میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۴
 
 
پاسخ مقتدرانه ایران به تروریسم دولتی آمریکا خبر یک جهان شد
تحسین دوستان، حیرت دشمنان از وعده صادق مردان حق

پاسخ قاطع ایران به تروریسم دولتی آمریکا که به شهادت پیشگامان مبارزه با تروریسم منجر شده بود، تحصین دوستان و هراس دشمنان را به همراه داشت چنانکه کشورهای غربی سراسیمه خواستار عدم تکرار این پاسخ‌ها از سوی ایران شدند.
در اقدامی منفعلانه و التماس گونه برای عدم تکرار پاسخ قاطع ایران به تروریسم آمریکایی، وزارت خارجه آلمان و فرانسه و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انتقام موشکی ایران از تروریست‌های آمریکایی در عراق را محکوم و آن را نمونه تنش‌زایی خواندند.
«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان با محکوم کردن انتقام موشکی ایران از تروریست‌های آمریکایی در عراق گفت: از ایران می‌خواهیم که از گام‌های بعدی که منجر به تنش‌زایی بیشتر می‌شود، اجتناب کند.وزارت خارجه فرانسه هم عملیات موشکی ایران در پاسخ به ترور سپهبد سلیمانی و هدف قرار دادن دو پایگاه آمریکا در عراق را محکوم کرد.در همین حال «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ادعای اینکه انتقام موشکی ایران «نمونه‌ای از تنش‌زایی» است، گفت تندتر کردن مارپیچ خشونت به نفع هیچ‌کس نیست.حملات کوبنده موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مواضع ارتش ترویستی آمریکا در عراق بازتاب گسترده ای در میان مقامات آمریکایی داشته استسناتور باب منندز عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در بیانیه‌ای درباره حملات موشکی ایران به پایگاه‌های سربازان آمریکایی درعراق نوشت:"ما شاهد تشدید خطرناک (اوضاع) هستیم که مستقیما آمریکایی‌ها و منافع ملی آمریکا را تهدید می‌کند. من قویا اقدامات دولت ایران را محکوم می‌کنم و از سران آن می‌خواهم خویشتنداری نشان دهند.شبکه آمریکایی سی ان ان تاکید کرد آمریکا این موضوع را ثبت خواهد کرد که این دونالد ترامپ بود که خاورمیانه را از دست داد.
سناتور دموکرات تام یودال در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت برای امنیت نیروهایمان که در راهی خطرناک هستند دعا می‌کنم و فکرم با خانواده‌های آنهاست.
رئیس جمهور باید این چرخه تنش زایی خشونت آمیز را پایان دهد. مردم آمریکا یک جنگ مرگبار بدون مجوز را با ایران نمی‌خواهند. تنها کنگره می‌تواند مجوز جنگ بدهد. ایلهان عمر نماینده دموکرات آمریکا در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت بیایید برای نیرو‌های آمریکایی دعا کنیم که در مسیری خطرناک در عراق هستند.نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت با معاون رئیس جمهور آمریکا صحبت کردم و در جریان جزئیات حمله قرار گرفتم.سخنگوی سابق پنتاگون در گفتگو با شبکه سی ان ان گفت ایران حمله به پایگاه های آمریکا در عراق را با استفاده از نیروهای اصلی خود و از خاک خود انجام داد تا به آمریکا نشان دهد توان آسیب زدن به نیروهای این کشور را دارد.
وزارت امور خارجه آمریکا در صفحه توئیتر خود به زبان فارسی نوشت:« استفانی گریشام، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد ما از گزارش حمله به تأسیسات نظامی ایالات متحده در عراق آگاهیم. رئیس جمهوری آمریکا نیز اطلاع یافته و وضعیت فعلی را به دقت زیر نظر دارد، و مشغول مشاوره با تیم امنیت ملی خود است.»
کریس مورفی سناتور دموکرات آمریکایی گفت: مساله مقتضی آن است که دولت ترامپ جرأت به خرج داده و اذعان کند که استراتژی افزایش تنش با ایران شکست خورده است.پل مک لیری، خبرنگار فارن پالسی در حساب توئیتری خود به نقل از مقامات پنتاگون نوشت: نشست خبری وزیر دفاع آمریکا که گفته می‌شد قرار است درباره حمله موشکی ایران برگزار شود لغو شده است. استرالیا با انتشار بیانیه‌ای فوری اعلام کرد از نزدیک در حال ارزیابی آخرین وضع نیروهای نظامی کشورمان در عراق و خاورمیانه هستم.شبکه تلویزیونی المیادین اعلام کرد مسرور بارزانی نخست وزیر منطقه کردستان عراق گفت راه هایی را برای کاهش تنش (بین ایران و آمریکا) پیشنهاد داده است.
شبکه تلویزیونی العالم گزارش داد وزیر انرژی امارات اعلام کرد اوضاع کنونی جنگ نیست. اگر کمبودی در ارائه نفت به وجود آید, اوپک وارد عمل خواهد شد.شبکه تلویزیونی المیادین اعلام کرد شاخص مهم نیکی (از شاخص های) بورس توکیو پس از حمله موشکی به پایگاه عین الاسد آمریکا در عراق؛ دو ممیز چهار دهم درصد از ارزش خود را از دست داده است. کره جنوبی اعلام کرد درحال دریافت گزارش هایی مبتنی بر واقعیت است و با دقت اوضاع را زیرنظر دارد.گروه‌های مختلف فلسطینی با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند، ترور فرمانده نیروی قدس سپاه ایران که با تحریک رژیم صهیونیستی انجام شد حکایت از عمق بحران راهبردی آمریکا و این رژیم داشت. همچنین سخنگوی کمیسیون اروپا گفت، اتحادیه اروپا درباره تهدید رئیس‌جمهور آمریکا علیه اماکن فرهنگی ایران، اظهارنظری نخواهد کرد.
در پی اولین واکنش تلافی‌جویانه ایران به اقدام تروریستی اخیر واشنگتن در به شهادت رساندن سپهبد «قاسم سلیمانی»، رهبران کشورهای جهان ضمن ابراز نگرانی خواستار خویشتنداری شدند.«وینستون پیترز» نخست‌وزیر موقت نیوزیلند اعلام کرد که دولت این کشور از تشدید خصومت‌ها در منطقه غرب آسیا نگران است و خواستار خویشتنداری و دیپلماسی شد. نیوزیلند حدود ۴۵ پرسنل نظامی در اردوگاه «التاجی» در نزدیکی بغداد دارد که ظاهراً نظامیان عراقی را تحت آموزش قرار می‌دهند. وزیر خارجه انگلیس با محکوم کردن پاسخ موشکی ایران به آمریکا، درباره گزارش‌ها از تلفات و استفاده شدن موشک‌های بالستیک ابراز نگرانی کرد.
هاس رئیس اندیشکده «شورای روابط خارجی آمریکا» در پیامی توئیتری درباره حمله موشکی ایران به مواضع آمریکایی‌ها به دونالد ترامپ توصیه کرد، خود را برای رفع تحریم‌های ایران آماده کند. شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا در دولت «باراک اوباما» از اولین توئیت دونالد ترامپ درباره حمله موشکی ایران به مواضع آمریکا در عراق و تاکید او بر اینکه «همه چیز خوب بوده»، به شدت انتقاد کرده است.
ساعاتی پس از واکنش موشکی ایران و حمله به مهم‌ترین پایگاه آمریکا در عراق، ارتش آمریکا تدابیر امنیتی در پایگاه‌های نظامی خود در منطقه را افزایش داد.رئیس‌جمهور آمریکا در اولین واکنش خود به پاسخ موشکی جمهوری اسلامی ایران، گفت واشنگتن در حال ارزیابی خسارات و تلفات احتمالی است.در این میان وزرای امور خارجه ایران و ترکیه در گفتگویی تلفنی آخرین تحولات منطقه به ویژه پس از پاسخ مشروع و قاطع ایران به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق را بررسی کردند. وزرای خارجه اتریش و مالزی در تماس‌های تلفنی جداگانه با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفتگو و در خصوص آخرین تحولات جاری در منطقه رایزنی و تبادل نظر کردند.
جان کربی، سخنگوی سابق پنتاگون در گفتگو با این شبکه اعلام کرد ایران حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق را با استفاده از نیرو‌های اصلی خود و از خاک خود انجام داد تا به آمریکا نشان دهد توان آسیب زدن به نیرو‌های این کشور را دارد. «آنه‌گرت کرامپ-کارن باوئر» وزیر دفاع آلمان در واکنش به حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق گفت: آلمان این حمله را به قوی‌ترین شکل ممکن رد می‌کند.
از سوی دیگر یکی از اعضای فراکسیون حزب‌الله در پارلمان لبنان به پاسخ موشکی ایران واکنش نشان داد و صبح امروز را صبح محور مقاومت و وفاکنندگان به عهد توصیف کرد.منابع عراقی می‌گویند، پاسخ موشکی ایران به تمامی آمریکایی‌ها فهماند که دیگر در امنیت نیستند و باید از عراق خارج شوند. وزیر خارجه چین در واکنش به انتقام موشکی ایران از ترور سردار سلیمانی، گفت تشدید تنش‌ها در غرب آسیا به نفع هیچکسی نیست. دبیرکل ناتو با انتشار پیامی در توئیتر به انتقام سخت موشکی ایران از آمریکا واکنش نشان داد. در همین حال نخست وزیر انگلیس به بمباران اخیر پایگاه‌های آمریکایی در عراق از سوی سپاه پاسداران واکنش نشان داد.از سوی وزیر امورخارجه پاکستان در واکنش به اقدام مقابله جویانه جمهوری اسلامی ایران در برابر عملیات جنایتکارانه ارتش تروریست آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی و جمعی از همرزمان ایشان گفت: اسلام آباد بر نقش آفرینی شورای امنیت سازمان ملل برای تنش زدایی میان ایران و آمریکا تاکید دارد.رئیس کمیسیون اروپا در واکنش به تحولات اخیر در منطقه، خواستار پایان فوری تنش‌ها و ایجاد شرایط لازم برای انجام مذاکره میان تهران و واشنگتن شد. همچنین «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن عملیات موشکی سپاه ایران علیه پایگاه «عین الاسد» آمریکا در عراق را تبریک گفت.
بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، سریع در ادامه گفت: با تمام آزادگان جهان و در موضعی واحد علیه حضور آمریکا در منطقه و دفاع از ملت و کشورمان علیه حمله آمریکایی-سعودی ایستاده‌ایم.برخی مقامات ارشد روس در واکنش به حمله موشکی ایران به مواضع تروریست‌های آمریکا در عراق و حماقت مجدد سران کاخ سفید گفتند هرگونه اقدام نسنجیده در قبال ایران برای ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ هزینه خواهد داشت. به دنبال حمله موشکی بامداد چهارشنبه ایران به اهداف تروریست‌های آمریکا در عراق برخی مقامات ارشد روسیه واکنش نشان دادند.«کنستانتین کوساچف » رئیس کمیته شورای روابط خارجی فدراسیون روسیه نیز گفت: «امیدواریم واشنگتن اکنون سر عقل آمده باشد که نه به حمله موشکی، بلکه به اظهارات رسمی تهران توجه کند. تهران گفت پاسخ متناسب داده است.» «فرانتس کلینتسویچ » عضو کمیته دفاعی شورای فدراسیون روسیه نیز گفت:«مردم ما در منطقه و البته در معرض خطر هستند. ما به نوعی باید آن‌ها را دیر یا زود از آنجا تخلیه کنیم باید هواپیماها را نیز منحرف کنیم. افراد مسئول امنیت مسافران این کار را بطور خودکار انجام می‌دهند، زیرا موشک‌ها در منطقه به پرواز درآمده‌اند.»

کد مطلب: 112357
 
Share/Save/Bookmark