میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۹
 
 
وزیر ارشاد در جمع مدیران سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر:
منظور از تعامل، ساکت کردن منتقدان نیست
باید این حس منتقل شود که نسبت جشنواره فجر با انقلاب، نسبت روشنی است
منظور از تعامل، ساکت کردن منتقدان نیست
 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظارات خود از مسئولان جشنواره ملی فیلم فجر را بیان و در این سخنان بارها به نقش رسانه‌ها و منتقدان اشاره کرد.
سید عباس صالحی در جمع مدیران سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر حضور یافت. او در جمع مدیران و دبیران اجرایی سی‌وششمین جشنواره ملی فیلم فجر، با اظهار خرسندی از اتفاقات جدید در جشنواره گفت: تشکر می‌کنم از جناب مهندس حیدریان و دکتر داروغه‌زاده و تمام کسانی که در این اتفاق بسیار مهم و قابل توجه برای سینما و کشور فعالیت می‌کنند. به طور طبیعی جشنواره‌ها مهم‌اند و جشنواره‌های فجر مهم‌تر هستند. جشنواره سینمایی فجر هم قله جشنواره‌های کشور ما است یعنی اهمیت آن با توجه به ضرایب و از لحاظ جایگاهی که دارد، افزوده می‌شود. به همین جهت افرادی که در دبیرخانه فعالیت می‌کنند، می‌دانند که اهمیت و تاثیرات‌ فجر، با نگاه مضاعفی دیده می‌شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به در معرض دید قرار گرفتن جشنواره توسط مخاطبان و سینماگران، بیان کرد: در بهمن‌ماه، چه کسانی که سینمایی هستند و چه کسانی که سینمایی نیستند به نوعی در فضای سینما و جشنواره فیلم فجر قرار می‌گیرند و به نوعی کل کشور درگیر این جشنواره می‌شود که این کار مدیران جشنواره را دشوارتر می‌کند، حساسیت را افزایش می‌دهد و به دلیل در معرض دیده شدن قرار گرفتن، فشار روحی و روانی و کاری ایجاد می‌کند.
صالحی چند نکته را به مدیران و دبیران جشنواره فیلم فجر متذکر شد و تاکید کرد: دوره مدیریت بافاصله تمام شده است. در گذشته ممکن بود که با این نوع مدیریت اعتدال ایجاد کرد ولی در حال حاضر فضای اجتماعی و ارتباطی ما نوع دیگری از مدیریت را ایجاد کرده است. هر چقدر نزدیک تر باشیم سوءتفاهم‌ها کمتر می‌شود. اصحاب رسانه و منتقدان باید این حس را داشته باشند که می‌توانند به راحتی انتقاد کنند. اینکه ما به اتاق‌های شیشه‌ای نزدیک شویم و فاصله خودمان با مخاطبان را از لحاظ قضاوت‌های مبتنی بر حدس و گمان دور کنیم، کمک می‌کند به اینکه جشنواره سالم‌تر و کم‌حاشیه تر برگزار شود.
او ادامه داد: دستورالعمل‌ها و مقررات، هزینه‌کرد جشنواره و شفاف‌سازی هایی نظیر همین قرعه‌کشی برنامه سینمای رسانه‌ کمک می‌کند تا ۳ ضلع اهالی سینما، مردم و رسانه به ما اعتماد بیشتری کنند. این اعتماد، در اتفاقات پیش‌رو، یک سرمایه اجتماعی برای جشنواره، سازمان سینمایی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، لذا به نظر می‌رسد در این مسیر هر چه بتوانیم بر اتفاقات خوب بیفزاییم، بهتر است و امید می‌رود از کارهای خوبی که انجام می‌شود، کاسته نشود.
صالحی به حرفه‌ای برگزار شدن جشنواره تاکید کرد و گفت: باید به سمتی برویم که جشنواره را از حالت «نمایشگاه فیلم» خارج کنیم. باید به سمتی برویم که جشنواره فیلم فجر در قالب یک فستیوال سینمایی پیش برود و در حقیقت، شأن جشنواره را حفظ کنیم و از بازار نمایش فیلم، فاصله بگیریم و شأن و جایگاه سینما را حفظ کنیم.
او افزود: شاخصه‌ها و نکاتی وجود دارد که ما بر اساس آنها، بتوانیم فکرهای بیشتری برای سال‌های آینده داشته باشیم و به این بیندیشیم که چگونه می‌توان جشنواره فیلم فجر را به عنوان یک فستیوال معتبر منطقه‌ای و جهانی مطرح کرد. باید با این نگاه به سمت جشنواره فیلم فجر حرکت کنیم. صرفا هم قرار نیست با نگاه شورآفرینی و هیجان‌سازی و عمومی‌سازی حرکت کنیم. ما می‌خواهیم فجر، به عنوان یک فستیوال معتبر سینمایی در منطقه و بعد در بعد جهانی مطرح شود. حال باید بررسی کرد که چگونه می‌توان قدم به قدم، به این شاخصه‌ها افزود. باید به گونه‌ای حرکت کنیم که به این دلخوش نباشیم که هزاران نفر و میلیون‌ها نفر به جشنواره می‌آیند و می‌روند و به این برسیم که جشنواره فجر، در حوزه سینما تفسیر بخصوصی دارد و ما با آن چیزی که باید باشد و هستیم، فاصله‌ داریم.
صالحی‌ ادامه داد: حق سینمای ایران است که یک فستیوال مهم و جهانی داشته باشد. ما باید برای گام‌هایی که سال بعد طی می‌شود، چشم‌اندازی را ترسیم کنیم. اگر بحث حضور در بازارهای جهانی، مشارکت بین‌المللی، ارتباط فعال دیپلماسی فرهنگی از طریق سینما مطرح است، یکی از موضوعات این است که به برگزاری یک فستیوال حرفه‌ای نزدیک شویم و اگر یک فستیوال خوب را داشته باشیم، می‌توانیم این چشم‌انداز بین‌المللی را برقرار کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تعامل خوب با رسانه‌ها، اذعان کرد: تعامل و ارتباط خوب با رسانه‌ها بخشی از برگزاری فستیوال و جشنواره‌ها است. یعنی هنر ارتباط با رسانه‌ها را باید داشته باشیم و به نظر می‌رسد هر مقدار ظرفیت خودمان را در تعامل خوب با رسانه‌ها و منتقدان سینمایی بالا ببریم، برپایی جشنواره را قوی‌تر می‌کند. البته منظور از تعامل، به طور کامل، تعریف و تمجید از برنامه‌ها نیست یا اینکه بخواهیم منتقدی را ساکت کنیم. باید این رابطه را کامل کنیم و این رابطه، چرخ پنجم این حرکت باشد.
صالحی با اشاره به اهمیت روابط عمومی و دبیرخانه جشنواره فیلم فجر گفت: کل سیستم‌ جشنواره باید به گونه‌ای در کنار هم قرار بگیرند تا تعامل حداکثری مثبت با رسانه‌ها را داشته باشیم و آنان را با این اتفاق بزرگ فرهنگی و هنری که تقریبا مشابه ندارد، همراه کنیم. رسانه‌ها باید حس کنند ضلع مهم این جشنواره هستند. فکر نکنند بیرون گود هستند و به همین دلیل، بخواهند صرفا از جشنواره مچ‌گیری کنند. واقعا به این قضیه واقف باشند که در متن هستند و این موضوع را با تمام وجود حس کنند.
وی ادامه داد: رویکرد ما به گونه‌ای باشد که فعالان رسانه را با این جشنواره همراه کنیم تا با آن همذات‌پنداری کنند و ما را در برگزاری جشنواره همراهی کنند. رسانه‌ها نباید حس کنند که خبرها را باید غیررسمی دنبال کنند. رسانه باید احساس صداقت و امنیت کند. زمانی‌که حس اعتماد رسانه برانگیخته شود، گرایش عمومی را نسبت به جشنواره برمی‌انگیزد.
او افزود: جشنواره فیلم فجر در ایران، جشنواره محل توجه مردم است و بخش‌های زیادی از مردم به آن متصل می‌شود. اینکه ما میلیون‌ها نفر را به میهمانی دعوت کنیم، آنها انتظار دارند که میزبانان خوبی باشیم پس نظم، خدمت‌رسانی، حرمت و احترام و بحث‌های مختلف باید رعایت شود به نوعی مردم باید حس کنند که به آنها حرمت‌گذاری شده است.
صالحی گفت: با توجه به اینکه جشنواره، کلمه فجر و انقلاب را دارد و امسال هم چهلمین سالگرد انقلاب است باید این حس منتقل شود که نسبت جشنواره فجر با انقلاب، نسبت روشنی است. زمانی که ما از نسبت روشن صحبت می‌کنیم نه اینکه به عنوان کاری پروپاگاندا انجام شود، خیر! به گونه‌ای که در روح ظهور و بروز داشته باشد و احساس شود که این جشنواره انقلاب است. وقتی ما از انقلاب حرف می‌زنیم با همه اجزای آن نظیر انسانی بودن، دینی بودن و ... که دارد، باید همراه باشد. امسال جشنواره فیلم فجر، هم در حوزه تبلیغات و هم حوزه شعائری که دارد می‌تواند در حوزه باطنی هم حرکت کرد. راه‌اندازی دوباره بخش تجلی اراده ملی اتفاق بسیار خوبی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: باید به این نکته که چه باید کرد تا به جوهره انقلاب اسلامی یعنی انسانیت، اخلاق‌مداری، فضائل اخلاقی توجه بیشتری کرد. جشنواره فجر انقلاب، باید فرصتی باشد تا جامعه ایرانی، انسانی‌تر، اخلاقی‌تر و معنوی‌تر بیندیشد و عمل کند. این فرصت چند میلیونی و فضای اجتماعی که ایجاد می‌کند، باید مقدمه‌ای برای زندگی اخلاقی، انسانی و معنوی بهتر باشد.
در این نشست، مدیران بخش‌های مختلف سی و ششمین جشنواره فیلم فجر نیز به ارایه گزارشی از فعالیت‌های انجام شده پرداختند.

کد مطلب: 102717
 
Share/Save/Bookmark