میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۶
 
 
سامانه‌ای برای شفافیت؛ باور کنیم؟!

سامانه شفافیت قراردادها در شهرداری تهران راه‌اندازی شد. تیتری که روزنامه‌های اصلاح‌طلب به شدت و حدت روی آن مانور دادند و آن را بزرگترین دستاورد مدیریت کوتاه نجفی بر شهرداری تهران ‌دانستند.
حالا با ذکر این نکته که به قول محمدرضا عارف رئیس لیست ۵۱ نفره امید یکی از شعارهای اصلی اصلاح‌طلبان شفافیت در عملکرد و محرم دانستن مردم در تمامی امور است. باید بپرسیم که در این مدت شورایی‌ها آیا چه کار خاص و درخوری برای شهروندان تهرانی کرده‌اند.
آیا قرار است بگویند زمان بهره‌برداری از خط ۷ مترو تهران که مثلا به دلایل غیرسیاسی تعطیل شد! دقیقا چه زمانی است. خطی که تاکنون ۳ الی ۴ بار زمان بهره‌‌برداری از آن تغییر کرده. یا مثلا اینکه بگویند عملیات بهسازی خط ۵ مترو چه زمانی قرار است خاتمه پیدا کند و شهروندان روزهای جمعه با خیال آسوده سفر کنند. لازم به ذکر است این عملیات بهسازی قرار بود تا آخر سال گذشته تمام شود.
آیا در این سامانه علت حقوق ندادن به کارکنان خط ۵ مترو هم ذکر شده که شب عید بدون دریافتی راهی خانه شدند؟!
یا اگر بخواهیم از هزینه‌تراشی‌هایی که شورای شهر و شهرداری بر دوش مردم گذاشته‌‌اند نام ببریم و علت آنها را جویا شویم، می‌توانیم به نکاتی همچون خودرو و تبلت‌های نو در اوایل دوره شورای پنجم اشاره کنیم مواردی که هنوز هم برای مردم جای سوال و ابهام دارد که آیا خودروهای پیشین شورا آنقدر مستهلک شده بودند که قادر به استفاده نبودند.
البته این شورا که از همان روزهای اول با توجه به این هزینه‌تراشی‌ها و همچنین متروسواری لاکچری‌اشان به شورای شیک معروف شده بود در اواخر سال کار دیگری کرد که کارستان بود.
در روزهایی که شهردار و اعضای شورا بر طبل این می‌کوبیدند که محمدباقر قالیباف شهر را سوزانده و انواع و اقسام بدهی را برای آیندگان به ارث گذاشته سفره هفت‌سینی در بهشت پهن کردند که شهره جهانی شد. سفره هفت‌سینی با مبلغ ناقابل ۱۴ میلیونی که شاید مشابهش در پاستور دوستان و هم‌طیفانشان هم پهن نشده بود.
آیا می‌توان در این سامانه عایدی حضور نجفی در جلسه هیات دولت را دید؟! آیا می‌توان درباره انتخاب شهردار بیمار از اعضای شورا توضیح خواست؟!
این سامانه دقیقا چه چیزهایی را به مردم توضیح خواهد داد؟! آیا قرار است به مردم درباره افزایش ناگهانی قیمت طرح و ترافیک و نحوه سهمیه‌بندی توضیح داده شود؟! اصلا می‌توان از شورای شهری که در امتداد شورای شهر اول اتفاقات نواب را رقم زده و این روزها فضاحت بالا کشیدن رشت الکتریک را رقم زده‌اند، انتظار شفاف‌سازی و راست‌گویی داشت؟! جواب این سوالات را مرور زمان مشخص می‌کند و امید داریم که با رفتار منطقی و بدور از نمایش متقاعد شویم که هدف از راه‌اندازی این سامانه احترام به مردم بوده و بس!
حالا که این سامانه راه‌اندازی شده و به اندازه کافی از آن تعریف و تمجید شده امیدواریم مانند دیگر سامانه‌های مشابه فقط آدرسی سرکاری نباشد و همه اطلاعات و دخل و خرج‌ها برای عموم مردم به معرض دید در بیاید. همچنین بهتر است در این سامانه مبلغ بدهی دولت در همه بخش‌ها به ویژه حمل‌ونقل عمومی انتشار یابد تا شهروندان تهرانی بدانند تا کی باید برای زندگی در تهران هزینه پرداخت کنند!

نویسنده: نسیم بابایی

کد مطلب: 103951
 
Share/Save/Bookmark