میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۲
 
 
نقض حریم سوریه
سوریه که از سال ۲۰۱۱ با بحران تروریسم تحمیلی مواجه است طی ماه‌های اخیر با چالشی به نام تشدید تجاوزگری آمریکا مواجه شده است...

سوریه که از سال ۲۰۱۱ با بحران تروریسم تحمیلی مواجه است طی ماه‌های اخیر با چالشی به نام تشدید تجاوزگری آمریکا مواجه شده است. گزارش‌های رسمی منتشره از حضور گسترده نظامیان آمریکا در منطقه فرات و مرزهای سوریه با عراق حکایت دارد در حالی که همزمان آمریکایی‌ها به ارسال تسلیهات نظامی به سوریه و سرقت نفت این منطقه نیز می‌پردازند. نکته قابل توجه آنکه در جدیدترین رفتار تروریستی و نقض حاکمیت سوریه، جنگنده‌های آمریکایی اقدام به تهدید هواپیمای مسافر بری پرواز تهران به بیروت کردند که چندین مسافر از جمله زنان و کودکان مجروح شدند. این اقدام آمریکایی‌ها در حالی صورت گرفته است که عاملان این جنایت حامیان تروریست‌هایی هستند که در زمین به کشتار مردم سوریه می‌پردازند و این جنایت را ادامه اقدامات حامیان تروریست‌ها برای روحیه دادن به آنها می‌توان ارزیابی کرد. نکته مهم آنکه سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده در خاورمیانه ادعا کرده است که هواپیمای ماهان بیش از حد به پایگاه نظامی تنف که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، نزدیک شده بود.این ادعا در حالی مطرح شده است که سوریه کشوری مستقل با نظامی با ثبات است لذا وجود پایگاه نظامی آمریکا در این کشور بدون اجازه دولت سوریه نقض حاکمیت این کشور است و لذا ادعای ارتش آمریکا برای توجیه این جنایت، بدون هیچ پشتوانه حقوقی و بین المللی و آمریکا هم برای اشغال سوریه و هم این جنایت باید پاسخگو باشد. می‌توان گفت این جنایت نتیجه سکوت سازمان ملل در برابر اشغال بخش‌هایی از خاک سوریه توسط آمریکاست و این سازمان باید پاسخگوی چنین وضعیتی باشد. نکته مهم آنکه سکوت جهانی در برابر این تروریسم هوایی زمینه ساز جری تر شدن تروریست‌ها در منطقه از جمله در سوریه و عراق خواهد شد و سکوت کنندگان باید پاسخگوی خون‌هایی باشند که بعد از این جنایت در منطقه به دست تروریست‌ها ریخته خواهد شد.
این مسئله از سوی برخی محافل رسانه‌ای مطرح می‌شود که حضور ایران در سوریه موجب، تحرکات نظامی آمریکا و صهیونیست‌ها در این کشور شده است حال آنکه باید توجه داشت که حضور ایران در سوریه به درخواست دولت مردمی و قانونی آن بوده و کاملا مشروع است و حضور آمریکا در قالبی اشغالگرایانه و حمایت از تروریسم است لذا ادعای حضور آمریکا در سوریه برای مقابله با حضور ایران یک ادعای واهی و فریبکارانه است. به هر تقدیر می‌توان گفت آنچه از سوی آمریکایی‌ها صورت می‌گیرد نقش آشکار حاکمیت یک کشور مستقل عضو سازمان ملل است و و تحرکات آمریکا تروریسم دولتی است که در ابعاد زمینی، هوایی و اقتصادی در حال اجراست. رویکردی که تهدیدی برای امنیت کل منطقه می‌باشد و تنها راه مقابله با آن نیز اخراج نیروهای آمریکایی از منطقه خواهد بود. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 114634
 
Share/Save/Bookmark