میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۴۲
 
 
آینده مبهم ۳۶۰۰ خانواده مستأجر در مناطق زلزله‌زده
«دوباره» سرمای سیاه زمستان

در میان مشکلات ریز و درشت موجود در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه همچنان مشکلات مستأجران دیرتر از سایر مشکلات مورد توجه قرار گرفت و بعد از گذشت یک سال از وقوع زلزله هنوز آینده روشنی برای آن‌ها ترسیم نشده است.
مدت‌ها بعد از وقوع زلزله و بلاتکلیفی مستأجران مناطق زلزله‌زده مقرر شد زمین‌هایی خارج از شهر به افرادی که فاقد زمین هستند تعلق گیرد اما راه و شهرسازی که متولی این اقدام بود گویا برنامه‌هایی مهمتر از این موضوع و مسکن مهر داشته که هنوز برای مستأجران آجری روی آجر گذاشته نشده است.
این وضعیت در حالی است که در اوایل وقوع زلزله و در مرحله اسکان موقت و پرداخت تسهیلات نیز مستأجران در مرحله آخر قرار گرفتند و با فشار رسانه‌ای و افکار عمومی بالاخره کانکس‌هایی به آن‌ها تعلق گرفت که گویا این خانواده‌ها تا مدت‌ها باید با این ورقه‌های فلزی برای زندگی خو بگیرند.

سوءمدیریت روند تأمین زمین مستأجران را کند کرده است
نماینده قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب در مجلس با اشاره به اینکه واگذاری زمین به مستأجران باید با سرعت بیشتری انجام شود اظهار داشت: متاسفانه به دلیل سومدیریت یا تقسیم کار نامناسب این روند بسیار کند پیش می‌رود.
فرهاد تجری عنوان کرد: بعد از وقوع زلزله دولت برای خدمت‌رسانی به مناطق زلزله‌زده از جمله کمک‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی مصوباتی داشت و در کنار آن بنابر دستور مقام معظم رهبری ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای خدمات و زیرساخت مناطق زلزله‌زده تخصیص یافت اما فرایند تخصیص آن زمان‌بر بود.
وی افزود: بعد از برداشت این اعتبار، رئیس سازمان برنامه و بودجه اعتقاد دارد این کمک در عوض کمک‌های قبلی دولت است و در این زمینه مجمع نمایندگان با رئیس این سازمان اختلاف نظر دارند.

گلایه‌های استاندار در رابطه
با رسیدگی به وضعیت مستأجران
استاندار کرمانشاه با انتقاد از وضعیت مسکن مستأجران گفت: وزارت راه و شهرسازی در این زمینه متولی شده که از عملکرد آنها گلایه‌مندیم.
هوشنگ بازوند افزود: یکسال از زلزله گذشته و هنوز وضعیت مستأجران تعیین تکلیف نشده است و تقاضای ما از وزارت راه و شهرسازی این است که اگر نمی‌تواند در این زمینه کاری انجام دهد شفاف اعلام کند.

تخریب ۳۶۰۰ خانه مستأجران
معاون عمرانی استانداری کرمانشاه با اشاره به اینکه با در نظر گرفته شدن زمین برای مستأجران کانکس‌ها نیز به آن مناطق انتقال داده می‌شوند اظهار داشت: در ثلاث‌باباجانی ۱۲ هکتار زمین شهرداری به مستأجران تخصیص داده شده است.
مهرداد سالاری عنوان کرد: گلایه‌های استاندار در زمینه کوتاهی وزارت راه و شهرسازی برای تأمین زمین مستأجران هنوز هم وجود دارد زیرا توقع می‌رفت این اقدام سریع‌تر انجام می‌شد و اکنون که زمین تأمین شده حاصل پیگیری‌های استاندار و کمک شهرداری‌ها است.
وی با اشاره به اینکه مطالعه‌ای در زمینه واگذاری زمین به مستأجران و جلوگیری از بروز مشکلات بعدی انجام شده است گفت: ۵۶۰۰ خانوار مستأجر در مناطق زلزله‌زده وجود دارد که ۳۶۰۰ مورد از این تعداد تخریبی هستند و مابقی در واحدهای استیجاری زندگی می‌کنند.
سالاری گفت: آمار افزایش تعداد واحدها در سرپل‌ذهاب نشان می‌دهد خانواده‌های گسترده شامل پدر و پسر یا پدر و دختر در منطقه وجود داشته که اکنون تقاضا برای مستقل شدن آن‌ها وجود دارد و این موضوع جای نگرانی ندارد. وی با بیان اینکه در زلزله سال گذشته ۱۰۴ هزار واحد مسکونی و ۶۲۰ هزار نفر متحمل خسارت شده‌اند افزود: سرپل‌ذهاب به دلیل قرارگیری در مسیر عتبات عالیات و ارتباطات مرزی قابلیت توسعه دارد و امید داریم با تدابیر اندیشیده شده مشکل مسکن تا سالیان آینده در این شهر وجود نداشته باشد.

شناسایی ۳۶۰۰ مستأجر زلزله‌زده
مدیرکل دفتر فنی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه بیشترین تعداد مستأجران آسیب‌دیده در زلزله سال گذشته مربوط به شهرستان سرپل‌ذهاب است اظهار داشت: براساس پالایش انجام شده توسط راه و شهرسازی حدود ۳۶۰۰ مستأجر نیازمند زمین در این شهرستان شناسایی شده است.
شهرام کهریزی با اشاره به اینکه به دنبال زلزله آبان‌ماه سال گذشته در مجموع ۳۷ هزار و ۳۰۱ واحد نیازمند بازسازی بودند گفت: در مناطق شهری خود مردم با استفاده از تسهیلات مختلف مشغول بازسازی هستند.
به طور قطع بلاتکلیفی مستأجران بعد از گذشت یک سال از زلزله کارنامه درخشانی برای راه و شهرسازی و سایر ارگان‌های مرتبط محسوب نمی‌شود و این موضوع که بعد از این مدت هنوز هیچ اقدامی برای آغاز ساخت و ساز منازل این افراد انجام نشده دور از انصاف و غیرقابل توجیه است.
چنانچه هر کدام از مسئولان لحظه‌ای خود را در جایگاه مستأجران و سایر زلزله‌زدگان می‌دیدند به طور قطع این افراد مجبور به تحمل دوباره روزهای بارانی و تابستان گرم و طاقت‌فرسا نبودند. در این میان عدم پاسخگویی مسئولان راه و شهرسازی به دلایل مختلف و با وجود پیگیری‌های بسیار این ذهنیت را ایجاد می‌کند که این ارکان اراده‌ای برای رفع مشکلات مستأجران مناطق زلزله‌زده ندارد. تسنیم

کد مطلب: 106778
 
Share/Save/Bookmark