میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۵۱
 
 
همزمان با سفر نخست وزیر ترکیه به بغداد مطرح شد
تعهد آنکارا به ترک شمال عراق
تعهد آنکارا به ترک شمال عراق
 

العبادی از توافق با ایلدیریم بر سر خروج نیروهای ترکیه از «بعشیقه» خبر داد.
به گزارش فارس، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق در کنفرانس خبری خود با «بینالی ایلدیریم» همتای ترکی خود، اعلام کرد که در مذاکرات فی مابین بر سر خروج نیروهای ترکیه از پایگاه «بعشیقه» توافق صورت گرفته است.
بنا به اعلام شبکه السومریه، وی با بیان اینکه دو کشور بر سر عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر به توافق رسیده‌اند؛ ادامه داد: ترکیه تعهد داده است که موضوع حضور نیرو‌هایش در شمال عراق را حل و فصل کند. او افزود: عراق برای برقراری یک رابطه عمیق با ترکیه مصمم است. ایلدیریم، نخست‌وزیر ترکیه نیز گفت: جلوی هر اقدامی که نقض حاکمیت عراق محسوب شود، می‌ایستیم و به همکاری با عراق در تمامی زمینه‌ها ادامه خواهیم داد. در حوزه میدانی عراق نیروهای عراقی در ادامه پیشروی‌های خود در ساحل چپ موصل، یک محله دیگر را از لوث تروریست‌های داعشی آزاد کردند. عبدالامیر یارالله فرمانده عملیات قادمون یا نینوی (نینوا ما داریم می‌آییم) گفت که نیروهای مبارزه با تروریسم محله الرفاق در ساحل چپ موصل را آزاد کرده و پرچم عراق را بر فراز ساختمان‌های این محله به اهتزاز در آوردند. نیروهای پلیس فدرال عراق همچنین تروریست‌های داعشی را در مثلث جنوبی ساحل چپ موصل به محاصره خود در آوردند.
پلیس فدرال عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که یگان‌های تیپ پنجم پلیس فدرال و نیروهای واکنش سریع، پاکسازی محله الوحده و بیمارستان السلام، بیمارستان الشفاء و دانشکده پزشکی را کامل کرده و به کرانه رود دجله رسیدند و تروریست‌های داعشی را در مثلث جنوبی ساحل چپ موصل محاصره کردند.
مرحله دوم عملیات آزادسازی موصل با هدف پاکسازی ساحل چپ شهر موصل از پنجشنبه نهم دی ماه آغاز شده است و نیروهای عراقی از آن زمان تاکنون چندین محله را آزاد کرده و ده‌ها تروریست داعشی را به هلاکت رسانده‌اند. عملیات آزادسازی نینوا از ۲۶ مهر ماه به‌دستور
حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق آغاز شده است و از آن زمان تاکنون نیروهای عراقی اعم از نیروهای ارتش، پلیس فدرال و داوطلب مردمی و پیشمرگه صد‌ها کیلومترمربع و ده‌ها محله در استان نینوا را از چنگ تروریست‌های داعشی آزاد کرده‌اند.
جنبش النجباء عراق با انتشار بیانیه‌ای عبور نیروهای آمریکایی از منطفه کوه‌های «مکحول» واقع در استان صلاح‌الدین را ممنوع اعلام کرد. شبکه تلویزیونی سومریه گزارش داد، این جنبش با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای آمریکا در صدد بودند از محل استقرار نیروهای این جنبش النجباء در کوه‌های مکحول عبور کنند ولی نیروهای عراقی مانع این کار شده و آن‌ها را از منطقه دور کردند. جنبش النجباء در این بیانیه تأکید کرده است که این جنبش هرگونه همکاری با نیروهای بیگانه چه آمریکایی و چه غیر آمریکایی را رد کرد و مسئولت ورود تروریست‌ها به عراق را متوجه آمریکایی‌ها دانست. نیروهای عراقی در صورت پاکسازی محله البعث در شرق شهر موصل، موفق خواهند شد که مسیر ارتباطی داعش بین محلات جنوبی با شمالی شرق شهر را کامل قطع کنند. نیروهای عراقی با تثبیت مواضع در محله «الوحدة» عملیاتی را از این محور به سمت محله «البعث» (الفرقان) در شرق رود دجله آغاز کردند و دقایقی قبل توانستند با مسجد «القادر» و پمپ بنزین «الکداوی» را در شرق محله البعث (الفرقان) پاکسازی کنند و خود را به ورودی محله برسانند.
نظامیان ارتش عراق در ادامه پیشروی‌های خود در محور غربی استان الانبار، دو منطقه دیگر در این محور را آزاد کردند. بر اساس این گزارش، نیروهای عراقی در جریان آزادسازی این دو منطقه ۱۳ عنصر تکفیری داعش را به هلاکت رسانده و ده‌ها تَن دیگر را زخمی کردند.
طبق اعلام رسانه‌های عربی، نیروهای عشایری نقش مهمی در آزادسازی این دو منطقه واقع در محور غربی الانبار داشتند. نیروهای عراقی در جریان پیشروی‌های خود در شهر موصل موفق شدند منطقه الغفران واقع در این شهر را به طور کامل آزاد کنند. همزمان با ورود نخست وزیر ترکیه به بغداد، نشست کمیته مشترک عراقی - اردنی روز شنبه در پایتخت عراق برای هماهنگی سفر نخست وزیر اردن به عراق که به نوشته رسانه‌های اردنی با هدف گسترش روابط اقتصادی انجام می‌شود، برگزار شد.

کد مطلب: 98127
 
Share/Save/Bookmark