میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۲
 
 
جناح یکدست دور یک میز
حال گونه‌های نادر پردیسان با هر شهردار تغییر می‌کند

روز گذشته دولتی‌ها با شهردار جدید تهران برای نجات پردیسان بر سر یک میز ‌نشستند و تفاهم‌نامه بهسازی پارک طبیعت پردیسان را امضا کردند. کاری که سال‌ها شهردار قبلی تهران خواست و خانم رئیس هر زمان بهانه‌ای آورد.
در زمان شهرداری محمدباقر قالیباف، بارها شهرداری به محیط‌زیست اعلام کرد پردیسان در حال نابودی است. شهرداری وقت چندین‌بار پیشنهاد داد که نگهداشت پارک را به شهرداری بسپارند و مدیریت پارک با خود محیط‌زیست باشد ولی دولتی‌ها نپذیرفتند و هر دفعه خانم رئیس محیط‌زیست بهانه‌ای آورد.
در حال حاضر با تغییر مدیریت شهرداری و تغییر رئیس محیط‌زیست، محیط‌زیست خواستار کمک شهرداری برای احیای پردیسان شده است و قرار شد که تفاهم‌نامه احیای پارک طبیعت پردیسان با حضور عیسی کلانتری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست و محمدعلی نجفی شهردار تهران، در سازمان حفاظت محیط‌زیست امضا شود.

به عقب بر می‌گردیم
کل عرصه پارک‌پردیسان تحت مالکیت دولت و بخش‌هایی از آن - حدود ۱۷۰ هکتار - نیز در مالکیت مستقیم سازمان حفاظت از محیط‌زیست قرار دارد. به گفته رحمت‌الله حافظی، عضو شورای چهارم شهر تهران، درخواست مدیریت شهری برای واگذاری حق بهره‌برداری از این پارک با هدف کاهش آلودگی هوای تهران و گسترش سرانه فضای سبز شهر با استفاده از ظرفیت بالقوه موجود در زمین‌های بایر پارک پردیسان و کاشت درختان سازگار با محیط‌زیست تهران بود.
اما دو ماه بعد از ارسال این درخواست در آخرین روزهای سال ۹۳، حافظی رئیس کمیسیون سلامت شورای چهارم شهر تهران از بی‌جواب ماندن نامه شورا به دفتر ریاست ‌جمهوری بابت صدور مجوز تبدیل «پارک پردیسان» به «پالایشگاه تصفیه هوای پایتخت» خبر داد و عنوان کرد: توپ تصفیه هوای تهران در زمین سازمان حفاظت از محیط‌زیست متوقف شده است.
نهایتا معصومه ابتکار رئیس وقت سازمان حفاظت از محیط‌زیست اعلام کرد: واگذاری پارک پردیسان ممکن نیست.
قالیباف شهردار وقت تهران نیز گفته بود او درخصوص درخواست مدیریت شهری برای واگذاری حق بهره‌برداری از پارک پردیسان گفت: براساس مصوبه شورای شهر پارک پردیسان باید به شهرداری تهران واگذار شود، ولی به دنبال تملک آن نیستیم؛ بلکه قصد رونق دادن به آن و آباد کردن این پارک را داریم تا از آن استفاده عمومی شود.
آقاخانی استاد دانشگاه هم در آن زمان نامه‌ای به حقانی عضو شورای اسلامی چهارم شهر تهران نوشت و گفت: من پردیسان را تکه‌ای از هویت طبیعی تهران می‌دانم. من از اینکه هنوز چند بوته از گیاه بومی تهران به نام Haplophyllum rubro-tinctm در پارک رویش دارد، می‌توانم به شاگردانم (که فرزندان خود شما هستند) حضور یک گونه بومی در حال انقراض را نشان دهم. حفظ آن گیاه توسط سازمان محیط‌زیست از صدها یوزپلنگ مهمتر و واجب‌تر و سهل‌تر است. چون حفظ یوزپلنگ در پهنه وسیع ایران کاری بس دشوار است، ولی حفظ این گیاه فقط یک اقدام ساده می‌خواهد.
حال نمی‌دانم چطور زمان شهردار قبل این گونه‌ها منقرض می‌شد ولی در زمان شهردار فعلی این گونه‌های نادر منقرض نمی‌شود. جالب است قبلا واگذاری پردیسان به شهرداری بود و حال واژه تغییر پیدا کرده و شده احیای پردیسان. به هر حال امیدواریم این پارک از وضع موجود نجات پیدا کند و یکی از ریه‌های تنفسی شهر شود.
در سال‌های اخیر نجات پردیسان در گروه مسایل سیاسی بود. حال دولتی‌ها با روی کار آمدن نجفی که از خودشان است خواستار نجات این پارک که در آستانه نابودی است، شدند.(فارس)
مراسم تفاهم‌نامه بهسازی پارک طبیعت پردیسان صبح دیروز میان سازمان محیط‌زیست و شهرداری تهران به امضا رسید.
عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به دستور اکید شهردار تهران برای به ثمر رسیدن تفاهم درخصوص پارک پردیسان گفت: پارک پردیسان، پارک شهر تهران هم هست، اما متأسفانه به دلیل اینکه سازمان محیط‌زیست، یک سازمان فقیر و مستضعف بوده و کل بودجه سازمان حفاظت محیط‌زیست کمتر از بودجه یک ناحیه از شهرداری است از پس اداره این پارک به‌تنهایی برنمی‌آید. وی با بیان اینکه بودجه سال‌جاری سازمان حفاظت محیط‌زیست ۵۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: این بودجه کمتر از ۳ درصد از بودجه شهرداری تهران است.
وی پارک پردیسان را ریه تهران دانست و گفت: باوجود این اهمیت اما وضعیت مالی سازمان محیط‌زیست اجازه رسیدگی به این پارک را نمی‌دهد و پارک در حال از بین رفتن است.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به سابقه تاریخی این پارک گفت: اولین درخت در پارک پردیسان به‌دست مقام معظم رهبری در سال ۶۷ کاشته شد و قرار شد این پارک به‌عنوان پارک سازمان حفاظت محیط‌زیست ثبت شود. وی با اشاره به طرحی که پیش از انقلاب برای این پارک در نظر گرفته شده بود،‌ اظهار داشت: امکان اجرای کامل این طرح وجود نداشت و به همین دلیل طرح جدید در دهه ۷۰ برای پارک مصوب شد که تابه‌حال متوقف مانده بود اما تا یک سال آینده راه‌اندازی خواهد شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: بخشی از پارک پردیسان برای ساخت موزه آب در اختیار وزارت نیرو قرار گرفته بود که به دلیل عدم اجرای طرح، این بخش از پارک هم در اختیار سازمان بوستان‌ها و فضاهای سبز شهرداری قرار می‌گیرد تا در سال آینده به یک پارک بی‌بدیل تبدیل شود.
کلانتری وسعت پارک پردیسان را ۱۸۰ هکتار عنوان کرد و گفت: این پارک به بزرگ‌ترین پارک تهران تبدیل خواهد شد. وی نبود امکانات لازم و حتی نور شبانگاهی را عاملی برای عدم دستیابی مناسب شهروندان به این پارک دانست و اظهار داشت: امیدواریم با همکاری شهرداری تهران این منطقه به یک پارک قابل استفاده تبدیل شود.
در ادامه محمدعلی نجفی شهردار تهران این توافقنامه را یکی از تصمیمات مهم برای حفظ و حراست از گنجینه‌های ارزشمند زیست‌محیطی شهر تهران برشمرد و گفت: این مسئله از برکات همکاری میان شهرداری و دولت است.
نجفی افزود: در چند هفته گذشته موارد متعددی از همکاری‌های بین بخشی میان شهرداری و دولت موردبررسی و ارزیابی قرار گرفته و خوشحالیم که اولین توافق‌نامه رسمی میان دولت و شهرداری مربوط به بهسازی پارک پردیسان است. وی با تأکید بر اینکه هدف از این توافق‌نامه، بهسازی و ساماندهی معضلات این پارک است، خاطرنشان کرد: بهسازی به معنای توجه به مسائل محیطی زیستی و اجتماعی است و استفاده از ظرفیت‌های این پارک برای ایجاد شادی اجتماعی و تفریح مردم است.
شهردار تهران ایجاد زمینه‌های آموزشی و پژوهشی، حفاظت از گونه‌های منحصر به ‌فرد گیاهی و جانوری متنوعی که در این پارک وجود دارد ازجمله برنامه‌های بهسازی پارک پردیسان عنوان کرد و ادامه داد: با کمک و مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست این کار را به صورت مطلوب پیش می‌بریم تا شهروندان بتوانند حداکثر استفاده و بهره‌برداری از این پارک را در چارچوب حفظ محیط‌زیست داشته باشند.
نجفی تصریح کرد: اختلاف‌نظرها و تعصبات دستگاهی تا پیش از این منجر به این شد که برای مدیریت پارک پردیسان به نتیجه نرسیم، اما با نگاه و تخصص خاص رئیس جدید سازمان محیط‌زیست در کمتر از یک ماه این مسئله حل شد.
وی افزود: سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری با همکاری شهرداری منطقه برنامه طرح جامع بهسازی پارک پردیسان را پیش خواهند برد.
کلانتری در حاشیه مراسم توافقنامه اعلام کرد: طرح بهسازی پارک پردیسان با نظارت عالیه سازمان محیط‌زیست به مدت ۱۵ سال در اختیار شهرداری قرار خواهد گرفت و برای طرح چهارساله نخست بهسازی ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است.

کد مطلب: 101287
 
Share/Save/Bookmark