میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
اروپا ایران را از سربریده می‌ترساند!
اروپا اکنون نیز از برجام خارج شده است آقای ظریف! آیا آنها ذره ای از تعهدات خود را در این چهار سال گذشته انجام داده‌اند؟...

اروپا اکنون نیز از برجام خارج شده است آقای ظریف! آیا آنها ذره ای از تعهدات خود را در این چهار سال گذشته انجام داده‌اند؟
آمریکا بدون آن که برای این کشور دردسری ایجاد شود، به آسانی از توافق هسته‌ای خارج شد، در حالی که برجام یک قرارداد بین المللی است و در سازمان ملل نیز به ثبت رسیده است. به واقع باید به این موضوع اشاره کرد، از سازمان ملل، آمریکا و قوانین بین المللی چه تصوری در ذهن سیاستمداران کشورمان وجود دارد؟
آیا سیاستمداران، کارشناسان، دیپلمات‌های ارشد کشورمان هنوز و همچنان اعتقاد دارند قوانین بین المللی جاری ضامن و حافظ حقوق کشورهای دنیا است؟ اگر چنین تصوری دارند، سرمنشاء همه گرفتاری‌هایی که برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده و می‌شود، همین اعتقاد است.
دیدگاه منتقد تفکری که اعتقاد به همکاری مطلق با جامعه جهانی تحت سلطه آمریکا دارد، مخالفت مطلق با نهادها و سازمان های بین المللی نیست، بلکه انتقاد و مخالفت با چنین تفکری در راستای تأمین منافع ملی کشور است.
باید سیاست تطابق قوانین و پیمان‌های بین المللی با منافع ملی به یک قانون محکم و غیر قابل دست بُرد تبدیل شود تا اجازه ندهد که اگر دستورالعمل‌های نهادهای بین المللی با منافع ملی جمهوری اسلامی ایران در تضاد است، امضا و اجرا شود. چنین سیاستی است که می‌تواند منافع ملی کشور را تأمین کند در غیر این صورت باید مطلق تن به خواسته هایی بدهیم که در سازمان های بین المللی که با دستورات آمریکا اداره می‌شود، دیکته شده است. آمریکا گرچه اردیبهشت ماه سال گذشته رسماً از توافق هسته ای با جمهوری اسلامی ایران خارج شد اما از همان زمان امضای قرارداد، تعهدات خود را اجرا نکرد. آمریکا بدون آن که حتی یک تعهد خود را در برجام اجرا کرده باشد از آن خارج شد و البته توقعی جز این نیز از این رژیم نمی‌رفت. بسیاری از سیاسیون، تحلیلگران، دیپلمات‌های ارشد کشورمان و مسئولین اعتقاد داشتند که آمریکا نمی‌تواند از توافق هسته‌ای خارج شود چرا که این توافق یک قرارداد بین المللی است و سازمان ملل نیز آن را تصویب و تأیید کرده است. حتی امضای جان کری وزیر خارجه وقت آمریکا تضمین برجام تلقی شد. اشتباه محاسباتی دوستان تحلیلگر، کارشناس، دیپلمات‌های ارشد کشورمان درباره برجام و آینده آن بود که نتوانستند یک تحلیل منطقی و درست از دستاوردی که خود در شکل گیری آن نقش داشتند، داشته باشند. بی توجهی به انتقاد منتقدین به برجام و مذاکره با آمریکا دلیل اصلی به دست آمدن توافقی است که اکنون پس از ۴ سال از اجرای یکطرفه آن از سوی ایران، نه تنها طرف غربی ماجرا، برجام را زیر پا گذاشته بلکه تهدید و تحریم های بیشتری را نیز اعمال کرده است. برجام قرار بود همه تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران را برچیند، اما اینگونه نشد، اتفاقی که دقیقاً قابل پیش بینی بود.
اکنون نیز با توجه به بدعهدی اروپا و اجرا نکردن تعهدات برجامی خود، ایران پس از گذشت یکسال از خروج رسمی آمریکا در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷، تصمیم گرفت گام به گام تعهدات خود را گاهش دهد. کاهش تعهدات ایران از برجام با واکنش‌های اروپا و آمریکا روبرو شد، اروپایی‌ها در سه مرحله از کاهش تعهدات ایران، هشدار داده‌اند که اقدام جمهوری اسلامی به نابودی برجام می انجامد! در حالی که نابودی برجام پیش از این رقم خورده بود. اروپایی ها ایران را تهدید می‌کنند که اگر جمهوری اسلامی به کاهش تعهدات برجامی خود ادامه دهد از توافق هسته ای خارج می‌شوند. اروا ایران را از سر بریده می‌‌ترساند؟! خروج اروپا از برجام باعث چه اتفاقی خواهد شد؟ آیا تأثیری در کیفیت اجرایی توافق هسته‌ای خواهد گذاشت؟ اروپا اکنون نیز از برجام خارج شده است، آنها به ظاهر خود را پایبند به توافق هسته‌ای نشان می‌دهند در حالی که هیچ اقدامی برای اجرای تعهدات خود انجام نداده‌اند.
ماندن یا نماندن اروپا در برجام هیچ تفاوتی با هم ندارد، هر دو حالت برای جمهوری اسلامی ایران خسارت بار است چرا که با وجود کاهش تعهدات از سوی جمهوری اسلامی ایران، هنوز پایبندی کشورمان به برجام ادامه دارد. در چنین شرایطی است که آقای محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان با حضور در مجلس شورای اسلامی برای پاسخ به چند سوال برخی نمایندگان مجلس، در گفت و گوی کوتاه با خانه ملت، تأکید کرده است؛
«اروپایی‌ها در موقعیتی نیستند که بتوانند از برجام خارج شوند و از نظر حقوقی حق این کار را ندارند.»
اروپا در چه موقعیتی قرار دارد که نمی‌تواند از توافق هسته‌ای خارج شود؟ چرا اتحادیه اروپا از نظر حقوقی حق این را ندارد که از برجام خارج شود؟
آقای ظریف باید در این زمینه پاسخ دهد و روشنگری کند، که چرا؟ سخنان وزیر خارجه درست مانند همان سخنانی است که تأکید می‌کرد آمریکا نمی‌تواند از برجام خارج شود،اما شد.
چرا باید دولت و دستگاه دیپلماسی کشور از خروج اروپا از برجام نگران باشند که مجبور به ارائه نظرات و تحلیل هایی شوند که درست از آب در نمی‌آید؟
نگرانی بابت چیست، اتفاقاً با خروج رسمی اروپا از توافق هسته‌ای و پیوستن آن به همپیمان دیرینه خود آمریکا، تکلیف جمهوری اسلامی ایران را در خروج از برجام روشن می کند. بلاتکلیفی حاکم در کشور به خاطر برجام باعث شده تا یک رکود در عرصه اقتصادی کشور حاکم شود. اروپا هم مانند آمریکا از برجام خارج خواهد شد و هیچ اتفاقی هم نخواهد افتاد، آنها تاکنون هر آنچه در چنته داشتند، پیاده کرده‌اند و تحریمی باقی نمانده که علیه ایران اعمال نکنند. برای اروپا هم هیچ تبعات حقوقی نخواهد داشت، همانگونه که برای آمریکا نداشت. 

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 111123
 
Share/Save/Bookmark