میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۵۶
 
 
بازی کی‌یف در زمین آمریکا بار دیگر بحران‌ساز شد
صف‌آرایی مسکو و ناتو در زمین اوکراین
صف‌آرایی مسکو و ناتو در زمین اوکراین
 

اعلام حمایت بایدن از سیاست‌های ضد روسی اوکراین فضای تنش میان مسکو و غرب را تشدید کرده و آن را به صف آرایی نظامی در برابر هم سوق داده است چنانکه پیمان آتلانتیک شمالی از حضور نظامی روسیه در مرز اوکراین ابراز نگرانی کرده و از احتمال اعزام نیرو به این کشور خبر می دهد حال آنکه مسکو به این موضوع واکنش شدیدی نشان داد.
اوکراین از انقلاب نارنجی ۲۰۰۶ تا به امروز به یکی از کانون‌های اصلی تنش میان مسکو و غرب مبدل شده است چنانکه در نهایت نیز آتش این تنش کریمه را گرفت و روسیه بار دیگر این منطقه را به خاک خود الحاق کرد. در همین حال دخالت‌های نظامی آمریکا در اوکراین عملا این کشور را به چند پاره تقسیم کرده است در حالی که مقامات جدید این کشور نیز به هشدارهای دلبستگان قلبی کی یف به وعده‌های غرب همچون خانم تیموشنکو را رسما اذعان می کند اروپا و امریکا هرگز به وعده‌های خود عمل نکرده‌اند، نادیده گرفته و به بازی در زمین غرب ادامه می دهند. روندی که بار دیگر در روزهای اخیر به تنش در منطقه و تقابل روسیه و غرب منجر شده که قربانی نهایی آن نیز امنیت و منافع اوکراین است. روسیه به ناتو درباره هرگونه اعزام نیرو به اوکراین هشدار داد و گفت تنها نتیجه چنین اقدامی تشدید تنش خواهد بود.
اخطار مسکو واکنشی است به ابراز نگرانی پیمان آتلانتیک شمالی از افزایش حضور نظامی روسیه در مرزهای مجاور با منطقه شرق اوکراین.منطقه دونباس اوکراین درگیر تنش‌های جدایی‌طلبانه است و روسیه پیشتر گفته بود هرگونه تشدید تنش در این بخش به نابودی اوکراین منجر خواهد شد. به گفته مسکو، تشدید حضور نظامی روسیه در مرز با اوکراین جنبه دفاعی دارد و تهدیدی علیه هیچکس نیست.در همین راستا، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین، نیروهای اوکراین را به انجام اقدامات تحریک‌آمیز در شرق این کشور متهم کرد.این در حالی است که اوکراین این هفته مسکو را به صف آرایی در مرز مشترک متهم کرد و مدعی شد که جدایی طلبان طرفدار روسیه به طور سیستماتیک آتش بس در شرق اوکراین را نقض می‌کنند.پیشتر، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه هم گفته بود: هرگونه تلاش جدید برای به راه انداختن جنگ در منطقه دونباس ممکن است به نابودی اوکراین ختم شود.
وی در ادامه افزود: ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو می‌گوید روسیه از همکاری با شورای روسیه-ناتو امتناع می‌کند. ما از همکاری امتناع نمی‌کنیم ولی آنجا نمی‌نشینیم که درباره اوکراین بشنویم.لاوروف در نهایت گفت: اوکراین به ناتو ربطی ندارد. با این حال، هنگامی که بحث شورای روسیه-ناتو پیش می‌آید، همواره اصرار دارند اولین موضوع، اوکراین باشد.
رئیس جمهوری آمریکا در نخستین مذاکره تلفنی با همتای اوکراینی خود، به او اطمینان داد که واشنگتن از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین در برابر اقدامات تهاجمی از جانب روسیه حمایت خواهد کرد.دفتر مطبوعاتی کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در نخستین مذاکره تلفنی خود با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، حمایت واشنگتن از حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور را مورد تأیید قرار داد.طبق اطلاعات کاخ سفید، در این گفت‌وگوی تلفنی، رئیس جمهور بایدن بار دیگر حمایت ایالات متحده از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین در شرایط ادامه اقدامات تهاجمی از جانب روسیه در رابطه با اوضاع منطقه دونباس و شبه جزیره کریمه را مورد تأکید قرار داده و گفت که دولت جدید آمریکا متعهد به احیای مشارکت راهبردی در حمایت از طرح زلنسکی برای مبارزه با فساد مالی و تحقق برنامه اصلاحات اساسی در اوکراین، در جهت تضمین عدالت، امنیت و شکوفایی این کشور است. همزمان با این مذاکرات سازمان پلیس جمهوری خودخوانده لوگانسک در شرق اوکراین از گلوله باران مواضع نیروهای این منطقه توسط ارتش اوکراین با توپخانه سنگین خبر داد.ارتش اوکراین با استفاده از توپ های ۱۲۲ میلیمتری، مناطقی در لوگانسک را گلوله باران کرد.

کد مطلب: 117513
 
Share/Save/Bookmark