میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
اگر رهبری از تصمیم دولت حمایت نمی کردند؟!
شاید هنوز برخی از مردم در کشورمان در این اندیشه هستند که چرا رهبر معظم انقلاب با تصمیم دولت مخالفت نکردند و آن را لغو نکردند؟! ...

شاید هنوز برخی از مردم در کشورمان در این اندیشه هستند که چرا رهبر معظم انقلاب با تصمیم دولت مخالفت نکردند و آن را لغو نکردند؟!
در میان افکار عمومی این سوال مطرح است که رهبر معظم انقلاب پس از اجرای تصمیم دولت که با بد سلیقگی تمام هم اجرا شد، میتوانست از فرصت استفاده کرده و حتی کار را تمام کند چرا که اجرای چنین تصمیمی از سوی رئیس جمهور و دولت، با مخالفت جدی مردم و اعترض آنها روبرو شد. حساب اشرار و آشوبگران از مردم جدا است.
مردم حتی نسبت به نوع اجرای تصمیم افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن اعتراض داشتند، اعتراضی که به حق بود.
قطعاً دولت می توانست پیش از اجرای تصمیم شورای عالی اقتصادی سران سه قوه، با مردم سخن بگوید، زمینه را آماده سازد و یارانه بنزین را به حساب واجدین شرایط واریز کند آنگاه دست به اجرای تصمیم خود بزند که اینگونه نشد. اما رهبر معظم انقلاب اسلامی با وجود اشتباهی که دولت مرتکب شد، خود را فدای استقرار دولت و جمهوریت نظام اسلامی کردند. جمهوریت نظام اسلامی همان رأی مردمی است که رئیس جمهور را به این جایگاه رسانده و تا آنجایی که می توان باید از این جمهوریت نظام دفاع و حمایت کرد.
حضرت آیت الله خامنه ای در جریان اعتراضات و آشوب هایی که بر سر افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی آن اتفاق افتاد، بر اساس حق قانونی و شرعی می توانستند حتی دست به اقدامات جدی تر بزنند و از اختیارات خود بیشتر استفاده کنند اما بهترین تصمیم را گرفتند و در مقطعی که برخی از شهرهای کشور در آشوبی که اشرار به راه انداخته بودند درگیر بود، از تصمیم سران سه قوه که در واقع خواسته دولت و رئیس جمهور بوده است، حمایت کردند.
مردم در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری به آقای روحانی رأی داده اند و بر اساس رأی مستقیم مردم او در جایگاه ریاست جمهوری مستقر شده است، اصل دموکراسی و مردم سالاری دینی که در ایران حاکم است، با وجود اختیارات رهبری، تا زمانی که مردم نخواسته اند و خود آن را مطرح نکرده اند، ولی فقیه دست به برکناری رئیس جمهور نمی زند. مردم نیز باید با درک سیاسی خود متوجه باشند که حمایت رهبری نظام از رئیس جمهور قانونی که با رأی همین مردم برگزیده شده، حمایت از آراء تک تک مردم است. اتفاقاً چنین وقایعی در جمهوری اسلامی ایران باعث خواهد شد تا در آینده مردم با آگاهی و چشمان بازتر انتخاب کنند حتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز باید دقیق تر و آگاهانه تر نمایندگان را برگزینند تا مجلسی قوی و کارآمد داشته باشیم. این که مردم اعتراض می کنند و در پس این اعتراضات برخی سوء استفاده گرها به شرارت می پردازند و دست به تخریب و جنایت می زنند، راه بجایی نخواهد برد.
همه اتفاقاتی که در جمهوری اسلامی ایران افتاده و می افتد، درس عبرت برای همگان است. چنین اتفاقاتی در دیگر کشورهای دنیا هم می افتد اما به خاطر استقرار جمهوری اسلامی در ایران، حساسیتی که ایران اسلامی دارد، قطعاً برخی دیگر از کشورهای دنیا ندارند. دخالت های بیگانه در ایران به خاطر قدرت، اقتدار و پیشرفت هایی است که جمهوری اسلامی ایران به دست آورده است. رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز شنبه ۲۵ آبان ماه در درس خارج فقه با سخنانشان اوضاع را آرام تر کردند حتی اگر با حمایت از تصمیم دولت همراه بود.
قطعاً کوتاه آمدن مقابل اشوب گران و اشرار به فتنه پایان نمی داد، بلکه آنها را به ادامه اغتشاش تشویق می کرد چرا که تصور می کردند جمهوری اسلامی ایران عقب نشینی کرده و اکنون زمان پیشروی آنها است.
شب سه شنبه نیز حضرت آیت الله خامنه ای رهبری معظم انقلاب اسلامی پس از اتفاقات چند روز گذشته، دیداری با فعالان اقتصادی، کار آفرینان و تولید کنندگان داشتند، در چنین شرایطی گزینه بسیار خوبی برای دیدار با آنها در نظر گرفته شده است.
اکنون به خاطر فضایی که پس از اجرای تصمیم دولت در افزایش قیمت بنزین و سهمیه بندی در کشور ایجاد شده است، تولید کنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصدی هستند که باید با همت خود بازار را در آرامش نگه دارند و اجازه ندهند فشارهای جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران، به جنگ روانی و امنیتی دشمنان فرصت دهد تا بتوانند آب را گل آلودتر کرده و ماهی خود را از آن بگیرند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی بهترین کار ممکن را با تصمیمی که گرفتند انجام دادند، که اگر مخالفت ایشان با تصمیم دولت اعمال می شد، تبعات بدتری دامن کشور را می گرفت. 

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 111673
 
Share/Save/Bookmark