به ۱۰ درصد خواهد رساند.
آمریکا بزرگ‌ترین واردکننده فولاد جهان است و به تنهایی، ۸ درصد از فولادهای صادراتی دنیا را پذیراست؛ در سال ۲۰۱۶، آمریکا ۱۵ درصد بیشتر از دومین و سومین واردکننده فولاد _ یعنی آلمان و کره جنوبی - فولاد از گمرکات خود ترخیص کرده بود. البته افزایش تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد دو استثنا برداشته است. ترامپ دو کشور کانادا و مکزیک را که شرکای این کشور در توافقنامه «نفتا» هستند، از دایره افزایش تعرفه‌های مذکور مستثنی کرد. هم حزبی‌های ارشد دونالد ترامپ در کنگره این کشور مخالفت خود را با این اقدام اعلام کردند.

کد مطلب: 103608
 
Share/Save/Bookmark