میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۹
 
 
رزمایش مشترک پدافند هوایی ولایت آغاز شد
امنیت و قدرت در آسمان من
امنیت و قدرت در آسمان من
 

روز گذشته رزمایش مشترک پدافند هوایی ولایت با اعلام رمز یا خاتم الانبیا(ص) توسط امیر دریادار سیاری، رئیس هئیت مدیره رزمایش در بخش‌های وسیعی از شمال مرکز و غرب کشور و در مساحتی به وسعت تقریبی نیم میلیون کیلومترمربع آغاز شد.
این رزمایش با محوریت قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور و با حضور نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یگان‌های پروازی نیروی هوایی ارتش و شبکه دیده‌بانی بصری و اپتیکی برگزار می‌شود. شبکه فرماندهی و کنترل کشف و شناسایی رهگیری و انهدام اهداف متخاصم اجرای عملیات پدافندی در محیط جنگ الکترونیک بهره‌برداری از سامانه‌های اکتشافی غیرفعال بکارگیری سامانه‌های پدافند هواپایه با سرنشین و بدون سرنشین مقابله با موشک‌های ضد رادار و موشک‌های کروز از جمله مواردی است که در این رزمایش تمرین خواهند شد.

با انهدام پهپادهای متخاصم؛ سامانه توپخانه‌ای سراج رونمایی شد
در اولین روز از رزمایش مشترک پدافند هوایی ولایت ۹۷، سامانه توپخانه‌ای پدافند هوایی «سراج» توانست پهپادهای متخاصم را در آسمان محل برگزاری رزمایش مورد اصابت قرار دهد.
سامانه توپخانه‌ای سراج که برای اولین‌بار در این رزمایش رونمایی شد، یک توپ ۳۵ میلیمتری است که توپ و گلوله آن بهینه شده و این سامانه علاوه بر استفاده از رادار، از یک سامانه جدید اپتیکی نیز بهره می‌برد.
استفاده از تعداد زیادی از این سامانه‌های توپخانه‌ای در کنار دیگر سامانه‌ها و تجهیزات موشکی ازجمله سناریوهای مقابله با اهداف هوایی در فواصل مختلف بود. سامانه توپخانه‌ای سراج می‌تواند انواع اهداف ازجمله ریزپرنده‌ها را کشف و مورد اصابت قرار دهد. از دیگر موارد قابل توجه در این بخش از رزمایش، سرعت عمل بالای کاربران جوان سامانه‌های مختلف ازجمله سراج بود که وظیفه کشف و انهدام اهداف را برعهده داشتند. 

شلیک سامانه سوم خرداد با موشک صیاد
در اداه این رزمایش سامانه موشکی سوم خرداد نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با شلیک موشک توانست پرنده متخاصم در آسمان محل رزمایش را مورد اصابت قرار دهد.
سامانه موشکی سوم خرداد برای اولین‌بار در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ در جریان بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه هوافضای سپاه رونمایی شد و همان زمان اعلام شد که این سامانه می‌تواند اهداف را در فواصل حدود ۵۰ کبلومتری منهدم کند.
سوم خرداد با تجهیز به موشک طائر امکان رهگیری ۴ هدف و شلیک همزمان ۸ موشک را داشت. در سال‌های اخیر این سامانه به موشک صیاد نیز مجهز شده که در این رزمایش نیز به نمایش درآمد. موشک صیاد می‌تواند اهداف را با دقت بالاتر و در فواصل بیشتر مورد اصابت قرار دهد. موشک صیاد در سامانه پدافندی تلاش نیز بکار رفته است.
در جریان این رزمایش در بخش آزمایش سرد هواپیماهای نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نقش نیروی متخاصم حاضر شده و سامانه‌های راداری و موشکی نیز با انجام کشف و رهگیری بر روی آنها قفل راداری و اقدام تاکتیکی کردند همچنین هواپیماهای طرح پدافندی نیروی هوایی ارتش و سپاه با به پرواز در آمدن از پایگاه‌های مختلف انجام عملیات رهگیری و پدافند هواپایه را تمرین کردند.

سامانه موشکی «تلاش» ۳ هدف هوایی را مورد اصابت قرار داد
سامانه موشکی تلاش با شلیک سه فروند موشک صیاد، اهداف هوایی را در فواصل مختلف مورد اصابت قرار داد. سامانه موشکی تلاش یکی از جدیدترین سامانه‌های پدافندی قرارگاه خاتم‌الانبیاست که می‌تواند اهداف را در ارتفاع متوسط و بلند مورد اصابت قرار دهد.
این سامانه موشکی در این رزمایش با شلیک سه فروند موشک صیاد، سه هدف هوایی را مورد اصابت قرار داد. سامانه موشکی تلاش با تلفیق با رادار ایرانی افق، حاصل طراحی و ساخت صنایع دفاعی ایران است، در این رزمایش به کار گرفته شد.
در همین راستا سخنگوی رزمایش مشترک پدافند هوایی ولایت ۹۷ گفت: سامانه‌های موشکی تلاش، پرنده‌هایی که در قالب نیروی دشمن قصد نفوذ به منطقه رزمایش داشتند را مورد هدف قرار دادند و به یاری خداوند اجازه نداند هیچ پرنده‌ای وارد منطقه شده و این محدوده را به سلامت ترک کنند.
امیر دریادار دوم سیدمحمود موسوی ضمن تبریک این موفقیت به قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و صنایع دفاعی وزارت دفاع افزود: تحویل چنین سامانه‌هایی با دارا بودن قابلیت‌های منحصر بفرد و درصد اصابت بالا، با وجود تحریم‌های ظالمانه به مدافعان آسمان ولایت باعث شد تا امروز شاهد آن باشیم که هیچ آزمایش ناموفقی در صحنه رزمایش اتفاق نیفتد.

کد مطلب: 106723
 
Share/Save/Bookmark