میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۴
 
 
قاسمی در پاسخ به سیاست روز:
سخنان ترامپ درباره ایران بی‌ربط و غلط است
با وجود اینکه نام خبرنگار ما به عنوان نفر اول در فهرست پرسش‌کنندگان درج شده بود اما به عنوان نفر آخر سوال خود را از آقای سخنگو پرسید!
سخنان ترامپ درباره ایران بی‌ربط و غلط است
 

قرار بود جلسه نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه کشورمان رأس ساعت ۱۰:۴۵ روز گذشته برگزار شود که با ۱۵ دقیقه تأخیر این نشست همان ساعت یازده صبح برگزار شد، خبرنگار سیاست روز نیز طبق روال همیشگی یک ساعت زودتر از موعد جلسه در نشست حاضر شد و نامش به عنوان اولین نفر پرسش‌کننده از آقای قاسمی از سوی برگزارکنندگان نشست درج شد، اما در این جلسه به عنوان آخرین نفر آن هم نه در فهرست اصلی بلکه پس از چندین بار درخواست مکرر و اعتراض به اینکه چرا نام وی در فهرست اصلی به عنوان نفر اول برای طرح سوال از آقای قاسمی خوانده نشد، تقریبا آخر جلسه یکی از کارمندان روابط عمومی بر روی کاغذی نام خبرنگار روزنامه را با این عنوان که نام وی از قلم افتاده به دست سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان رساند.
نکته جالب‌تر اینکه خبرنگار ما با وجود چندین‌بار اعتراض نسبت به خوانده نشدن نام رسانه‌اش با وجود درج شدن نامش به عنوان اولین نفر در فهرست پرسش‌کنندگان تنها با پاسخ‌هایی نظیر اینکه احتمالاً آقای قاسمی نام نفر اول را ندیده و یا اینکه ذهنش درگیر سوالات دیگر بوده و اسم شما از قلم افتاده روبه‌رو شد! در آخر نیز هنگامی که نام خبرنگار ما به عنوان آخرین نفر سوال‌کننده مطرح شد سخنگوی وزارت خارجه نیز بیان داشت احتمالا نام شما از قلم افتاده!
البته خبرنگار سیاست روز با وجود قانع نشدن از این اقدام و بی‌توجهی به وقت و حقوق دیگران سوال خود را از آقای قاسمی پرسید! به دور از هرگونه قضاوت و نگاه غرض‌ورزانه توجه به حقوق دیگران و تضییع نکردن حق آنها باید در زمره مهمترین اولویت‌های هر دستگاه و نهاد و یا هر شخص دیگری باشد که امروز این موضوع در مورد خبرنگار روزنامه سیاست روز نادیده گرفته شد!
به نظر می‌رسد دلیل چنین اقدامی هم نشست دو هفته پیش سخنگوی محترم باشد که آقای قاسمی در پاسخ به پرسش خبرنگار سیاست روز گفت که بهتر است دو واحد علوم سیاسی پاس کنید و همین سخن او تیتر روزنامه شد. در هر حال انتطاری که از مسئولین وزارت خارجه می‌رود برخوردهایی به شکل جلسه روز گذشته نیست.
سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری در پاسخ به سوال سیاست روز همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر این ‌که ترامپ در مصاحبه با یکی از شبکه‌های تلویزیونی آمریکا گفته در آینده نزدیک با ایران به عنوان یک بازیگر بد برخورد می‌کنیم و ادعا کرده ایران به کره شمالی کمک مالی می‌کند و این نقض روح برجام است چه پاسخی به این تهدیدات دارید، گفت: مواضعی که در ایالات متحده آمریکا پیرامون بحث هسته‌ای، برجام و مسائل منطقه‌ای و موشکی و دیگر اتهامات ناروایی که به جمهوری اسلامی ایران وارد می‌کنند، وجود دارد سخنان بی‌ربط، باطل و غلطی است که در زمان لازم پاسخ لازم را جمهوری اسلامی ایران خواهد داد.
وی افزود: این یکی از خطاهای استراتژیک دولت جدید آمریکا است که بدون شناخت و آگاهی و خردورزی لازم سخنان بی‌جا و بی‌ربطی را مطرح می‌کند که فکر می‌کنم جهانیان و افکار عمومی جهان کاملا در این خصوص این موضع‌گیری‌ها آگاهی لازم را پیدا کرده و نهایتا این به ضرر منافع مردم امریکا و دولت آمریکا تمام خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین درخصوص اظهارات سردار جعفری و اینکه ایران مسائل منطقه را در جایی غیر از میز مذاکرات حل کند گفت پاسخ آن را قبلا دادم. وی درخصوص عملیات ترکیه در ادلب و موضع ایران گفت: این کار در دستور کار مذاکرات آستانه است و مذاکرات کارشناسی پیرامون همین نوع مسایل تخصصی بررسی می‌شود. امیدوارم در نشست بعدی به نتایجی برسیم. درباره سوریه مشورتها و هماهنگی‌های لازم و به هنگام صورت می‌گیرد و یکدیگر را در جریان آخرین اخبار قرار می‌دهیم.
وی درباره کم‌کاری سفارتخانه‌های ایران در حوزه اقتصادی اظهار داشت: من مخالف این موضوع هستم در هر حوزه‌ای همیشه جای تکامل هست و می‌توانیم در گام‌های بعدی فعال‌تر کنیم اما در شرایط کنونی هم سفارتخانه‌های ایران فعال هستند اما هنوز وضعیت مطلوب نشده که برای آن برنامه‌ریزی شده که طی ماه‌های آینده بهتر خواهد شد.

دری‌اصفهانی عضو هیات برجام نبود
سخنگوی وزارت خارجه درخصوص محکومیت دری‌اصفهانی از اعضای تیم هسته‌ای اظهار داشت: آنچه توسط سخنگوی قوه قضاییه مطرح شده متین است و دراین‌باره اظهارنظری ندارم اما این فرد چندین دهه است برای ارگان‌های جمهوری اسلامی تلاش‌های بسیاری داشته و همکاری‌های زیادی داشته و در برخی نشست‌های کارشناسی برجام ایشان بوده و تلاش‌های مثبتی داشته و گفته می‌شود بازگشت ۱.۷ میلیارد دلار کار ایشان بوده ولی بررسی روابط پنهان افراد کار وزارت خارجه نیست و ارگان‌های دیگر باید این کار را بکنند. ایشان را یکی از ارگان‌ها معرفی کرده بودند و به عنوان مشاور در مقاطعی حضور داشتند در برجام و با بخش اقتصادی برجام همکاری داشتند و عضو هیات برجام نبودند.
سخنگوی وزارت خارجه درخصوص سفر ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه به قم و انتقادات مطرح شده به ایشان در عدم استفاده از حوزه‌های علمیه از سوی علما گفت: در بحث میانمار وزارت خارجه فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه تصمیم‌گیری و نشست نیویورک داشت و اقدامات انسان‌دوستانه داشته که امروز هم بخش دیگری از محموله اعزام خواهد شد. هدف از پیگیری‌ها فشار به دولت میانمار بود تا اقلام به این کشور برود. در این چارچوب وزارت خارجه از سفیر آکریدته که داشت خواستیم به ایران بیاید تا وضعیت بررسی شود و ایشان به همراه رحیم‌پور به قم رفت که اقدامات صورت گرفته مورد تایید علما قرار گرفت و پیشنهاداتی نیز داشتند. ما ارتباط خوبی را با مراجع محترم داریم و از طریق دفتر قم این ارتباط روزانه با بیوت وجود دارد.
قاسمی درخصوص سفر نخست‌وزیر ارمنستان به ایران گفت این سفر انجام شده و دیدارهایی خواهند داشت. مذاکرات درباره روابط دوجانبه و حوزه قفقاز خواهد بود. حوزه قفقاز بسیار مهم است و ما با همه کشورها دیدار و تماس داریم.
وی درباره تبعه ایرانی بازداشت شده در استرالیا گفت وی شهروند ایرانی است و به دلیل برخی اقدامات تجاری در دوران تحریم متهم شده و در زندان است و در وضعیت وخیم و بدی است و آمریکا خواستار استرداد وی شده است. وزارت خارجه از مدت‌ها پیش تلاش‌های لازم را در سطوح مختلف داشته و ما پیگیر هستیم. متاسفانه به همین دلایل واهی آمریکا اتباع ما را مورد پیگرد قرار داده است. وضعیت این خانم وخیم و نگران‌کننده است و ما پیگیر وضعیت ایشان هستیم.
قاسمی درخصوص تعلیق شرکت رنو در ایران در صورت تحریم دوباره ایران گفت درباره چیزی که اتفاق نیفتاده و حدس و گمان است سخن نمی‌گوییم. دولت‌های اروپایی در مقابل آمریکا ایستاده‌اند و قرار است همکاری‌های خود با ایران را ادامه دهند اما باید با احتیاط حرکت کنند.

تغییر موضعی درخصوص برنامه موشکی نداریم
وی درخصوص اظهارنظرها پیرامون تغییر موضع ایران درباره برنامه موشکی گفت: ما هیچگونه تغییر موضعی نداریم و بارها تکرار کرده‌ایم که مسایل موشکی ما بخشی از سیاست‌های دفاعی ماست که هیچگونه مغایرتی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد. ما اجازه ورود و دخالت به سایر دولتها را نخواهیم داد.
سخنگوی وزارت خارجه درخصوص نشست مقامات ایران، ترکیه و عراق در بغداد درخصوص اقلیم و سفر ظریف به اقلیم گفت: در سفر به سلیمانیه هیچ پیامی رد و بدل نشد. هواپیمای ظریف در زمان تشییع فرود آمد و بعد هم جایگاه را ترک کرد و درباره نشست‌های آتی هم هیچ چیز دقیق و روشنی وجود ندارد. وی درباره حضور ظریف در اقلیم و موضوع عدم پرواز به اقلیم از سوی شورای عالی امنیت ملی گفت نقضی صورت نگرفته، سفر ظریف از تهران به بغداد بود و بعد از به سمت سلیمانیه رفت که با مجوز دولت بغداد انجام گرفت و به هنگام بازگشت نیز به نجف رفت و از آنجا به ایران بازگشت.
قاسمی درخصوص تغییرات اخیر در عربستان گفت: این بحث داخلی عربستان است اما اگر این یک سیاست جدی و مستمر باشد که تا کنون از آنها دریغ شده باید از آن استقبال کرد، با توجه به مشکلات عدیده‌ای که در منطقه روبه‌روست از ابزارهای مختلف استفاده می‌کند تا چهره خود را تلطیف کند که شاید این اقدام هم در همین راستا باشد.
سخنگو درخصوص سفر مقامات عراقی به اربیل و مذاکره با بارزانی گفت با توجه به مواضع کلی ما که حفظ تمامیت ارضی است و از قبل بیان کردیم که تنها راه حل مشکلات مذاکره است اگر دولت مرکزی مصمم به این نشست‌ها باشد ما آن را حمایت می‌کنیم. نشست‌های سه جانبه سه کشور حوزه‌های مشخصی را پوشش می‌داده و ما آن حتما ادامه خواهیم داد.
قاسمی درخصوص سفر روسای جمهور ایران و ترکیه به عراق گفت بین سه کشور تماسهای دقیق و مستمری است و درباره تاریخ و نشست نمی‌توانم بیشتر صحبت کنم. وی درباره اظهارات اخیر امانو درباره بند t برجام گفت: در این باره حوزه‌های نظارتی به آن تسری پیدا نمی‌کند. آژانس هشت بار درباره برنامه هسته‌ای ایران گزارش داده و آن را تایید کرده فکر می‌کنم چنین بحث و سازکارهایی وجود ندارد. اگر نیاز به بازرسی یا اقدامی باشد بعد از یادداشت رسمی آژانس، ایران تصمیم می‌گیرد.
سخنگوی وزارت خارجه درخصوص حادثه منا و پیگیری دیه آنها گفت این پرونده باز و در دستور کار است. قاسمی درباره همکاری نزدیک ایران، سوریه و ترکیه و حمایت مسکو از همه پرسی اقلیم گفت با توجه به نوع روابط با مسکو رایزنی‌ها وجود دارد و از دیدگاه‌های طرفین استفاده می‌کنیم. روسیه از تمامیت ارضی عراق حمایت کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه درباره اتهام به ایران در استفاده از نوجوانان افغانستانی در جنگ سوریه گفت این موضوع در ادامه همان ایران هراسی است. این موضوع از اساس غلط است و تکذیب می‌شود. وی درباره پیش‌بینی ظریف درباره برجام گفت: علاقه ندارم جلوتر از وزیر حرکت کنم. یک فضای روانی و پر فشار مشاهده می‌شود که ترامپ پایبندی ایران را به برجام تایید نکند و به کنگره احاله دهد و امیدوارم درایت لازم بوجود آید و تصمیم درستی بگیرند ولی ما شرایط را رصد کرده و تصمیمات لازم را اتخاذ خواهیم کرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درخصوص برجام و مواضع ماکرون گفت: برجام تفاهمی چند جانبه است و با پشتوانه سازمان‌ملل. همه اعضای آن متعهد هستند به حفاظت و بقای برجام. فرانسه با توجه به جایگاه خود به این تفاهم پایبند خواهد بود. تغییرات موضعی در این باره قابل قبول نیست و الیزه با آن آشناست و از شرایط منطقه و موقعیت ایران مطلع است و فکر نمی‌کنم چنین رفتاری داشته باشد.
قاسمی درباره اعزام هیات‌های ایرانی و عربستانی گفت این موضوع در دستور کار هست اما هنوز انجام نشده است. درباره روابط هم نیاز است که عربستان رفتارهای نابخردانه خود در منطقه بخصوص تجاوز به یمن را پایان دهد تا شاید فضایی فراهم شود ولی متاسفانه هنوز این فضا در میان مقامات عربستان دیده نمی‌شود.
وی درباره حضور رئیس ستاد ارتش عراق و ترکیه و همکاری در قبال اقلیم کردستان گفت: در این سفرها موضوعات متعددی از جمله روابط دوجانبه، سوریه و عراق بررسی شد و تفاهماتی صورت گرفت و در صورت نیاز اگر اقداماتی لازم باشد با همکاری دولت بغداد انجام خواهند داد تا امنیت منطقه و حفظ مرزها صورت بگیرد. اگر اقدامی لازم باشد در صورت نیاز و ضرورت اعلام خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه درباره انتصابات در وزارت خارجه نیز گفت این موارد گمانه زنی است.
وی درخصوص قانون مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا در منطقه گفت این قانون در دستور کار قرار دارد.
قاسمی درباره سفر اردوغان به ایران گفت این سفر بسیار موفق بود و توسط مقام معظم رهبری به حضور پذیرفته شد و انشاالله این همکاری‌ها و این روند ادامه خواهد یافت. ایران در سطوح عالی در اجلاس دی ۸ که اواخر مهرماه برگزار می‌شود شرکت خواهد کرد.

کد مطلب: 101303
 
Share/Save/Bookmark