میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
یک شهروند دیگر در تیراندازی مزدوران آل‌خلیفه به شهادت رسید
اعدام مردم بحرین با طناب معامله قرن
اعدام مردم بحرین با طناب معامله قرن
 

تحت حمایت‌های غرب و سکوت نهادهای بین المللی، نیروهای امنیتی بحرین با سرکوب تظاهرات معترضان به اعدام دو جوان معارض شیعی، یک جوان دیگر را هم به قتل رساندند.
«محمد ابراهیم المقداد» جوان بحرینی در جریان سرکوب تظاهرات مردمی در منطقه «البلاد القدیم» به ضرب گلوله نیروهای امنیتی کشته شد. در مناطق مختلف بحرین تظاهراتی در اعتراض به اعدام دو جوان بحرینی برگزار شد.
دولت بحرین شنبه از اعدام دو جوان به نام‌های احمد عیسی الملالی (۲۴ ساله) و «علی محمد العرب» (۲۵ ساله) خبر داد. این دو جوان به قتل یک افسر وزارت کشور در سال ۲۰۱۷ متهم شده و در زندان بشدت شکنجه شده بودند.
مردم خشمگین بحرین به خصوص در منامه پایتخت این کشور، کرباباد، کرانه، المعامیر، ستره، النبیه صالح، المصلی و الدراز به خیابان‌ها آمدند تا اعتراض خود به اعدام دو جوان را اعلام کنند. بحرینی‌ها همچنین در مراسم تشییع پیکر این دو جوان شعار «بالروح بالدم نفدیک یا شهید» (روح و جانم فدای شهید) را سر دادند. بحرینی‌های خشمگین همچنین هشتگ « #اعدام_وطن» را ایجاد کردند که شهروندان بحرینی طی آن اعتراضات خود را به اعدام این دو جوان بیان کردند. آنها فیلمی از تظاهرات شبانه مردمی در حالیکه شمع به دست دارند، را منتشر کردند.
یکی از کاربران نیز تصویری از مادران چند شهید که پیش از این نیز فرزندان آن‌ها اعدام شده است، منتشر کرده و نوشت: آیا چیزی از نفس‌های مطمئنه شنیده‌اید، این تصویر همان است. کاربر دیگری شعر « ظَالِمِی لا تَبتَهِج مَهلا .. مهلا کُل ظُلمٍ قَبلَکم وَلّى .. ولى» (ای ظالم درنگ کن و شادی نکن، ظالمان قبل از شما هم دوره‌شان تمام شد)، اعتراض خود را اینچنین به حکومت بیان اعلام و آن را «ظالم» خواند که دوره‌اش تمام خواهد شد.
شهروند دیگری نیز نوشت: «در کشور من کسانی که مستحق مرگ نیستند به دست کسانی که مستحق مرگ هستند، می‌میرند». رئیس ائتلاف «الفتح» عراق با اشاره به اینکه شهادت دو جوان بحرینی، آغاز پایان رژیم آل خلیفه است، عاقبت حکام این رژیم را مانند دیکتاتورهای معدوم عراق و لیبی دانست.
العامری با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این شیوه‌های جنایتکارانه در حق جوانان بحرین، فقط بر اصرار و پایبندی آنان به اصول و ارزش‌های اسلامی خواهد افزود که آن را از مکتب امام حسین (ع) اموختند.
پایگاه خبری «المعلومه» به نقل از العامری گزارش داد که شهادت این جوانان، «سرآغاز زندگی ابدی این دو جوان عزیر و آغاز حتمی پایان رژیم مزدور و جنایتکار آل خلیفه است».وی اظهار داشت که «پایان این رژیم، مانند پایان تمامی طاغوت‌های امثال صدام و قذافی و سایر خیانکاران و مزدوران [وابسته به] خارج است». اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعدام ۳ شهروند بحرینی را محکوم کرد و از مقامات منامه خواست از تکرار چنین اقدام‌های غیرانسانی جلوگیری کند. این اتحادیه از دولت بحرین خواست صدور حکم اعدام را متوقف کرده و مانع اعدام افراد محکوم شود.
همچنین در کنار حزب الله، مجلس اعلای شیعیان لبنان در بیانیه‎ای اعدام دو جوان معارض بحرین را به شدت محکوم کرد. «عبدالامیر قبلان» رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان، اعدام روز دوشنبه دو جوان مخالف سیاست‌های آل‎خلیفه را «به شدت» محکوم کرد. وی گفت که دو جوان اعدامی بحرین در زمره شهدای مظلومی به شمار می‎روند که منامه آنها را در قالب اعمال سیاست‌های ظالمانه در حق بحرینی‎های خواهان مطالبات مشروع مردم این کشور، به شهادت رسانیده است.
همچنین عضو شورای مرکزی حزب‌الله در واکنش به اعدام دو جوان بحرینی اعلام کرد، این اقدام لکه ننگی بر پیشانی عرب‌ها، مسلمانان و انسانیت است و منامه در حال نمایش سیاست جنایت، سرکوب و تروریسم از پروژه اسرائیلی-آمریکایی است. «نبیل قاووق» عضو شورای مرکزی حزب‌الله در واکنش به این موضوع اعلام کرد: نظام بحرین در حال نمایش سیاست جنایت، سرکوب و تروریسم از پروژه اسرائیلی-آمریکایی است، (این نظام) نظامی است که ملت را به خاطر تخت و تاج می‌کشد.
اعدام جوانان بحرین لکه ننگی بر پیشانی عرب‌ها، مسلمانان و انسانیت است؛ (این نظام) نظامی است که حاضر شده ابزاری برای چاقو زدن به فلسطینی‌ها از پشت باشد و در موقعیت دشمنی با امت اسلام و ائتلاف با دشمن اسرائیلی قرار بگیرد. این عضو حزب‌الله سپس تصریح کرد: خون شهدای جنگ ژوئیه (۲۰۰۶) ثابت کرد که آمریکا تروریستی است، در رأس تروریسم جهان قرار دارد، شریک جنگ علیه لبنان و هر قطره خون ریخته شده است.

کد مطلب: 110105
 
Share/Save/Bookmark