میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۸
 
 
وقتی اروپا برای انجام اقدامات عملی وقت‌کشی می‌کند
دست خالی قاره سبز در قبال برجام
دست خالی قاره سبز در قبال برجام
 

نشست وین تنها با یک بیانیه آن هم تقریبا بعد از یک ساعت رایزنی میان وزرای خارجی ایران و ۱+۴ در حالی به کار خود پایان داد که به عقیده محافل سیاسی و رسانه‌ای، خروجی این گفت‌وگو نتیجه قابل قبولی برای تهران نداشت و انتظارات ملت ایران در بسته پیشنهادی اروپا آنطور که باید بر آورده نشده بود؛ حتی نمایندگان ملت نیز بر خالی بودن دست قاره سبز در مواجه با برجام اذعان دارند و معتقدند اروپا دنباله‌روی سیاست‌های آمریکا است و از خود برای تصمیم‌گیری در قبال توافق نامه برجام اختیاری ندارد.

اروپا برای رسیدن به خواسته‌هایش برجام را معلق نگه داشته
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اعتقاد دارد اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا دستشان خالی است و هم‌اکنون نیز برجام را معلق نگه داشته‌اند تا منافع اقتصادی برای کشورمان حاصل نشود.
ابوالفضل ابوترابی در این خصوص گفت: متاسفانه طبق مطالب حاصله، اروپایی‌ها دستشان خالی است و نتوانسته‌اند امتیازاتی را مدنظر قرار دهند که برای کشورمان مفید باشد.
نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس با اشاره به اینکه غربی‌ها چندین سال متوالی کشورمان را درگیر مذاکرات هسته‌ای کردند، اظهار کرد: بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت هم اکنون نیز برجام را معلق نگه داشته‌اند تا منافع اقتصادی برای کشورمان حاصل نشود و در این بین بتوانند با چانه زنی بر روی مسائل از فرصت‌ها به نفع خودشان بهره ببرند.
وی با بیان اینکه برجام اروپایی نمی‌تواند راهگشای رفع تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باشد، ادامه داد: بنابراین به نظر می‌رسد دولت بیش از اینکه بر روی مذاکرات تمرکز کند، باید به سمت تقویت ظرفیت‌های داخلی در عرصه‌های مختلف حرکت کند تا از این طریق بتوان با هجمه‌های دشمنان مواجه شد.
این نماینده مجلس ضمن اشاره به اینکه در بند هشتم بیانیه پایانی وین به تعهداتی اشاره شده که تضمینی برای تحقق آنها وجود ندارد، تصریح کرد: طرف اروپایی باید بداند که دیگر وقت ابراز نظر گذشته و اگر به دنبال باقی ماند توافق هسته‌ای هستند، باید منافع ایران اسلامی را تامین کنند.
ابوترابی با اشاره به اینکه تحمل و بازگشت تحریم‌ها و همچنین اجرای همزمان محدودیت‌های برجام قابل پذیرش نیست، خاطرنشان کرد: می‌توان اذعان کرد که خروج آمریکا از برجام یکی از مصداق‌های منفعت‌طلبی این کشور است از این‌رو کشورهایی مانند آلمان، انگلیس و فرانسه نیز بر این اساس دست به اقداماتشان می‌زنند و مسئولان وزارت امور خارجه نباید این مهم را فراموش کنند.

اروپا اقدام عینی در قبال برجام انجام نداده است
عضو هیأت رئیسه مجلس اعتقاد دارد برچیده شدن تحریم‌ها هدف اصلی پذیرش برجام بود اما اکنون اروپا اقدام عینی در این راستا انجام نداده‌اند.
سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این‌باره گفت: اروپایی‌ها بعد از خروج آمریکا از برجام هیچ تعهد عملی مبنی بر تامین و تضمین منافع کشورمان ارائه نکرده‌اند از این‌رو مشاهده می‌شود در آخرین نشستی که با حضور وزیران خارجه کشورهای مربوطه در وین برگزار شد، صرفا بیانیه صادر شد.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برچیده شدن تحریم‌ها از جمله اهداف اصلی پذیرش توافقنامه برجام از سوی جمهوری اسلامی ایران بوده است، اظهار کرد: بر این اساس از بین رفتن تحریم‌ها باید برای مردم کشورمان عینی شود در حالی که اروپایی‌ها در نشست وین حرف‌های پرسروصدایی زدند اما در واقع بیانیه‌شان خالی از تضمین است.
وی با اشاره به اینکه بازگشت درآمدهای نفتی به کشور و همچنین تضمین فروش نفت و گاز ایران از جمله نکات مدنظر برای ادامه فعالیت برجام است، ادامه داد: در این بین به نظر می‌رسد اروپایی‌ها باید خط اعتباری را با کشورمان راه اندازی کنند تا امور مالی و بانکی به سهولت انجام شود و در این راستا تحریم‌های ایالات متحده کارساز نشود.
این نماینده مردم در مجلس با اشاره به اینکه باز ماندن سوئیفت نیز از دیگر نکاتی است که اروپایی‌ها باید آن را تضمین کنند، تصریح کرد: بر این اساس باید اذعان کرد صرف محکوم کردن اقدامات آمریکا برای کشورمان نفعی ندارد زیرا برای فردی مانند ترامپ که هم اکنون از معاهده‌های بین‌المللی مختلف خارج شده چنین رویکردهای سیاسی اروپا اهمیت ندارد.
قاضی‌زاده هاشمی ضمن تاکید بر اینکه متاسفانه برخی کشورهای اروپایی نمی‌توانند مستقل از ایالات متحده تصمیم‌گیری کنند، خاطرنشان کرد: بنابراین برای اینکه قاره سبز نشان دهد مستقل از آمریکا است، می‌تواند بانک‌های مرکزی اروپا را ملزم به رابطه مستقیم با ایران کند تا از این طریق تحریم‌ها آسیبی به سرمایه‌گذاری‌ها و تجارت بین کشورهای عضو اتحادیه و ایران اسلامی وارد نکند.

به نظر نمی‌رسد اروپایی‌ها بخواهند مذاکرات به نتیجه مطلوب برسد
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس اعتقاد دارد تعهدات اعلامی اروپایی‌ها در بیانیه نشست وین در واقع نوعی توجیه بوده و الزام‌آور نیست از این‌رو منافع کشورمان تامین نخواهد شد.
حسینعلی حاجی‌دلیگانی نیز گفت: باید اذعان کرد که بیانیه صرفا مربوط به اعلام موضع طرف‌های مقابل در یک توافقنامه است و به نوعی الزام‌آور نیست. وی با اشاره به اینکه برخی از محورهای مورد نظر کشورمان در قالب تعهد اروپایی‌ها در بیاینه پایانی نشست وین ذکر شده اما باید یادآور شد که الزامی برای اجرای آن درنظر گرفته نشده است، اظهارکرد: بنابراین مسئولان و مذاکره کنندگان عرصه دیپلماسی کشورمان ابتدا باید برای تحقق منافع کشورمان در راستای ادامه فعالیت برجام، ضمانت‌های مشخص و دقیق از کشورهای اروپایی دریافت کنند.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه امروزه شاهد هستیم توافقنامه‌های چندجانبه مانند برجام به دلیل بدعهدی برخی کشورها لغو شد، ادامه داد: بنابراین انگلیس، آلمان و فرانسه باید مصداق‌های مشهود و ابزارهایی برای اجرای مفاد و بندهای برجام پیش‌بینی کنند و به کشورمان ارائه کنند نه اینکه در بیانیه صرفا اعلام اراده سیاسی برای فعالیت با ایران کنند.
حاجی‌دلیگانی در ادامه تصریح کرد: بر این اساس می‌توان در صدور بیانیه مشاهده کرد صرفا توجیهاتی برای ادامه فعالیت برجام ارائه شده است؛ از این‌رو توصیه‌های اروپایی‌ها برای تامین منافع کشورمان اثربخش نخواهد بود.

کد مطلب: 105110
 
Share/Save/Bookmark