میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
آغاز بررسی صلاحیت داوطلبان
رقابت ۸۷۷ داوطلب برای ۵ کرسی بهارستان
رقابت ۸۷۷ داوطلب برای ۵ کرسی بهارستان
 

در ۲۸ خرداد ماه امسال غیر از سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شورا‌های شهر و روستا، دومین دوره انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان و اولین دوره از انتخابات میاندوره‌ای مجلس یازدهم نیز در ۶ حوزه انتخابیه برگزار می‌شود.
سال ۱۴۰۰ را به‌ لحاظ برگزاری ۴ انتخابات مهم، می‌توان سالی سرنوشت‌ساز برای کشور تلقی کرد چرا که سرنوشت کشور با انتخاب درست، نسبت مستقیم دارد.
در این میان، ثبت نام داوطلبان اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای ۶ حوزه انتخابیه روز ۸ فروردین ماه آغاز شد و تا روز شنبه ۱۴ فروردین ماه و به مدت ۷ روز ادامه داشت.
انتخابات اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس یازدهم، در حوزه‌های انتخابیه آستانه اشرفیه در استان گیلان، بهار و کبودرآهنگ در استان همدان، تفرش، آشتیان و فراهان در استان مرکزی، تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در استان تهران و نیز حوزه انتخابیه گچساران و باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد و حوزه انتخابیه میانه در استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.
بخاطر شیوع بیماری کرونا ۲ روش الکترونیک برای ثبت نام داوطلبان اولین میاندوره‌ای یازدهمین دوره مجلس پیش بینی شده بود که شامل ثبت نام از طریق اپلیکیشن موبایل یا رایانه شخصی بود. داوطلبان برای اقدام به ثبت نام الکترونیک، باید پس از دانلود نرم افزار ثبت نام که از طریق پورتال وزارت کشور www.moi.ir، نسبت به ثبت اطلاعات و ارسال مدارک خود اقدام و پس از دریافت پیامک مبنی بر وصول اطلاعات از سرشماره پیامکی وزارت کشور v.Keshvar برای نهائی کردن ثبت نام خود همراه با اصل مدارک به فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه خود یا وزارت کشور مراجعه می‌کردند.
اما پس از گذشت یک روز از پایان مهلت قانونی ثبت نام از داوطلبان انتخابات میاندوره ای یازدهمین دور مجلس در شش حوزه انتخابیه کشور، سید «اسماعیل موسوی» دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه در پایان فرصت هفت روزه ثبت نام ، در مجموع، ثبت نام ۸۰۵ مرد و ۷۲ زن نهایی شده گفته است: از مجموع ۸۷۷ نفری که ثبت نام‌شان نهایی شده است، ۵۹ نفر دارای تحصیلات حوزوی، ۱۶۳ نفر دارای مدرک دکتری، ۶۱۳ نفر کارشناسی ارشد و ۴۲ نفر لیسانس هستند.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور، با بیان جزئیات این ثبت نام ها، گفته که در این دوره، ۳۱ درصدداوطلبان از جامعه ایثارگری هستند و ۲۷ درصد نیز دارای سابقه داوطلبی در ادوار مختلف مجلس هستند. ۲۵ درصد ثبت نام کنندگان زیر ۴۰ سال، ۳۵ درصد بین ۴۰ تا ۵۰ سال، ۳۲ درصد بین ۵۰ تا ۶۰ سال و ۸ درصد بیش از ۶۰ سال سن دارند.
سخنگوی ستاد انتخابات کشور تعداد داوطلبان حضور در انتخابات میاندوره مجلس شورای اسلامی را به تفکیک حوزه‌های انتخابیه اینگونه اعلام کرده است که ثبت نام ۵۸ نفر برای حوزه انتخابیه آستانه اشرفیه در استان گیلان، ۸۶ نفر برای حوزه انتخابیه بهار و کبودرآهنگ در استان همدان، ۹۸ نفر برای حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان در استان مرکزی، ۵۹۷ نفر برای حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در استان تهران، ۲۱ نفر برای حوزه انتخابیه گچساران و باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد و ۵۸ نفر برای حوزه انتخابیه میانه در استان آذربایجان شرقی قطعی شده است.
شکراله حسن بیگی رئیس ستاد انتخابات استان تهران نیز درباره آخرین وضعیت ثبت نام داوطلبین میاندوره‌ای مجلس گفته که در این دوره در مجموع ۹۷۴ نفر اقدام به ثبت نام کردند و در نهایت ۵۹۷ داوطلب ثبت نام قطعی شدند که از روز یکشنبه استعلام آن‌ها از مراکز ۴ گانه و رسیدگی به صلاحیتشان در هیئت‌های اجرایی و سپس هیئت نظارت آغاز می‌شود. وی با اشاره به اینکه ۹ درصد داوطبین یعنی ۵۶ نفر خانم و ۹۱ درصد یعنی ۵۴۱ داوطلب آقایان هستند، اضافه کرده که به لحاظ تحصیلات ۲۸ داوطلب دارای مدرک لیسانس، فوق لیسانس ۴۱۴ داوطلب، دکتری ۱۱۵ داوطلب و ۴۰ داوطلب دارای تحصیلات حوزوی هستند.
رئیس ستاد انتخابات استان تهران در مورد ترکیب سنی داوطلبان نیز گفته ۴۱ داوطلب در رده سنی ۳۰ تا ۳۵ سال؛ در رده سنی ۳۶ تا ۴۰ سال ۱۱۳ داوطلب؛ ۴۱ تا ۴۵ سال ۱۰۳ داوطلب، ۴۶ تا ۵۰ سال ۹۲ داوطلب، ۵۱ تا ۵۵ سال ۱۰۴ داوطلب، ۵۶ تا ۶۰ سال ۸۵ داوطلب؛ ۶۱ تا ۶۵ سال ۴۳ داوطلب، ۶۶ تا ۷۰ سال ۱۳ داوطلب، ۷۱ تا ۷۵ سال ۲ داوطلب و بالای ۷۵ سال یک داوطلب ثبت نام نهایی شدند. 

کد مطلب: 117532
 
Share/Save/Bookmark