میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۴
 
 
رشوه ۹ میلیارد دلاری بن‌حمد به آمریکا نیز نتیجه نداد
محکومیت جهانی رفتار آل‌خلیفه علیه شیخ عیسی قاسم
محکومیت جهانی رفتار آل‌خلیفه علیه شیخ عیسی قاسم
 

در حالی که آمریکا با رشوه ۹ میلیارد دلاری چشم بر روی جنایات آل‌خلیفه بسته است اما واکنش جهانی همچنان ادامه دارد چنانکه رهبران دینی و روشنفکران سیاسی کشورهای مختلف ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمانی رهبر نهضت اسلامی بحرین، اقدامات رژیم آل‌خلیفه در محاصره شدید و نظامی منزل آیت‌الله عیسی قاسم را تقبیح کردند.
اعتراض‌ها به اقدامات آل خلیفه علیه شیخ عیسی قاسم هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌گیرد چنانکه نه تنها در داخل بحرین بلکه در بسیاری از کشورها این اقدامات آل خلیفه محکوم و همگان خواستار مداوا و پایان محاصره خانه شیخ عیسی قاسم شدند. علمای بحرین در اعتراض به بازداشت خانگی رهبر معنوی شیعیان این کشور خواستار برپایی تظاهراتی علیه اقدامات دولت بحرین شدند. علمای بحرین طی فراخوانی، از مردم این کشور خواستند در اعتراض به اقدام رژیم آل‌خلیفه در حبس خانگی شیخ قاسم دست به تظاهرات بزنند.
وضعیت جسمانی آیت‌الله قاسم از هفته گذشته رو به وخامت نهاده و مأموران آل‌خلیفه از انتقال وی به بیمارستان ممانعت کرده و حتی حاضر نشدند به پزشکان برای حضور در خانه وی جهت مداوا و انجام معاینات اجازه دهند. شیخ «میثم سلمان» از مسئولان حقوق بشری بحرین اعلام کرد که تفاوت زیادی بین بیماری آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین در سال ۲۰۱۰ و بیماری امسال وی وجود دارد.
شیخ «میثم سلمان» مسئول بخش آزادی‎های دینی دیدبان حقوق بشر بحرین اعلام کرد که فاصله زیادی وجود دارد بین بیماری آیت‌الله شیخ عیسی قاسم در سال ۲۰۱۰ زمانی که پادشاه بحرین در بیمارستان خم شد تا پیشانی آیت‎الله را ببوسد و بین بیماری که شیخ عیسی قاسم امسال به آن مبتلا شده است.
شیخ میثم سلمان افزود: کار دولت بحرین به جایی رسیده است که مانع ملاقات فرزندان آیت‌الله شیخ عیسی قاسم با وی می‌شوند، به این بهانه که منطقه الدراز و منزل مسکونی آیت الله تحت محاصره قرار دارد.
وی گفت: آیت‌الله شیخ عیسی قاسم هر چه دیرتر تحت درمان قرار بگیرد، وضعیت جسمانی‌اش وخیم‌تر می‌شود. مسئول حقوق بشر بحرین تصریح کرد: عدم اقدام دولت بحرین برای درمان بیماری شیخ عیسی قاسم نشان می‌دهد که منامه به دنبال آشتی ملی نیست. جمعیت «الوفاق» بحرین اخیرا در بیانیه‌ای وضعیت جسمانی شیخ «عیسی قاسم» مرجع دینی شیعیان این کشور را «خطرناک» توصیف کرد.
در همین حال سخنگوی اتحادیه اروپا وضعیت جسمانی آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی شیعیان بحرین را از نزدیک پیگیری می‏‌کند. وی ضمن ابراز نگرانی از سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم توسط دولت بحرین و در نتیجه آن تشدید اختلافات طایفه‌‏ای، اعلام کرد که «اتحادیه اروپا بارها با مقامات بحرینی درباره مساله شیخ عیسی قاسم گفت‎و‎گو کرده است.» از سوی دیگر شیخ اکرم الکعبی دبیرکل مقاومت اسلامی نجباء، اقدامات ظالمانه آل‌خلیفه علیه شیخ عیسی قاسم را محکوم کرد. شیخ اکرم الکعبی محاصره آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رهبر معنوی شیعیان بحرین توسط رژیم آل‌خلیفه را محکوم کرد. وی اظهار داشت: محاصره رژیم بحرین علیه شیخ قاسم ظالمانه و نقض آشکار حقوق بشر به شمار می‌رود.
در این میان در چارچوب حمایت از سرکوب‌گری آل‌خلیفه، معاون رئیس‌جمهور آمریکا خبر داده که او و ولیعهد بحرین قراردادی به ارزش بیش از ۲.۳ میلیارد دلار برای فروش جنگنده‌های اف ۱۶ امضا کردند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در ادامه فروش‌های تسلیحاتی آمریکا به کشورهای منطقه خلیج‌فارس، معاون دونالد ترامپ خبر داده که قرارداد فروش جنگنده‌های اف ۱۶ به بحرین بین او و ولیعهد این کشور حاشیه خلیج‌فارس امضا شد. «مایک پنس» با انتشار یک عکس از دیدار دوجانبه خود با «سلمان بن‌حمد آل خلیفه» ولی‌عهد بحرین، این خبر را منتشر کرد. معاون رئیس‌جمهور آمریکا در توضیح این عکس نوشت: «افتخار دیدار با سلمان بن‌حمد آل‌خلیفه ولی‌هد بحرین را در کاخ سفید داشتم. یک توافق به ارزش بیش از ۲.۳ میلیارد دلار برای فروش (جنگنده‌های) اف‌۱۶ امضا کردیم». رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با ولی‌عهد بحرین، از اینکه این کشور حاشیه خلیج‌فارس خود را متعهد به پیش بردن توافق‌ها و معاملات به ارزش ۹ میلیارد دلار با آمریکا کرده، تشکر کرد. آمریکا همواره با رشوه فروش تسلیحات به سعودی و بحرین در برابر جنایات آن سکوت کرده و حتی نیروهای امنیتی آمریکایی در سرکوب و شکنجه بحرینی‌ها مشارکت دارند.

کد مطلب: 102051
 
Share/Save/Bookmark