میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۷
 
 
کره شمالی یک سلاح تاکتیکی فوق مدرن آزمایش کرد
پاسخ عملیاتی «اون» به تحریم‌های «دونالد»
پاسخ عملیاتی «اون» به تحریم‌های «دونالد»
 

همزمان با اعلام تحریم‌های جدید آمریکا علیه پیونگ یانگ، خبرگزاری دولتی کره شمالی دیروز گزارش داد، یک "سلاح تاکتیکی فوق مدرن جدیدا تولید شده " در حضور کیم جونگ اون، رهبر این کشور آزمایش شده است.
آمریکا در حالی ادعای مذاکره با کرده شمالی را سر می‌داد که همچنان به سیاست تحریم این کشور نیز ادامه داده و بر این ادعا بوده که رویکرد پیونگ یانگ به مذاکره برگرفته از تحریم‌ها بوده است حال آنکه کره‌ای‌ها با رویکرد به تقویت توان دفاعی خود به مقابله با این طراحی‌ روی‌ آورده‌اند. این اولین آزمایش تسلیحاتی رسمی کره شمالی از زمانی است که مذاکرات دیپلماتیک حساس خود را با آمریکا بر سر برنامه‌های موشکی و هسته‌ای خود شروع کرد.
خبرگزاری رسمی کره شمالی موسوم به "KCNA" در گزارش خود نوشت: کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از محل آزمایش تسلیحات در آکادمی علوم دفاعی کره شمالی بازدید به عمل آورده است و در جریان این بازدید بر تست یک سلاح تاکتیکی فوق مدرن جدیدا تولید شده نظارت کرده است.
در این گزارش تصریح شد که این آزمایش موفقیت آمیز بوده است اما توضیح بیشتری درباره نوع سیستم تسلیحاتی آزمایش شده ارائه نشده است. ساعاتی بعد از این که خبرگزاری کره شمالی خبر این آزمایش تسلیحاتی را منتشر کرد، وزارت امور خارجه آمریکا، اعلام کرد: اطمینان دارد که پروسه مذاکرات با کره شمالی هم چنان به قوت خود باقی‌ است.در بیانیه‌ای از سوی این وزارتخانه آمده است: دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در نشست خود در سنگاپور تعهداتی در مورد خلع سلاح نهایی و کاملا بررسی شده کره شمالی و ایجاد آینده‌ای درخشان‌تر برای این کشور را مورد توافق قرار داده‌اند. ما هم چنان با مقامات کره شمالی درباره اجرای همه این تعهدات مذاکره می‌کنیم و اطمینان داریم که وعده‌های داده شده از سوی ترامپ و کیم جونگ اون، عملی خواهند شد.
این‌ در حالی است که پیشرفت در این فرایند به دلیل اختلاف نظر واشنگتن و پیونگ یانگ بر سر تفسیر خود از توافق رهبران آنها کند شده است و این بازگشت کره شمالی به آزمایش تسلیحاتی آینده این فرایند را با تردیدهای جدی روبرو خواهد کرد. استفاده از لغت "تاکتیکی" در گزارش خبرگزاری رسمی کره شمالی حاکی از آن است که در این آزمایش تسلیحاتی هیچ موشک بالستیک دور برد و یا سلاح هسته‌ای در کار نبوده است و نشان‌های فوری دال بر تست هر یک از این سلاح‌ها از سوی کره شمالی نیز در کره جنوبی تشخیص داده نشد.
با این حال یکی از مقامات نظامی عالی رتبه‌ای که از جمله مقامات همراهی کننده کیم جونگ اون، در این آزمایش نام برده شده فردی به نام پاک جونگ چون است که از سوی یک وب سایت موسوم به "دیده بان رهبران کره شمالی" به عنوان رییس یگان توپخانه ارتش کره شمالی اسم برده شده است. خبر دیگر آنکه پیونگ‌یانگ از اخراج شهروند آمریکایی که به جرم ورود غیرقانونی به این کشور بازداشت شده بود، خبر داد. در این میان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن اطمینان دارد کره شمالی تعهدات خود در زمینه خلع سلاح هسته‌ای را حفظ خواهد کرد.
ترامپ در طول ۲ سال ریاست جمهوری‌اش ادعای مذاکره با کره شمالی را سر داده اما هرگز گامی برای برداشتن تحریم‌های این کشور بر نداشته است.

کد مطلب: 106831
 
Share/Save/Bookmark