میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۱
 
 
آمریکا و انگلیس از جنگ‌افروزی سعودی و امارات تقدیر کردند
حمایت از کشتار یمن برای مشتی دلار
حمایت از کشتار یمن برای مشتی دلار
 

همزمان با تشدید تجاوز ائتلاف سعودی به یمن، نشست چهارجانبه آمریکا، انگلیس، امارات متحده عربی و عربستان سعودی در لندن با انتشار بیانیه مشترک درخصوص جنگ یمن و حمایت این دو کشور غربی از این ائتلاف متجاوز به یمن پایان یافت.
علی‌رغم انتقادهای بین‌المللی از جنگ ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی علیه یمن، نمایندگان آمریکا و انگلیس در نشستی با نمایندگان عربستان سعودی و امارات عربی متحده، از ادامه این حملات حمایت کردند. کمیته چهارجانبه آمریکا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و انگلیس در مورد یمن با حضور «عادل الجبیر» وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجی، «عبدالله بن‌زاید» وزیر خارجه امارات، «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس و «دیوید ساترفیلد»، دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک برگزار شد.
نگاهی به بیانیه وزارت خارجه انگلیس در پایان این نشست مشترک ۴ کشور درخصوص یمن نشان می‌دهد که لندن و واشنگتن حمایت خود را از ادامه حملات ائتلاف متجاوز سعودی - اماراتی اعلام کرده‌اند. در بیانیه مشترک ۴ کشور آمده که آنها «تعهدشان را در زمینه حصول به یک راه‌حل جامع سیاسی برای درگیری در یمن و همچنین حمایتشان از توفقات حاصل شده بین طرف‌های یمنی در استکهلم در دسامبر ۲۰۱۸ را اعلام کردند».
آمریکا، انگلیس و دو عضو ائتلاف متجاوز به یمن، در این بیانیه مشترک ادعاهای قبلی درباره موشک‌های بالستیک انصارالله یمن و «ایرانی» بودن این موشک‌ها را تکرار کردند و این سلاح‌ها را «تهدیدی برای امنیت منطقه» خواندند. در این بیانیه مشترک، انگلیس و آمریکا «حمایت کامل از عربستان سعودی» و آنچه که «نگرانی‌های مشروع امنیت ملی» این کشور خواندند را اعلام کرده و خواستار «توقف فوری حملات نیروهای الحوثی و متحدانشان» به سعودی‌ها شدند. بنا بر بیانیه نشست چهارجانبه لندن، این ۴ کشور که بیشترین نقش را در حملات به یمن و تداوم آن داشته‌اند، خواستار اجرای توافق درخصوص بندر «الحدیده» شدند و تاکید کردند که اجرای این توافق نه تنها تاثیری فوری و مهم بر زندگی مردم یمن دارد بلکه اقدامی سرنوشت‌ساز برای رسیدن به هدف بزرگ‌تر در جهت حصول به راهکار سیاسی به منظور حل بحران یمن خواهد بود.
این نشست در حالی برگزار شد که اهداف اقتصادی آن برای سرکیسه کردن سعودی و امارات آشکار است چنانکه رئیس‌جمهور آمریکا در جمع هواداران خود در «ویسکانسین» این کشور با تحقیر شاه سعودی و کشورش گفت که عربستان سعودی به جز پول، هیچ چیز دیگری ندارد. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در یک سخنرانی عمومی بار دیگر با ادبیاتی تحقیرآمیز عربستان سعودی را خطاب قرار داد و برای طرفدارانش از مکالمه با «ملک سلمان» شاه سعودی خاطره‌ تعریف کرد.
به نوشته پایگاه «دیلی کالر»، ترامپ در بخشی از این سخنرانی، درباره عربستان سعودی گفت: «کشورهایی هستند که بسیار ثروتمند هستند، به یک تماس تلفنی فکر کنید که ما با آن ۵۰۰ میلیون دلار به دست آوریم. در حال حاضر ما این موضوع را در قبال بسیاری از کشورها از قبیل عربستان سعودی داریم، کشوری که بسیار ثروتمند است. ما از آنها دفاع می‌کنیم. ما به عربستان سعودی کمک یارانه می‌دهیم. آنها به جز پول، چیز دیگری ندارند اما ما به آنها یارانه می‌دهیم».
این مواضع در حالی مطرح می‌شود که هماهنگ کننده سازمان ملل در امور بشردوستانه نسبت به وخیم تر شدن بحران انسانی در یمن هشدار داد. در این میان در واکنش به جنایات سعودی، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پایگاه «خالد» وابسته به مزدوران سعودی در تعز را هدف قرار داده و شماری از آنها را به هلاکت رساندند. امارات با هماهنگی سازمان ملل ورود ۳۵ هزار آفریقایی را به عدن و دیگر مناطق یمن تسهیل کرده تا بسیاری از آنها را ناچار کند وارد اردوگاه‌های آموزشی ویژه این کشور (امارات) برای جنگ یمن شوند.

کد مطلب: 108631
 
Share/Save/Bookmark