میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۴
 
 
تحرکات برای بحران‌سازی در لبنان شدت گرفت
پشت پرده نشست محرمانه واشنگتن
پشت پرده نشست محرمانه واشنگتن
 

همزمان با تشدید تحرکات آمریکا و شرکای منطقه‌ای آن علیه مقاومت ، روزنامه السیاسة کویت از برگزاری نشستی محرمانه در اوایل ماه میلادی جاری در واشنگتن پرده برداشت که بر نحوه مقابله با فعالیت‌های مالی حزب‌الله لبنان متمرکز بوده است.
روزنامه "السیاسة" کویت در مطلبی نوشت: نشستی محرمانه و پشت درهای بسته با حضور ۲۰ کشور از اروپا و آمریکای جنوبی و نیز برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از جمله عربستان، کویت، قطر و بحرین در روزهای چهارم و پنچم ماه مه در واشنگتن برگزار شد. این نشست با تمرکز بر طرح بین‌المللی مشترکی برای مقابله با حزب‌الله و فعالیت‌های تجاری و مالی‌ آن برگزار شده است.
کشورهای شرکت‌کننده در این نشست برای مقابله با حزب‌الله لبنان راهکارهای مختلفی را بررسی کردند که مهمترین آنها اعمال تحریم‌های اقتصادی جدید علیه اعضای این جنبش و تحت کنترل درآوردن حامیان و نزدیکان آن در سراسر جهان بود. همچنین در این نشست، تهدیدی که ادعا شده موسسات مدنی و مالی لبنان به دلیل فعالیت‌های مالی حزب‌الله با آن روبه‌رو هستند، مورد بررسی قرار گرفت.
شرکت‌کنندگان در این نشست بر اتخاذ تدابیر و تصمیماتی علیه موسسات نزدیک به حزب الله در خارج از لبنان توافق کردند که به گفته این روزنامه، اکثر این موسسات در آفریقا و اروپا هستند و به حمایت مالی از حزب‌الله می‌پردازند. همچنین کشورهای شرکت‌کننده در این نشست بر کنترل تمامی عملکردهای مالی تجار و خیرین لبنانی در خارج از این کشور توافق کردند. کشورهای شرکت کننده در این نشست محرمانه همچنین بر لزوم مقابله با فعالیت‌های حزب تاکید کرده و قوانین جدید و سختی را برای بانک‌های لبنان و مجازات‌هایی را برای هر بانک یا موسسه واسطه‌ای که تسهیلات یا خدماتی را به حزب الله در لبنان و خارج از آن ارائه می‌کند، در نظر گرفتند.این روزنامه نوشت: از اهداف این اقدام آمریکا، دستیابی به سازوکاری جهت ایجاد اهرم فشار کارساز برای متوقف کردن حمایت از حزب‌الله لبنان و خشکاندن منابع مالی آن در چارچوب راهبردی فراگیری است.
روزنامه «البناء» لبنان به نقل از «منابع آگاه» خبر داد که پیش نویس قانون تحریم‌های جدید آمریکا علیه حزب‌الله لبنان تا پیش از ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) برای تصمیم گیری به کنگره عرضه خواهد شد. پیش نویس تحریم‌های جدید آمریکا علیه لبنان تا ۲۰ خرداد در کنگره به رای گذاشته می شود به گزارش روز سه شنبه این روزنامه، این پیش‌نویس در حال بررسی در کمیسیون مرتبط با آن در کنگره آمریکاست. پیشتر برخی رسانه‌ها گفته بودند که پیش‌نویس قانون تحریم‌ها هفته آینده آماده خواهد شد.
قانون تحریم‌های آمریکا علیه حزب‌الله در سال ۲۰۱۵ به تصویب رسید. نمایندگان کنگره آمریکا در تلاش هستند تا در اقدام جدید این تحریم‌ها را گسترده‌تر کنند و همپیمانان این حزب در لبنان را نیز شامل آن کنند.
بسیاری معتقدند هدف آمریکا از این اقدام، منزوی کردن حزب‌الله است.
در عین حال بسیاری نسبت به تبعات این تحریم‌ها بر اقتصاد لبنان ابراز نگرانی کرده اند.
همزمان روزنامه البناء از سفر یک هیات لبنانی متشکل از برخی از نمایندگان پارلمان این کشور به واشنگتن خبر داد. این هیات قرار است با نمایندگان کنگره در خصوص تحریم‌های جدید رایزنی کند. به گفته منابع مرتبط با این هیات، نمایندگان پارلمان لبنان به مسئولان آمریکایی توضیح خواهند داد که لبنان به خاطر حضور پناه‌جویان سوری با بحران اقتصادی مواجه است علاوه بر اینکه در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد. این هیات همچنین تقاضای کمک‌ها و حمایت‌های مالی آمریکا برای افزایش مصونیت در برابر خطرهای موجود را با مسئولان آمریکایی مطرح خواهد کرد.
در این میان نماینده سازمان ملل در لبنان با «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله دیدار کرد و شیخ قاسم در این دیدار بر عدم بیطرفی سازمان ملل تأکید کرد. «سیگرد کاغ» نماینده سازمان ملل در لبنان با شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان دیدار کرد و در این دیدار آخرین تحولات منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
بر اساس گزارش وبگاه «العهد»، شیخ قاسم در این دیدار گفت: گزارش «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل ، گزارشی خصمانه علیه حزب‌الله است، حزب‌اللهی که در مقابله با رژیم اشغالگر اسرائیلی به مقاومت و دفاع پرداخته است. وی افزود: این گزارش منسجم با رویکردهای آمریکایی –اسرائیلی بود؛ این موضوع، تلاشی نا امیدانه برای تحریک علیه مقاومت و نقش آن است و از عبارت‌های خصمانه‌ای که چندین بار در آن تکرار شده می‌توان فهمید کشورهای استکباری جهان به دلیل پیروزی‌های حزب‌الله در شکستن موانع سیاسی و بین‌المللی آنها ، ضربه سخت به پروژه تکفیری در سوریه با همکاری با دولت سوریه و محور مقاومت و نیز تعطیلی پروژه خاورمیانه جدید از دروازه سوریه، شکست و تلخی سختی را متحمل شده‌اند.
شیخ قاسم تصریح کرد: تا زمانی که دبیرکل سازمان ملل پیرو دیکته‌های آمریکاست نمی‌تواند نقش بیطرف و مصلح را بازی کند و وظیفه‌اش را با دفاع از منافع اسرائیل و عدم کمک به حقوق ملت مظلوم فلسطین و اسرای آن خواهد آلوده خواهد کرد و صدایش را در برابر حملات استکباری با ابزارهای منطقه‌ای آن علیه ملت مستضعف بالا نخواهد برد.

کد مطلب: 99298
 
Share/Save/Bookmark