میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
عادل الجبیر: بشار اسد در قدرت باقی می‎ماند و امکان کنار زدن او نیست
سعودی‌ تسلیم سوریه
سعودی‌ تسلیم سوریه
 

همزمان با آشکار شدن ناکامی سعودی در بهره‌گیری از تروریسم علیه سوریه و عراق، معارضان سوریه به نقل از وزیر خارجه عربستان سعودی اعلام کردند که «عادل الجبیر» به هیأت عالی مذاکره‌کنندگان معارضان گفته که بشار اسد در قدرت باقی می‎ماند و اکنون امکان کنار زدن او نیست.
هیأت عالی مذاکره‌کننده معارضان سوریه (هیأت ریاض) اعلام کرد که وزیر خارجه عربستان از آنان خواسته که باید با دیدگاهی جدید وارد مذاکرات آتی شوند و این دیدگاه منطبق بر واقعیت‌ها باشد. وبگاه شبکه ماهواره‌ای «الجسر» وابسته به معارضان سوریه گزارش کرد، عادل‌الجبیر در دیداری که روز سوم اوت با نمایندگان هیأت عالی مذاکره‌کنندگان معارضان انجام داده به آنها گفته که بشار اسد در قدرت باقی است و اکنون امکان کنار زدن او نیست و باید طبق این واقعیت وارد مذاکرات آتی شد.
عادل‌الجبیر گفته که «ورود به مذاکرات براساس دیدگاهی جدید که منطبق بر واقعیت‌های میدانی و وضعیت بین‌المللی جدید باشد، ضرورت دارد». او همچنین هشدار داده که اگر معارضان خود را با این دیدگاه منطبق نکنند، «قدرت‌های بزرگ شاید به دنبال راهکاری خارج از معارضه بگردند». شبکه خبری روسیا الیوم، نیز این خبر را به نقل از معارضان منعکس کرده است. وبگاه الجسر افزود، این مطلب در نامه هیأت عالی منعکس شده و در آن آمده که وزیر خارجه عربستان، کناره‌گیری اسد از قدرت را بعید دانسته و گفته که «واقعیت‌های میدانی نشان می‌دهد که خروج او [اسد] از قدرت در ابتدای مرحله انتقالی ممکن نیست. ما باید مدت حضور او در مرحله انتقالی و میزان اختیاراتش را در آن مرحله بررسی کنیم».
طبق همین مسئله، عادل‌الجبیر از معارضه مقیم ریاض خواسته که با دیدگاهی جدید وارد مذکرات شود. الجبیر گفته که کشورش «با قدرت از معارضه مسکو و قاهره دعوت کرده که به ریاض بیاییند و در نشستی جدید، تشکیل هیئتی مشترک (و فراگیر) را بررسی کنند و پیشنهاد کرده که در ماه اکتبر، نشستی در ریاض برگزار شود».
پیشتر آمریکا، فرانسه و بعد از آنان ترکیه به این واقعیت تن داده بودند که با حمایت از گروه‌های مسلح تروریستی که برخی از آنان را «معارضه مسلح میانه‌رو» می‌خوانند، نمی‌توانند دولت سوریه را که مورد حمایت ایران، مقاومت و روسیه است، سرنگون کنند.
عربستان دیرتر از این کشورها به این واقعیت اذعان کرده است و در مذاکرات ژنو اصرار کرده بود که اسد از قدرت کنار برود. پیشتر عادل‌الجبیر که بتازگی در منصب وزیر خارجه عربستان منصوب شده بود، مکرر تکرار کرده بود که اسد چه بخواهد چه نخواهد باید از قدرت کنار برود اما اکنون اذعان کرده است که اسد در قدرت باقی است. وبگاه الجسر همچنین فاش کرده که «ریاض حجاب» رئیس هیئت عالی مذاکره‌کننده به عادل‌الجبیر گفته که «به دلیل علل داخلی، معارضه در حالتی از سرخوردگی [و ناکامی] به سر می‌برد» و این احتمال وجود دارد که خود او [ریاض حجاب] به دلیل مشکلات سلامتی خود از این منصب (ریاست هیأت) کناره‌گیری کند.
در این میان رئیس‌جمهور ترکیه نسبت به قریب‌الوقوع بودن عملیات نظامی جدید در شمال سوریه هشدار داد. «رجب طیب اردوغان» ساعات پایانی شنبه هشدار داد عملیات نظامی زمینی مجدد در سوریه، قریب‌الوقوع است.اردوغان طی سخنرانی در مراسم افتتاح استادیوم ورزشی در استان «ملطیه» گفت: «ما مصمم هستیم خنجری را که به قلب پروژه تروریسم در جریان عملیات سپر فرات وارد کردیم، با اقدامات جدید، عمیق‌تر کنیم.» رئیس‌جمهور ترکیه همچنین بازهم از حمایت تسلیحاتی واشنگتن از کُردهای سوریه و همچنین عملیاتی که برای آزادسازی «رقه» به همکاری کُردها آغاز کرده، شدیدا انتقاد کرد.
همزمان با این اظهارات اردوغان، ارتش ترکیه حضور نظامی در مرز با سوریه را به‌وسیله اعزام تعداد بیشتری نیرو تقویت کرد. ترکیه حدود یک سال قبل عملیات تجاوزکارانه‌ای را به بهانه مبارزه با داعش اما با هدف عقب ‌راندن نیروهای شبه‌نظامی کُرد از مناطق شمالی سوریه، آغاز کرده و با تصرف نزدیک به ۵ هزار کیلومترمربع، آن مناطق را در اختیار تروریست‌های ارتش آزاد قرار داد.
لازم به ذکر است وزارت خارجه روسیه از دیدار وزرای خارجه روسیه و ترکیه در حاشیه اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو «آسه‌آن» در فیلیپین و گفت‌وگوی مفصل آنها درباره تحولات سوریه خبر داد.
خبر دیگر آنکه ساکنان دو شهرک شیعه‎نشین «الفوعه» و «کفریا» واقع در شمال ادلب سوریه برای بیست و چهارمین روز متوالی تحصن کرده و خواستار رفع محاصره و ورود کمک‌های انسان دوستانه شدند. اهالی «الفوعه» و «کفریا» واقع در ریف شمالی ادلب برای بیست و چهارمین روز متوالی در اعتراض به ادامه محاصره این دو شهرک شیعه‎نشین سوریه تحصن کردند. یک گروه ناظران وابسته به معارضان سوری از تسلط نیروهای ارتش و مقاومت سوریه بر آخرین پایگاه داعش در استان «حمص» خبر داد.

کد مطلب: 100369
 
Share/Save/Bookmark